Biesiada "Dzik kontra świnia"

2019-08-03 10:45:54(ost. akt: 2019-08-03 09:54:30)

Autor zdjęcia: Joanna Karzyńska

Okazją do degustacji mięsiwa z jelenia, kiełbasy z dzika i wielu przysmaków ze świni była biesiada myśliwska. Niesamowite dania były serwowane przez Sołectwa z Gminy Świętajno oraz Koła Łowieckie Rejonu Powiatu Szczycieńskiego.
Jak na myśliwską imprezę przystało - były ekspozycje obrazów, wyrobów myśliwskich, rzeźb ptaków i zwierząt. Sołectwa również przygotowały tradycyjne jadło i pokaz rękodzieła. Wydarzenie otoczone było atrakcjami muzycznymi, folklorystycznymi, a także elementami szeroko rozumianej kultury łowieckiej. Połączenie stoisk sołectw wiejskich i kultury łowieckiej stało się wspaniałą lekcją edukacyjną jak również promocją Kół Łowieckich i Sołectw Gminy Świętajno.

Obrazek w tresci

Do konkursu kulinarnego przystąpiło 15 stoisk: 4 Koła Łowieckich i 11 sołectw. Przygotowane dania oceniało jury w składzie: Grzegorz Winiarek – właściciel Zajazdu Tusinek, gdzie znajduje się znana z serwowania wyśmienitych regionalnych potraw restauracja, Michał Denesiuk– nauczyciel z kucharską pasją, członek Elbląskiego Klubu Szefów Kuchni, Bartosz Gołębiowski - właściciel Targowskiego Dworu, Janusz Wojtas - kucharz z Folwarku Żuławskiego, członek honorowy Elbląskiego Klubu Szefów Kuchni oraz Romuald Amborski - łowczy okregowy Polskiego Związku Llowiectwa w Olsztynie.

Obrazek w tresci

Pierwsze miejsce zajęło KŁ "Jeleń", drugie "Rogacz" a trzecie "Żbik". Wśród sołectw najsmaczniejszą potrawę przygotowali mieszkańcy Piasutna, drugie miejsce przypadło sołectwu Świętajno, a trzecie należało do Białego Gruntu. Nagrodę publiczności przyznano sołectwu Jeruty.

Obrazek w tresci

Ale to nie wszystkie atrakcje jakie tego dni czekały na miejscowych oraz gości. Oprócz pysznych potraw serwowanych na stoiskach można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w darmowej fotobudce, skorzystać z dmuchanych atrakcji, spróbować swoich sił w strzelaniu z Batalionem Radiotechnicznych z Lipowca na laserowej strzelnicy, czy pojeździć zabytkowym motocyklem.

Obrazek w tresci

Część artystyczną rozpoczął występ zespołu Musicque Macabre, potem na scenie pojawiły się "Żuki" i Chór "Pasjonata" ze Świętajna, Agnieszka Skrycka z zespołem, Kobranocka oraz gwiazda wieczoru "Papa D".

Obrazek w tresci

- Tego typu impreza zorganizowana została po raz trzeci na terenie naszej gminy - mówi Małgorzata Walas dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Świętajnie. . Mamy nadzieję, że będzie to cykliczne spotkanie z kultura łowiecką i sołectwami i na stałe zagości w naszym kalendarzu imprez. To jedyna taka impreza w powiecie, która promuje nie tylko solectwa ale i koła łowieckie - dodaje.

Obrazek w tresci

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Paweł #2773677 | 185.244.*.* 8 sie 2019 04:21

    Wy komuchy z Warmińsko- Mazurskiego byście biesiadowali, z ciemnym ludem powiatu Szczytno.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5