Złota Piłka się zmieni

2023-11-03 14:15:31(ost. akt: 2023-11-03 14:17:38)

Autor zdjęcia: PAP/EPA

PIŁKA NOŻNA\\\ Od 2024 roku słynny plebiscyt Złota Piłka, przeprowadzany od prawie 70 lat przez magazyn "France Football", będzie współorganizowany przez Europejską Unię Piłkarską - ogłosiła UEFA, która będzie odpowiadać m.in. za coroczną galę podsumowującą głosowanie.
"France Football" przyznaje nagrodę dla najlepszego piłkarza sezonu już od 1956 roku, a wyboru dokonuje 100 dziennikarzy sportowych - po jednym z każdego kraju ze 100 pierwszych miejsc rankingu Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA).

W latach 2010-2015 magazyn i FIFA wyróżniały wspólnie jednego zawodnika Złotą Piłką FIFA, ale od 2016 roku plebiscyty na najlepszych piłkarzy znów prowadzone są oddzielnie.

Cztery dni po gali w Paryżu, gdzie laureatem po raz ósmy w karierze został Argentyńczyk Lionel Messi, poinformowano natomiast o współpracy z UEFA.

"UEFA i Groupe Amaury, właściciel medialnych marek +France Football+ i +L'Equipe+, ogłaszają partnerstwo w celu współorganizowania słynnej Złotej Piłki od 2024 roku. Wspólnie, UEFA i Groupe Amaury dążą do podniesienia prestiżu i globalnego zasięgu tych nagród, jednocześnie wzmagając poczucie jedności i współpracy piłkarskiego środowiska" - napisano w komunikacie na oficjalnej stronie internetowej europejskiej centrali.

Jak wyjaśniono, właścicielem marki Ballon d'Or pozostanie Groupe Amaury, które będzie też miało pełną kontrolę nad systemem głosowania. Ma on zostać "niezmieniony i niezależny".

"Od prawie 70 lat +Ballon d'Or+ jest najbardziej prestiżowym wyróżnieniem w świecie piłki nożnej i świadczy o nieprzeciętnych zdolnościach, poświęceniu, a także znaczeniu legend i ich trwającym wpływie na ten sport. Rozgrywki klubowe i państwowe UEFA, takie jak Liga Mistrzów i mistrzostwa Europy, to największa globalna scena dla czołowych piłkarzy" - powiedział kierujący UEFA Słoweniec Aleksander Ceferin, cytowany w komunikacie.

W plebiscycie pojawią się dwie nowe kategorie: najlepszy trener męskiego i żeńskiego zespołu.

Nagrody będą w dalszym ciągu przyznawane w pozostałych kategoriach, a trofea nie zmienią swoich nazw. Najlepszy piłkarz i najlepsza piłkarka otrzymają Złotą Piłkę, najlepszy zawodnik do lat 21 - trofeum Kopy, najlepszy bramkarz - trofeum Jaszyna, a najlepszy strzelec - trofeum Gerda Muellera. Przyznawane są też nagrody dla najlepszych zespołów mężczyzn i kobiet oraz Nagroda Socratesa za działalność humanitarną.(PAP)