Czasem błoto, czasem śnieg

2023-02-10 12:00:00(ost. akt: 2023-02-09 10:23:41)

Autor zdjęcia: Kacper Kirklewski

BIEGI\\\ W sobotę w Olsztynie odbędzie się czwarta impreza przełajowego cyklu City Trail z Nationale-Nederlanden. Po trzech poprzednich pięciokilometrowych biegach w klasyfikacji generalnej prowadzą Adrian Przybyła i Magdalena Trzeciak.
Biegacze tradycyjnie spotkają się nad Jeziorem Długim, gdzie najpierw na trasę ruszą najmłodsi, którzy będą mieli do przebiegnięcia od 200 do 1000 metrów, po czym o godz. 11 na starcie ustawią się uczestnicy biegu głównego.
Styczniowe biegi odbyły się w trudnych warunkach. Błoto i śnieg sprawiały, że trudno było o stabilny krok, co zawsze wybija z rytmu i wymaga włożenia w bieg więcej sił. Startując w zawodach przełajowych zawsze trzeba liczyć się z tym, że nawierzchnia może być bardzo różna.
Bieganie w terenie - szczególnie w zimie - oznacza też gotowość na przeróżne warunki atmosferyczne. Czasami jest błoto, innym razem śnieg, a bywa, że i lód. Mimo wszystko, przez całą zimę można aktywnie spędzać czas - najważniejsze to dobre nastawienie, odpowiedni strój i buty. I właśnie sobotnie zawody są dobrym momentem i miejscem na stawianie pierwszych biegowych kroków, ponieważ dystans jest stosunkowo krótki - to 5 km, a dodatkowo nie ma limitu czasu na jego pokonanie.
Cykl CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden odbywa się w formule Grand Prix. Oznacza to, że dopiero po zakończeniu edycji (w marcu) będą znane końcowe rozstrzygnięcia w klasyfikacji generalnej - zarówno w open, jak i w kategoriach wiekowych.

Do klasyfikacji generalnej liczą się trzy najlepsze biegi - od października do marca odbędzie się pięć imprez - wszystkie na tej samej trasie.

Do tej pory w Olsztynie dwa razy zwyciężał Adrian Przybyła i to on jest najbliżej wygranej w końcowej klasyfikacji. W rywalizacji kobiet sytuacja wygląda bardzo podobnie, bo dwa razy wygrywała Magdalena Trzeciak, zatem do końcowego sukcesu brakuje jej już tylko jednego zwycięstwa. Jej główną rywalką jest Martyna Budziłek, zwyciężczyni styczniowych zawodów, kiedy to do mety dotarło 230 osób.
Poza Olsztynem biegi CITY TRAIL odbywają się w Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu. Po zakończeniu rywalizacji we wszystkich miastach, 1 kwietnia odbędzie się ogólnopolskie podsumowanie sezonu, czyli bieg CITY TRAIL Gold.
Elektroniczne zapisy zakończyły się co prawda w środę, ale spóźnialscy będą się mogli zarejestrować także w sobotę w biurze zawodów.
* Program, godz. 8:30 - otwarcie biura zawodów; godz. 9:20 - zbiórka uczestników biegów Junior - kategorie D0 i D1 (ok. 200 m); godz. 9:45 - zbiórka uczestników biegów Junior - kategoria D2 (ok. 400 m); godz. 10 - zbiórka uczestników biegów Junior - kategoria D3 (ok. 600 m); godz. 10:15 - zbiórka uczestników biegów Junior - kategoria D4/D5 (ok. 1 km); godz. 10:30 - zamknięcie biura zawodów biegu głównego; godz. 11 - start biegu głównego.
dryh