Z kim powalczymy o Paryż?

2023-03-17 16:52:18(ost. akt: 2023-03-17 16:53:29)

Autor zdjęcia: pzps.pl

SIATKÓWKA\\\ Reprezentacja Polski siatkarzy zagra m.in. z Argentyną i Holandią w Chinach w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu. Polki, które są gospodyniami jednego z turniejów kobiet, zmierzą się m.in. z USA oraz Włochami.
Turnieje kwalifikacyjne kobiet zostaną rozegrane w dniach 16-24 września w Polsce, Chinach i Japonii, natomiast mężczyźni będą grać w Brazylii, Chinach i Japonii od 30 września do 8 października.

W turniejach kwalifikacyjnych weźmie udział najlepszych 24 reprezentacji męskich i 24 kobiecych według rankingu FIVB (Polacy są na pierwszym miejscu, Polki na dziesiątym), które zostaną podzielone na grupy ośmiozespołowe. Awans do igrzysk zapewnią sobie po dwie najlepsze drużyny z każdego turnieju.

Polacy zagrają w grupie C w Chinach. Ich rywalami, poza gospodarzami, będą Argentyńczycy, Holendrzy, Kanadyjczycy, Meksykanie, Belgowie oraz Bułgarzy.

Polki, które są gospodyniami grupy C, zmierzą się ze Słowenkami, Koreankami, Kolumbijkami, Tajkami, Niemkami, Amerykankami oraz Włoszkami.

Pozostałe pięć miejsc olimpijskich dla mężczyzn i pięć dla kobiet - jak wyjaśnia PZPS - "zostanie obsadzone poprzez wyłonienie pięciu najlepszych jeszcze niezakwalifikowanych drużyn według Światowego Rankingu FIVB na koniec fazy wstępnej Siatkarskiej Ligi Narodów 2024", ale z zachowaniem "zasady uniwersalności", żeby w igrzyskach były reprezentowane zespoły z wszystkich kontynentów".

W igrzyskach w Paryżu w 2024 roku wystąpi 12 reprezentacji męskich i 12 kobiecych. Zagwarantowany udział w obu ma tylko Francja jako gospodarz. Na igrzyskach w Tokio Francuzi wywalczyli złoty medal.

Podział na grupy turniejów kwalifikacyjnych do igrzysk olimpijskich w Paryżu:

mężczyźni
grupa A: Brazylia (gospodarz), Włochy, Iran, Kuba, Ukraina, Niemcy, Czechy, Katar;
grupa B: Japonia (gospodarz), USA, Słowenia, Serbia, Turcja, Tunezja, Egipt, Finlandia;
grupa C: Chiny (gospodarz), Polska, Argentyna, Holandia, Kanada, Meksyk, Belgia, Bułgaria;

kobiety
grupa A: Chiny (gospodarz), Serbia, Dominikana, Holandia, Kanada, Czechy, Meksyk, Ukraina;
grupa B: Japonia (gospodarz), Brazylia, Turcja, Belgia, Bułgaria, Portoryko, Argentyna, Peru;
grupa C: Polska (gospodarz), Włochy, USA, Niemcy, Tajlandia, Kolumbia, Korea Południowa, Słowenia.