Rusza Ekstraklasa

2023-01-27 12:27:11(ost. akt: 2023-01-27 12:31:17)
PIŁKA NOŻNA\\\ Wraca PKO BP Ekstraklasa, a wraz z nią pytanie, czy Raków Częstochowa w końcu postawi kropkę nad „i” sięgając po upragniony tytuł Mistrza Polski, czy ponownie straci szanse na ostatniej prostej.
Eksperci wydają się zgodni – Raków Częstochowa może przegrać tylko ze sobą. Żaden zespół nie jest w stanie nawiązać rywalizacji z podopiecznymi Marka Papszuna i jeśli ci wytrzymają presję, tytuł powinien trafić pod Jasną Górę. Ze statystyk ujawnionych przez analityków bukmachera Superbet wynika, że podobnego zdania są fani Ekstraklasy, którzy tłumnie obstawiają triumf częstochowian. Takie rozstrzygnięcie wskazuje ponad 60% typujących, a kurs na nie wynosi już zaledwie 1.12.

Według bukmacherów to Legia Warszawa ma największe szanse na nawiązanie walki z liderem. Kurs na stołeczną drużynę to 10.0. Niżej stoją akcje Lecha Poznań, który wciąż będzie łączył grę w lidze z walką na europejskim froncie (15.0). Innego zdania są obstawiający – 17% wierzy jeszcze w obronę tytułu przez Kolejorza, a 10% typuje legionistów. Jednak ledwie 5 punktów różnicy między drugim, a siódmym miejscem zwiastuje duże emocje w walce o pozostałe miejsca na podium.

Przed hurraoptymizmem przestrzega szkoleniowiec Rakowa, który przytomnie zauważa, że jego zespół już raz roztrwonił dużą przewagę i wypuścił tytuł z rąk. Biorąc pod uwagę jakość kadry i poziom prezentowany jesienią trudno uwierzyć w powtórkę tego scenariusza. Pierwszy krok powinni wykonać w najbliższym meczu z Wartą Poznań, z którą wygrali wszystkie 5 meczów w Ekstraklasie bez straty gola.


Aż 91% typujących kandydata do spadku wskazuje kielecką Koronę, a dla 5% jest to Miedź Legnica. Miedziowi na koniec rundy jesiennej odnieśli dwa ważne zwycięstwa, które pozwoliły im zaczerpnąć tlenu i wciąż wierzyć w szczęśliwy finał sezonu. Pomóc w tym mają transfery Kamila Drygasa i Andrzeja Niewulisa. Przyglądając się kursom na spadek z Ekstraklasy można mieć jednak wrażenie, że bukmacherzy nie pokładają zbyt dużej wiary w pomyślność tego przedsięwzięcia, widząc w beniaminkach głównych kandydatów do spadku. Trzecie miejsce spadkowe powinien zająć ktoś z grona Zagłębie Lubin, Jagiellonia Białystok, Lechia Gdańsk i Piast Gliwice.

18. kolejkę rozpocznie piątkowy mecz Miedź Legnica - Radomiak Radom (18). Hotel Branicki został nowym sponsorem głównym Jagiellonii Białystok. Umowa będzie obowiązywała do końca bieżącego sezonu.

* Inne mecze, piątek: Stal Mielec - Lech Poznań (20:30); sobota: Warta Poznań - Raków Częstochowa (15), Widzew Łódź - Pogoń Szczecin (17:30), Śląsk Wrocław - Zagłębie Lubin (20); niedziela: Piast Gliwice - Jagiellonia Białystok (12:30), Legia Warszawa - Korona Kielce (15), Lechia Gdańsk - Wisła Płock (17:30); poniedziałek: Cracovia - Górnik Zabrze (19).

* Czołówka tabeli: 1. Raków - 41; 2. Legia - 32; 3. Widzew - 29; 4. Pogoń - 29; 5. Wisła - 28