Blamaż w Tiranie

2023-09-10 23:35:31(ost. akt: 2023-09-10 23:38:36)

Autor zdjęcia: PAP/Andrzej Lange

Polska przegrała w Tiranie z Albanią 0:2 w niedzielnym meczu grupy E eliminacji Euro 2024. W tabeli biało-czerwoni spadli na czwarte miejsce, bo wyjazdową wygraną z Wyspami Owczymi 1:0 zanotowali piłkarze Mołdawii.
Albania objęła prowadzenie w 37. minucie, kiedy z okolic narożnika pola karnego bardzo ładnym strzałem popisał się Jasir Asani. Szybko lecącej piłki nie sięgnął Wojciech Szczęsny.

Drugi celny strzał gospodarzy także zakończył się bramką. W 62. minucie wprowadzony na boisko kilkadziesiąt sekund wcześniej Mirlind Daku otrzymał piłkę w polu karnym i uderzył z półobrotu, nie dając Szczęsnemu szans na reakcję.

Polska nie była w stanie wypracować sobie ani jednej dogodnej okazji choćby do zmniejszenia straty. Zakończyła spotkanie z jednym celnym uderzeniem Piotra Zielińskiego z pierwszej połowy.

Albania pokonała Polskę po raz drugi w historii. Poprzednio udało jej się to w towarzyskim meczu w listopadzie 1953 roku, również 2:0.

Natomiast Mołdawia wygrała z Wyspami Owczymi 1:0 po golu Vadima Raty w 54. minucie.

Liderem tabeli grupy E została Albania, która w pięciu meczach zgromadziła 10 punktów. Po 8 pkt mają na koncie Czechy i Mołdawia, przy czym Czesi rozegrali cztery spotkania. Polska ma 6 pkt, a Wyspy Owcze - 1.

Najbliższe mecze w tej grupie odbędą się 12 października. Polska zagra na wyjeździe z Wyspami Owczymi, a Albania podejmie Czechy.

Bezpośredni awans na Euro uzyskują po dwie najlepsze drużyny z każdej z dziesięciu grup. Biało-czerwoni mimo fatalnej postawy w eliminacjach i tak mają szanse na udział w barażach, dzięki odpowiednio wysokiej pozycji w Lidze Narodów.

W innych grupach nie było niespodzianek. Najciekawiej było w Helsinkach, gdzie Dania pokonała Finlandię 1:0 dzięki bramce Pierre'a-Emile'a Hojbjerga w 86. minucie. Sytuacja w tabeli grupy H jest niezwykle wyrównana. Prowadzi Słowenia (13 pkt), przed Danią (13), Finlandią (12) i Kazachstanem (12). W niedzielę Słowenia pokonała na wyjeździe San Marino 4:0, a Kazachstan u siebie wygrał z Irlandią Północną 1:0.