Pod Olsztynem powstaje nowa szkoła

2017-09-10 18:00:00(ost. akt: 2017-09-10 18:16:46)

Autor zdjęcia: UG Stawiguda

Kończy się pierwszy tydzień nowego roku szkolnego. Uczniowie powoli przyzwyczajają się do powrotu w szkolne mury. Niektórzy jednak, tak jak w Bartągu, jeszcze czekają na nową siedzibę. Ale już niebawem będą się z tego cieszyć.
Nowopowstająca szkoła w Bartągu, która będzie filią podstawówki w Rusi, rośnie z dnia na dzień. Z tego, że do jej otwarcia jest coraz bliżej, cieszą się rodzice, którzy już nie mogą doczekać się otwarcia.

— Kawał dobrej roboty! — pisze na facebookowym profilu gminy Stawiguda MK.
— Piękna szkoła. — chwali MJ. — Szkoda, że nie dla klas IV-VI.
Z tym może być różnie, bo i taka opcja jest brana pod uwagę. Rodzice muszą się też cieszyć z tego, że swoje pociechy będą mieli dosłownie na wyciągnięcie ręki. Zadowolona jest też wójt gminy Stawiguda Irena Derdoń.
— Na budowę szkoły złożyło się wiele czynników — mówi „Gazecie Olsztyńskiej” wójt Stawigudy. — Szkoła będzie tylko dla klas I-III, choć nie wykluczamy, że z czasem może i dla starszych klas. Teraz będzie się tam uczyć około 200 dzieci w 12 oddziałach.

Przypomnijmy, że poprzedni wójt brał pod uwagę rozbudowę szkoły w Rusi. To się jednak gminie nie kalkulowało...
— Szkoła Podstawowa w Rusi jest po prostu za mała na taką liczbę dzieci. Po prostu nie może już przyjąć nowych uczniów — wyjaśnia Irena Derdoń. — Dlatego musieliśmy zbudować nowy obiekt.
Poza tym wzięliśmy pod uwagę rozwój gminy. Bardziej opłacalne jest dla nas to, że szkoła będzie w Bartągu, bo dzięki temu nie będziemy musieli dowozić dzieci, które mieszkają powyżej trzech kilometrów od placówki. A do tego jesteśmy obecnie zobowiązani przepisami.

W Rusi zwyczajnie brakowało też miejsca.
Przyczyniła się do tego reforma edukacji, która zwiększyła liczbę dzieci pozostających w szkole. A ta buduje się etapami. W pierwszym powstanie jedno skrzydło na 12 oddziałów. W drugim zaś kolejne razem z salą gimnastyczną i boiskiem sportowym. Jeżeli w szkole będą wolne miejsce, placówka może także przyjmować uczniów mieszkających w Olsztynie. Ale przede wszystkim szkoła w Bartągu jest przeznaczona dla dzieci z gminy Stawiguda.

— Taki ruch jest nam naprawdę potrzebny. — Marek Kotliński, dyrektor SP w Rusi, nie ma wątpliwości. — Jest naprawdę ciasno, bo mamy coraz więcej dzieci, a nie mamy już dla nich miejsca. To, że w Bartągu powstaje nasz oddział, nastraja pozytywnie, bo to w prosty sposób spowoduje, że będzie u nas luźniej — dodaje. — Gdybyśmy mieli większy budynek, to starsze dzieci byłyby np. tylko na piętrze.

Niestety rozbudowa szkoły nie wchodziła w grę, więc gmina podjęła decyzję o budowie nowej. Mam nadzieję, że wszystko przebiegnie sprawnie.

— Rozbudowa Szkoły Podstawowej w Rusi poprzez budowę oddziału w Bartągu w pierwszym etapie polega na realizacji głównej bryły szkoły. To skrzydło południowo-zachodnie z 12 salami lekcyjnymi — mówi Agnieszka Tkacz z Urzędu Gminy w Stawigudzie. — Do tego zespół pomieszczeń administracyjnych z pokojem nauczycielskim, węzły sanitarne, stołówka z rozdzielnią (catering) i zapleczem dla personelu oraz świetlica i kotłownia gazową.

Równolegle prowadzone są prace, które obejmują utwardzenie nawierzchni ulic Rumiankowej i Jeziornej oraz budowę ciągu pieszego do ronda w Bartągu, które zapewniają uczniom bezpieczne dojście do szkoły.

Inwestycja kosztowała około 7 mln zł, a prace zakończą się do końca 2017 r. Naukę w nowej szkole uczniowie zaczną prawdopodobnie od stycznia przyszłego roku.

pj

Komentarze (27) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tata przedszkolaka #2326254 | 77.113.*.* 12 wrz 2017 16:28

  Widać, że tamta część Olsztyna rozwija się pod względem oświatowym, na co juz dawno przyszedł czas. jako rodzic dziecka przedszkolnego, bardzo cieszę się, że powstanie szkoła w okolicy Zacisza. Ostatnio zauważyliśmy tez nowe przedszkole przy ulicy Irysowej, obok serwisu automatów do kawy. Wygląda to dobrze, będzie jeszcze lepiej, gdy szkoła będzie przyjmowała uczniów klas 1-8, co mam nadzieję nastąpi...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Kto rządzi w województwie ? #2326181 | 188.146.*.* 12 wrz 2017 14:50

   Peło i PSL, wystarczy ?

   odpowiedz na ten komentarz

  2. Ignacy #2325966 | 83.6.*.* 12 wrz 2017 11:30

   Kilku developerów tanio zakupiło grunty od gminy Stawiguda która przrkwalifikowała je na tereny budownictwa mieszkaniowego. Stoi tam juz kilkanaście bloków a buduje się nowe i projektuje dalsze. Kupujący mieszkania chcą na 1 metrze kwadratowym mieszkania zaoszczędzić 100 czy 200 zł ale adres zamieszania mają we wsi Bartą i tam zgodnie z rejonizacja powinni posłac dzieci do szkół. Czasem dyrektorzy z Olsztyna przyjmują takie dzieci do siebie ale muszą mieć świadomość że subwencja oświatowa pójdzie do gminy Stawiguda. Tym sposobem "wzrasta" liczebność mieszkańców gminy np w Stawigudzie o prawie 50% w ciągu kilku lat. Podatki za pracę w Olsztynie mieszkańcy osiedla Tęczowy Las, Morena itp odprowadzają także do Stawigudy (pośrednio poprzez budzet Państwa podatki wracają w formioe subwencji czy dotacji oświatowej i innej)

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  3. Brawo Stawiguda #2325828 | 178.235.*.* 12 wrz 2017 08:47

   Piękna szkoła, blisko domów dzieci. Szkoła to zawsze serce Osiedla. Tak było jest i będzie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  4. Olsztyniak #2325697 | 37.47.*.* 11 wrz 2017 22:41

   Czasami Was nie rozumiem, komentatorzy. To w końcu dobrze, że gmina coś robi czy źle? U Was przynajmniej coś się robi dla ludzi i nie jest to kolejny buspas czy tramwaj.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (27)
  2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5