Początek biegowego cyklu

2023-10-06 12:00:00(ost. akt: 2023-10-05 10:27:25)

Autor zdjęcia: Kacper Kirklewski

BIEGI\\\ Sześć miesięcy, 10 miast, 50 biegów na dystansie 5 km oraz krótsze zawody dla dzieci i młodzieży. To w wielkim skrócie cykl biegów przełajowych CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. Pierwszy bieg w Olsztynie odbędzie się w sobotę.
Zawody CITY TRAIL charakteryzują się stałym, czyli 5-kilometrowym dystansem oraz brakiem limitów: miejsc i czasu na pokonanie trasy. I to właśnie taka formuła sprawia, że biegi te są świetnym sprawdzianem formy zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych.
W 2010 roku na pierwszych zawodach pojawiło się ponad 300 osób, ale od tego czasu metę zawodów przekroczyło już ponad... 200 000 zawodników, z których wielu właśnie w tej imprezie rozpoczęło swoją biegową przygodę.
Piotr Książkiewicz, jeden z pomysłodawców cyklu oraz dyrektor CITY TRAIL, uważa, że impreza ta nie jest jednie walką o jak najlepsze rezultaty. - Jest to także okazja do comiesięcznych spotkań z biegowymi znajomymi i budowania wartościowych relacji, a dzięki włączeniu w program imprezy zawodów dla dzieci i młodzieży, również do aktywnego spędzenia czasu z rodziną.

- Biegi odbywają się w dziesięciu lokalizacjach: Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu - wyjaśnia Piotr Bętkowski, drugi z pomysłodawców i współorganizator cyklu. - Trasy zawodów są niezmienne - biegacze będą sprawdzać się na tych samych, 5-kilometrowych pętlach, co pozwoli porównywać czasy.

W tym roku pierwsze zawody cyklu odbyły się w Poznaniu i Szczecinie, do których podczas weekendu dołączą Olsztyn i Trójmiasto. Po zakończeniu sezonu najszybsze biegaczki i najszybsi biegacze w każdej lokalizacji będą nagrodzeni - w klasyfikacji open oraz wiekowych. Wszyscy, którzy ukończą minimum trzy biegi, otrzymają pamiątkowe medale. Wisienką na torcie będzie ogólnopolski bieg finałowy - CITY TRAIL Gold, którego termin i lokalizacja podamy wkrótce - kończy Piotr Bętkowski.
Zawody biegowe kojarzą się wielu osobom przede wszystkim z biegami ulicznymi. Tymczasem CITY TRAIL to bieganie w lasach i parkach. Dlaczego? - Bo miękka nawierzchnia jest zdrowsza dla naszych stawów niż asfalt lub kostka - nie ma wątpliwości Marta Maszewska-Danielewicz z Nationale-Nederlanden. - Jest to znakomita okazja do oderwania się od miejskiego zgiełku. Poza tym jesienno-zimowe biegi przełajowych są dobrą formą przygotowania do startów wiosennych i letnich. Od biegaczy wiemy również, że starty w zawodach w miesiącach, kiedy pogoda nie zachęca do outdoorowej aktywności fizycznej, są dużą motywacją do regularnego wstawania z kanapy i treningu.
W tym roku nowością będzie możliwość przetestowania trailowych butów marki On. Do wyboru będą dwa modele: bardziej dynamiczny i dedykowany na dystanse do 30 km Cloudvista oraz ultra-amortyzowany przeznaczony na dłuższe dystanse model Cloudultra 2. Każdy uczestnik weekendowych zawodów CITY TRAIL będzie mógł wypożyczyć na czas biegu jeden z wymienionych modeli i sprawdzić go "w akcji".
Dodatkowo na 15 minut przed startem biegu głównego odbędzie się rozgrzewka prowadzona przez ambasadora marki On, który zadba o prawidłowe nastawienie i przygotowanie wszystkich biegaczy do startu.

Biegacze po raz kolejny będą... sadzić las - wystarczy, że wybiorą pakiet charytatywny podczas zapisów. Dotychczas dzięki biegaczom startujących w CITY TRAIL powstał już blisko hektar lasu!

Szczegółowe informacje o zawodach znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wczoraj zakończyły się zapisy elektroniczne, ale do biegu można się także zapisać w sobotę w biurze zawodów, które zostanie uruchomione o godz. 8.30. Do wczoraj na liście zgłoszeń do biegu głównego było około 300 osób.
red

Harmonogram biegów

* Godz. 8:30 - otwarcie biura zawodów
* Godz. 9:20 - zbiórka i start biegów Junior - kategorie D0 i D1 (ok. 200 m)
* Godz. 9:45 - zbiórka i start biegów Junior - kategoria D2 (ok. 400 m)
* Godz. 10:00 - zbiórka i start biegów Junior - kategoria D3 (ok. 600 m)
* Godz. 10:15 - zbiórka i start biegów Junior - kategoria D4 (ok. 1 km) i D5 (ok. 1 km)
* Godz. 10:30 - zamknięcie biura zawodów
* Godz. 10:45 - rozgrzewka z Ambasadorem marki On
* Godz. 11:00 - start biegu głównego na 5 km


CITY TRAIL W OLSZTYNIE

* 7 października
* 25 listopada
* 13 stycznia
* 17 lutego
* 16 marca