O piłce

2023-09-28 11:00:00(ost. akt: 2023-09-28 10:16:27)
* Polski Związek Piłki Nożnej jest przeciwny planom UEFA przywrócenia do rywalizacji juniorskich reprezentacji Rosji. "Jeśli rosyjskie drużyny narodowe zostaną dopuszczone do rozgrywek, nasze reprezentacje narodowe nie będą z nimi rywalizować" - napisał na Twitterze prezes PZPN Cezary Kulesza.
Po napaści zbrojnej Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku, UEFA wykluczyła z rozgrywek wszystkie rosyjskie reprezentacje oraz kluby. We wtorek Komitet Wykonawczy poinformował jednak o planach przywrócenia, jeszcze w tym sezonie, drużyn do lat 17.
"Dzieci nie powinny być karane za czyny popełnione przez dorosłych. Komitet Wykonawczy zwrócił się do administracji UEFA o propozycję przywrócenia drużyn do lat 17 (chłopców i dziewcząt) do rozgrywek, nawet jeśli grupy zostały już rozlosowane" - przekazano.
Domowe mecze Rosjanie mieliby rozgrywać poza własnym krajem, a także byliby pozbawieni flagi, hymnu oraz strojów w barwach narodowych.
Sprzeciw wobec tego pomysłu wyraziła już angielska federacja (FA), która w oświadczeniu przesłanym agencji Reutera podkreśliła, że jej stanowisko w sprawie gry Rosjan nie uległo zmianie. W środę dołączył PZPN. Bojkot rozgrywek, w których mieliby się pojawić Rosjanie, zapowiedziała też ukraińska federacja (UAF).
Mistrzostwa Europy do lat 17 zaplanowano na 2024 rok. Chłopcy będą grali na Cyprze, a dziewczęta w Szwecji. Eliminacje do turnieju chłopców rozpoczną się jeszcze we wrześniu, a dziewcząt w październiku.

* Kobieca reprezentacja Polski w Gdyni w swoim drugim meczu grupowym Ligi Narodów.pokonała 2:1 (1:0) Ukrainę. Polki zaczęły rywalizację od wyjazdowej wygranej 3:1 z Grecją, natomiast Ukraina w Starogardzie Gdańskim przegrała 1:2 z Serbią.
W ostatnim rankingu Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) prowadzone przez Ninę Patalon biało-czerwone zostały sklasyfikowane na 30. miejscu, Ukrainki są trzy pozycje niżej. 27 października w kolejnym meczu LN Polki podejmą w Tychach Serbię.
Pierwsza w historii edycja Ligi Narodów rozpoczyna jednocześnie kwalifikacje do mistrzostw Europy 2025, które odbędą się w Szwajcarii.

Grupa 3 LN
1. Serbia 6 6:1
2. POLSKA 6 5:2
3. Ukraina 0 2:4
4. Grecja 0 1:7

* Zmiana trenera Jezioraka Iława - z IV-ligowego klubu odszedł Daniel Madej, a zastąpił go Jarosław Chodowiec. Madej poprowadził iławian w 45 spotkaniach (ligowych i pucharowych). Jeziorak pod jego wodzą 23 razy wygrał, 9 razy zremisował i doznał 13 porażek.
Klub z Iławy w tym sezonie miał walczyć o najwyższe cele, ale w ośmiu kolejkach wywalczył tylko 11 punktów, co daje mu dopiero 9. pozycję w IV lidze.
W ostatnim meczu Jeziorak na wyjeździe wygrał 2:1 z Motorem Lubawa, lecz dwa tygodnie wcześniej u siebie sensacyjnie przegrał 0:1 z Polonią Iłowo.
Jarosław Chodowiec do tej pory prowadził iławskie rezerwy. Nowy trener zadebiutuje w sobotę w domowym meczu z DKS Dobre Miasto.