Bezinteresownie ratują ludzkie życie i zdrowie

2024-03-10 14:00:00(ost. akt: 2024-03-09 23:36:12)

Autor zdjęcia: Arch. Organizatorów

Honorowe krwiodawstwo to bardzo szczytna idea. Dlaczego? Co najmniej z kilku powodów, ale najważniejszym z nich jest dar życia. Pamiętają o tym krwiodawcy ze Szczytna, którzy podzielili się podczas ostatniej akcji życiodajnym płynem.
Dar życia
Honorowe krwiodawstwo to bardzo szczytna idea. Dlaczego? Co najmniej z kilku powodów, ale najważniejszym z nich jest dar życia. Jak wiadomo krew jest potrzebna zawsze, bo choć nauka idzie cały czas do przodu, w naszym organizmie nie da się jej zastąpić. Honorowi Dawcy Krwi pomagają i są inspiracją dla innych, ponieważ łączy ich krew, która ratuje ludzkie życie. To naprawdę wspaniale, że są wśród nas cudowni, wrażliwi ludzie, którzy bezinteresownie dzielą się cząstką siebie. Krew to jeden z najbardziej pożądanych „leków”, jakimi dysponuje medycyna. Pomimo znaczącego postępu w nauce nie można jej pozyskać z innego źródła niż drugi człowiek.
— Każda kropla bezinteresownie oddanej krwi jest na wagę złota — podkreślają krwiodawcy. — My, krwiodawcy niesiemy bezinteresownie pomoc tym, którzy potrzebują tego najcenniejszego daru – życia. Oddając krew ratujemy ludzkie istnienia. To jest najważniejsze. Zapotrzebowanie na krew jest bardzo duże. Na razie krwi i jej składników nie można niczym zastąpić. Dlatego każda osoba chcąca podzielić się częścią siebie jest tak cenna. Bo przecież krwi nie da się niczym zastąpić. Wiedzą o tym wszyscy, którzy jej potrzebowali. Oddajemy honorowo krew zawsze z taką samą satysfakcją. Wiemy, że w każdej chwili nasze dzieci, rodzice lub ktoś z naszych bliskich może jej potrzebować. Dobro jakim się dzielimy zawsze powraca. Jeśli nie dziś czy jutro to za rok, dwa czy pięć, ale wraca, więc warto dzielić się tym, co mamy - zapewniają.
Obrazek w tresci

Bezinteresownie dzielą się życiodajnym lekiem
Od wielu lat laboratoria na całym świecie próbują swoich sił, aby wyprodukować substancję, która w pełni zastąpiła by ludzką krew. Jak dotąd nikomu to się nie udało. Jedyną fabryką, która od lat to robi jest ludzki organizm. To dzięki Honorowym Dawcom Krwi można ratować zdrowie i życie pacjentów w szpitalnych salach.
Szczycieński Klub HDK przy Oddziale Rejonowym PCK w Szczytnie cyklicznie organizuje akcje krwiodawcze. W czwartek 29 lutego, odbyła się kolejna akcja poboru krwi organizowana przez Klub Honorowych Dawców Krwi PCK w Szczytnie. Jak co miesiąc d 8:30 ekipa Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Olsztyna zaczęła pobieranie krwi od dawców licznie gromadzących się od wczesnych godzin porannych.
— Oddawanie honorowo krwi to najcenniejszy dar jaki można ofiarować drugiej osobie, dlatego robimy to regularnie — tłumaczy Sławomir Staszak prezes szczycieńskiego klubu. — W akcji udział wzięli nasi stali dawcy ale nie zabrakło też pierwszorazowych, co nas bardzo cieszy, bo potrzebujemy nowych młodych krwiodawców, którzy zasilą nasze szeregi. Krew jest potrzebna w każdej chwili przy operacjach, podaje ją się przy różnych chorobach niedokrwiennych ale też zbliża się sezon, kiedy notuje się więcej wypadków na drogach oraz w rolnictwie, dlatego tej krwi będzie potrzeba jeszcze więcej. Dziękujemy z całego serca wszystkim, którzy tak chętnie chcą pomóc ratować życie nieznanym nam osobom. Oddając własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie, to gest bardzo wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej. Na kolejną akcję zapraszamy już dziś 28 marca w godzinach 8:30 12:00.
Podczas czwartkowej akcji szczycieńscy krwiodawcy jak zawsze stanęli na wysokości zadania. Zarejestrowanych zostało 45 osób z pośród których oddać mogło 39 dawców. Łącznie pozyskaliśmy ponad 17,5 litra krwi pełnej.
Obrazek w tresci

Oddaj krew - uratuj komuś życie
Krew może oddać każda osoba w wieku 18-65 lat ważąca ponad 50 kg. Ponadto potencjalny dawca musi być zdrowy i wypoczęty. Przed pobraniem krwi powinien też zjeść lekkostrawny posiłek i wypić około półtora litra płynów, w ciągu doby poprzedzającej pobranie krwi. Nie można też pić w tym czasie alkoholu. Krwi nie mogą też oddawać osoby aktualnie przyjmujące leki bądź chorujące wcześniej na żółtaczkę.
Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne. Wraz z przeprowadzeniem badań trwa około godziny. Należy mieć przy sobie dowód osobisty, a także wypełnić kwestionariusz dotyczący stanu zdrowia.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5