Butryn odchodzi z Olsztyna

2023-06-07 16:31:33(ost. akt: 2023-06-07 16:39:44)
Karol Butryn - MVP sobotniego meczu

Karol Butryn - MVP sobotniego meczu

Autor zdjęcia: Artur Kijewski

Nieoficjalnie było to wiadome już od kilku miesięcy, natomiast dzisiaj oficjalnie poinformowani, że Karol Butryn odchodzi z Indykpolu AZS, chociaż miał ważny kontrakt do 2024 roku.
Butryn to najlepiej z punktujących i zagrywających zawodników Indykpolu AZS w ostatnich dwóch sezonach. Do stolicy Warmii i Mazur trafił z Rzeszowa, gdzie w sezonie 2020/21 był najlepszym punktującym i atakującym PlusLigi. Jego transfer do Olsztyna był olbrzymią sensacją, w czym duża zasługa Tomasza Jankowskiego, prezesa olsztyńskich siatkarzy.
Wcześniej Butryn reprezentował takie kluby jak: KPS Siedlce, GKS Katowice, Cerrad Enea Czarni Radom i wspomnianą już wcześniej ekipę Asseco Resovii Rzeszów. W barwach Indykpolu AZS Olsztyn atakujący stał się jedną z najjaśniejszych oraz najskuteczniejszych postaci w zespole, często biorąc na swoje barki ciężar zdobywania punktów w kluczowych akcjach. Razem z drużyną dwukrotnie był blisko awansu do półfinału, a dzięki dobrej grze w obu sezonach otrzymał powołanie do reprezentacji Polski. W 2022 roku zdobył brązowy medal Siatkarskiej Ligi Narodów.

Karol Butryn w Indykpolu AZS Olsztyn rozegrał 64 spotkania, w których zdobył 1085 punktów – 891 w ataku, 124 w polu serwisowym oraz 70 w bloku. 12 razy odbierał statuetkę MVP dla najlepszego zawodnika meczu. W sezonie 2021/22 zajął drugie miejsce w rankingu zagrywających (ex aequo z TJ DeFalco) oraz trzecie w rankingu atakujących (ex aequo z Łukaszem Kaczmarkiem) i punktujących. Rok później był drugi zarówno w rankingu MVP, jak i rankingu zagrywających.

- Chciałbym podziękować Karolowi za dwa lata gry w Olsztynie. Między innymi dzięki jego grze Indykpol AZS Olsztyn był dwukrotnie blisko awansu do półfinału PlusLigi - stwierdził prezes Tomasz Jankowski. - Karol miał z nami ważną umowę na kolejny sezon, jednak poprosił władze klubu o możliwość jej rozwiązania. Wyraziliśmy na to zgodę i życzymy reprezentantowi Polski wszystkiego dobrego w dalszej karierze. Godnego następcę Karola ogłosimy do końca czerwca.

Natomiast Butryn został siatkarzem Aluronu CMC Warty Zawiercie. - Jestem w takim momencie mojej przygody z siatkówką, w którym jest już pora na osiągnięcia i walkę o najwyższe cele – ocenił 29-letni reprezentacyjny atakujący.

- Karol od lat udowadnia swoją klasę w PlusLidze, o czym boleśnie przekonaliśmy się choćby w kwietniu w Iławie. Gdy okazało się, że pojawiła się możliwość pozyskania go, nierozsądnym byłoby jej nie rozważyć. Po długich rozmowach doszliśmy do porozumienia i bardzo cieszę się, że w przyszłym sezonie będzie zdobywał punkty dla naszej drużyny – skomplementował nowego zawodnika prezes Aluron CMC Kryspin Baran.

Wcześniej umowę z Aluronem CMC podpisał inny reprezentant Polski, środkowy Mateusz Bieniek.Trenerem zespołu pozostanie Michał Winiarski, pożegnali się z Zawierciem argentyński libero Santiago Danani oraz przyjmujący Marcin Waliński.
Pod kierunkiem Winiarskiego – który równolegle prowadzi kadrę Niemiec – zawiercianie zadebiutowali w Lidze Mistrzów. Fazę grupową zakończyli z najlepszym bilansem spośród zespołów z trzecich miejsc, a potem w barażu o ćwierćfinał musieli uznać wyższość skutecznie broniącej trofeum Grupy Azoty Kędzierzyn-Koźle.