"Czerwone Diabły" straciły moc

2023-11-10 10:00:00(ost. akt: 2023-11-09 23:06:14)
Kamil Grabara (z prawej)

Autor zdjęcia: PAP/EPA

PIŁKA NOŻNA\\\ Po 4. kolejce fazy grupowej Ligi Mistrzów awans do 1/8 finału zapewniły sobie dwa hiszpańskie Reale, Bayern i Inter. Duży sukces odniósł FC Kopenhaga, z bramkarzem Kamilem Grabarą, który u siebie wygrał z Manchesterem United.
W grupie A Bayern zgodnie z planem pokonał 2:1 Galatasaray Stambuł, odnosząc 16. z rzędu zwycięstwo w fazie grupowej Champions League oraz przedłużając w niej do 38 serię spotkań bez porażki i z co najmniej jednym zdobytym golem! Jak widać mistrz Niemiec udowodnił, że jest możliwe życie bez Roberta Lewandowskiego. Nowym ulubieńcem kibiców z Monachium jest obecnie Harry Keane, który w środę dwukrotnie pokonał bramkarza tureckiego zespołu. W sumie Anglik w dorobku ma już 25 trafień w LM.
Zdecydowanie ciekawiej było jednak w Kopenhadze, gdzie Duńczycy, którzy w decydującej fazie eliminacji poradzili sobie z Rakowem, zmierzyli się z Manchesterem United.

Obecne „Czerwone Diabły” nawet nie mogą marzyć o sukcesach, jakie przed laty ten klub odnosił pod wodzą Aleksa Fergusona (m.in. 13 tytułów mistrza Anglii, pięć Pucharów Anglii i dwa triumfy w Lidze Mistrzów), ale w Kopenhadze zaczęły z wysokiego C, obejmując prowadzenie 2:0.

Co ciekawe autorem obu goli był Rasmus Hoejlund, który seniorską karierę rozpoczynał właśnie w ekipie ze stolicy Danii. Rasmus mógł nawet zaliczyć klasycznego hat-tricka (trzy bramki w jednej połowie), ale udaną interwencją popisał się Kamil Grabara. Przed przerwą mecz został przerwany na kilkanaście minut, ponieważ na murawę wbiegł mężczyzna z flagą Palestyny.
Wydawało się, że Anglicy mają mecz pod całkowitą kontrolą, ale sytuacja zupełnie zmieniła się w 40. minucie, gdy po interwencji sędziów VAR arbiter główny pokazał czerwoną kartkę za faul napastnikowi gości Marcusowi Rashfordowi. Efekt był taki, że Kopenhaga jeszcze przed przerwą doprowadziła do wyrównania. Na listę strzelców wpisali się Norweg Mohamed Elyounoussi (45.) i z rzutu karnego Portugalczyk Diogo Goncalves (45+9.). Z powodu zamieszania z kibicem flagą sędzia pierwszą połowę przedłużył aż o kwadrans.
Po przerwie Fernandes z rzutu karnego przywrócił prowadzenie "Czerwonym Diabłom", ale grający w przewadze gospodarze nie poddali się i nie tylko wyrównali za sprawą Lukasa Leragera (83.), ale też zgarnęli komplet punktów po golu obchodzącego za tydzień 18. urodziny reprezentanta Szwecji Roony'ego Bardghjiego (87.).

W grupie C awans po komplecie zwycięstw ma też Real Madryt, który pokonał u siebie Sporting Braga. Na drugim miejscu jest Napoli. Drużyna Piotra Zielińskiego zremisowała u siebie z Unionem Berlin. Tym samym zespół ze stolicy Niemiec zdobył historyczny pierwszy punkt w Lidze Mistrzów i przerwał serię 12 porażek w meczach o stawkę.
W grupie D zwycięstwa odniosły ekipy, które pewnie prowadziły w tabeli: Inter Mediolan oraz Real Sociedad. Obie mają po 10 oczek i między sobą rozstrzygną, która z nich zajmie pierwsze, a która drugie miejsce.
Nic nie wyjaśniło się jeszcze w grupie B, w której jednak bardzo blisko awansu jest drużyna Jakuba Kiwiora - Arsenal Londyn. "Kanonierzy" wygrali u siebie z Sevillą, a Polak pojawił się na boisku na kilka końcowych minut. W drugim spotkaniu Lens Przemysława Frankowskiego (grał do 78. minuty) przegrało w Holandii z PSV Eindhoven.
Znanych jest już sześciu z 16 uczestników fazy pucharowej, bo we wtorek awans zapewniły sobie RB Lipsk oraz broniący trofeum Manchester City. Swojej szansy nie wykorzystała natomiast Barcelona, w składzie z Robertem Lewandowskim, która potrzebowała wygranej lub remisu, ale niespodziewanie przegrała 0:1 w Hamburgu z Szachtarem Donieck.
* Wyniki, grupa A: Bayern Monachium - Galatasaray Stambuł 2:1 (0:0), FC Kopenhaga - Manchester United 4:3 (2:2); grupa B: Arsenal Londyn - Sevilla 2:0 (1:0), PSV Eindhoven - RC Lens 1:0 (1:0); grupa C: Napoli - Union Berlin 1:1 (1:0), Real Madryt - SC Braga 3:0 (1:0); grupa D: Real Sociedad - Benfica Lizbona 3:1 (3:0), FC Salzburg - Inter Mediolan 0:1 (0:0).