Podsumowanie świątecznego weekendu na drogach powiatu

2024-04-02 11:46:10(ost. akt: 2024-04-02 11:49:50)

Autor zdjęcia: KPP w Szczytnie

Pogoda w miniony weekend dopisała, w związku z czym kierowcy znacznie przekraczali dopuszczalną prędkość. W kilku przypadkach brawura i brak rozsądku zakończyły się niegroźnymi w skutkach zdarzeniami drogowymi. Przypominamy, że bezpieczeństwo na drodze zależy od nas samych. Niestety policjanci nadal zatrzymują kierowców, którzy ignorują obowiązujące przepisy i wsiadają „za kółko” pod wpływem alkoholu.
W piątkowy ranek (29.03.2024 r.) policjanci ze szczycieńskiej drogówki w Dąbrowach zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki Fiat, którym kierował 35-letni mieszkaniec województwa podlaskiego. W trakcie przeprowadzania czynności funkcjonariusze wyczuli od kierowcy zapach alkoholu, w związku z czym zbadali mężczyznę alkomatem. 35-latek miał 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. W związku z popełnionym wykroczeniem mundurowi sporządzili dokumentację do wniosku o ukaranie do Sądu Rejonowego w Szczytnie oraz zatrzymali dokument prawa jazdy mężczyzny. Mieszkaniec województwa podlaskiego podlega karze grzywny nie niższej niż 2500 złotych.

Przed godziną 9:00 oficer dyżurny szczycieńskiej jednostki otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do którego doszło na drodze krajowej numer 53 w miejscowości Pasym. Pracujący na miejscu policjanci ustalili, że kierowca samochodu marki Opel nie zachował należytej ostrożności podczas wykonywania manewru wyprzedzania i uderzył w samochód marki Kia, który poruszał się w tym samym kierunku. Samochodem marki Kia kierowała 49-letnia mieszkanka gminy Szczytno. Samochodem marki Opel podróżował 39-letni mieszkaniec Szczytna wspólnie z 7-letnim dzieckiem. Żaden z uczestników zdarzenia nie odniósł obrażeń. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym oraz punktami karnymi za popełnione wykroczenie.

W sobotni ranek (30.03.2024 r.) w Wielbarku przy ulicy Nowowiejskiego funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę samochodu marki Audi, którym był 34-letni mieszkaniec gminy Wielbark. Mundurowi wyczuli od mężczyzny zapach alkoholu i wykonali badanie na jego zawartość w wydychanym powietrzu. 34-latek „wydmuchał” ponad promil alkoholu. Ponadto po sprawdzeniu danych mężczyzny w policyjnych systemach teleinformatycznych okazało się, że nie posiada on uprawnień do kierowania pojazdami. Teraz sprawa mężczyzny trafi do sądu, gdzie będzie musiał wyjaśnić swoje zachowanie i ponieść jego konsekwencje.

W wielkanocny poranek (31.03.2024 r.) policjanci szczycieńskiej drogówki na drodze krajowej numer 53 na trasie Chochół-Świętajno zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki Volkswagen, którym podróżował 29-letni mieszkaniec gminy Rozogi. Powodem zatrzymania mężczyzny było przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 48 km/h na drodze, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 90 km/h. Ponadto w trakcie kontroli mundurowi ujawnili, że 29-latek ma zatrzymany dokument prawa jazdy, a jego uprawnienia są cofnięte. Za popełnione wykroczenie przekroczenia dopuszczalnej prędkości mężczyzna został ukarany mandatem karnym oraz punktami karnymi. Natomiast za kierowanie pojazdem mimo cofniętych uprawnień, mężczyzna odpowie przed sądem, gdyż jest to przestępstwo. Mieszkaniec gminy Rozogi podlega karze do 2 lat pozbawienia wolności.

Tego samego dnia po południu funkcjonariusze drogówki dokonywali pomiarów prędkości przejeżdżających samochodów w miejscowości Przeździęk Wielki. Po godzinie 15:00 mundurowi zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę samochodu marki Land Rover, który przekroczył dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym. 58-letni mieszkaniec województwa łódzkiego jechał z prędkością 104 km/h. Policjanci nałożyli na mężczyznę mandat karny oraz punkty karne za popełnione wykroczenie. Ponadto mężczyzna niebawem stanie przed sądem, ponieważ popełnił przestępstwo. 58-latek kierował pojazdem mimo cofniętych uprawnień.

Kolejnym kierowcą, który znacznie przekroczył dopuszczalną prędkość był 30-latek z województwa mazowieckiego. Policjanci podczas kontroli prędkości przejeżdżających samochodów w miejscowości Wyżegi, zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki Toyota. Jego kierowca „pędził” z prędkością 112 km/h, za co został ukarany mandatem karnym oraz punktami karnymi. Mężczyzna skorzystał z prawa do odmowy przyjęcia mandatu karnego, w związku z czym sprawą zajmie się Sąd Rejonowy w Szczytnie.

W poniedziałkowy ranek (01.04.2024 r.) w Wielbarku funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę samochodu marki Renault, którym był 47-letni mieszkaniec powiatu olsztyńskiego. Mężczyzna popełnił wykroczenie, ponieważ przekroczył dopuszczalną prędkość o 39 km/h w obszarze zabudowanym, gdzie obowiązuję ograniczenie prędkości do 50 km/h. 47-latek również skorzystał z prawa do odmowy przyjęcia mandatu karnego, w związku z czym policjanci sporządzili dokumentację do wniosku o ukaranie, która trafi do sądu.

Tego samego dnia przed godziną 18:00 w miejscowości Przeździęk Wielki mundurowi zatrzymali kierowcę samochodu marki Volvo, który także przekroczył dopuszczalną prędkość. 59-letni mieszkaniec powiatu braniewskiego jechał z prędkością 152 km/h przy ograniczeniu prędkości 90 km/h. Mężczyzna niebawem stanie przed sądem, ponieważ odmówił przyjęcia mandatu karnego za popełnione wykroczenie.
(ep)

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5