Świątki stawiają nie tylko na ekologię

2017-08-07 11:17:36 (ost. akt: 2017-08-07 11:19:55)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: sxc.hu

Niedawno została podpisana umowa na budowę instalacji fotowoltaicznych na kilku budynkach w mieście. Korzyści z tego rozwiązania są widoczne gołym okiem.
Świątki stawiają na ekologię i oszczędności. Panele fotowoltaiczne znajdą się na budynkach Urzędu Gminy, Publicznego Gimnazjum oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego.

— Umowę na ich montaż podpisaliśmy 24 lipca — mówi Jarosław Milewski, sekretarz gminy Świątki. — Instalację wykona firma Eko-Solar. Umowa ma być zrealizowana do końca sierpnia i wszystko wskazuje na to, że nie będzie z tym żadnych problemów.

Wartość tej inwestycji będzie kosztowała gminę Świątki 437 tysięcy 427 złotych.
— Oczywiście na ten cel mamy zagwarantowane dofinansowanie. To ponad połowa potrzebnej na tę inwestycję kwoty — precyzuje Jarosław Milewski.

Cel instalacji nowoczesnych paneli jest raczej jasny... — Chodzi oczywiście o ochronę środowiska z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii — tłumaczy sekretarz gminy. — W tym przypadku odnawialnym źródłem jest energia słoneczna.
Korzyści z tego rozwiązania też są nie do przecenienia.

— Oprócz kwestii ekologicznych, będziemy również mogli zaoszczędzić na prądzie — mówi Jarosław Milewski. — A nadwyżki energii będziemy sprzedawali. Pieniądze, które uda nam się w ten sposób zaoszczędzić, przeznaczymy na inwestycje, które są naszej gminie bardzo potrzebne. W przypadku budynku gimnazjum będzie trzeba zmienić pokrycie dachu, aby przystosować je do instalacji paneli. Budynek urzędu na szczęście jest już przystosowany.

Polska ma największą w historii pulę środków unijnych do wykorzystania na wsparcie odnawialnych źródeł energii. Ogólna pula środków przeznaczona na OZE do 2020 r. wynosi ponad 6 mld zł.


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5