A kto będzie sędziował? Przed nami XIII edycja Olsztyńskiego Turnieju Sędziów

2023-01-13 10:00:00(ost. akt: 2023-01-13 10:26:11)
Sędziowie z woj. warmińsko-mazurskiego spotykają się w celach integracji poprzez rywalizację na boisku. Przy okazji zbierają pieniądze na cele charytatywne

Sędziowie z woj. warmińsko-mazurskiego spotykają się w celach integracji poprzez rywalizację na boisku. Przy okazji zbierają pieniądze na cele charytatywne

Autor zdjęcia: Emil Marecki

PIŁKA NOŻNA\\\ W sobotę (14 stycznia) odbędzie się XIII edycja Olsztyńskiego Turnieju Sędziów im. Alojzego Jarguza. Arbitrzy spotykają się w celach integracji poprzez rywalizację na boisku, a na sam koniec imprezy zbierane będą fundusze na szczytny cel.
Historia tej imprezy sięga 2009 roku. Wtedy pierwszy raz społeczność sędziowska z naszego województwa spotkała się w hali Szkoły Podstawowej nr 7 przy alei Przyjaciół 42.

— W naszym środowisku była chęć spotkania się wszystkich w jednym miejscu w celach integracji — mówi Jarosław Sielski, główny organizator piłkarskich zmagań sędziów. — Dopiero z biegiem lat zrodziła się idea, żeby wykorzystać naszą integrację do wyższych celów. Tak postanowiliśmy przy okazji zbierać pieniądze na szczytne cele. I tak to trwa, że tegoroczny turniej będzie naszym 13. spotkaniem. Byłoby więcej, ale jeden turniej musieliśmy odwołać ze względu na pandemię — dodaje Sielski.

Specjalne licytacje odbywają się zawsze podczas integracyjnej kolacji wszystkich uczestników turnieju. W zeszłym roku udało się zebrać blisko 14 tysięcy złotych, które zostały przeznaczone na leczenie Henryka Pakulskiego z Reszla, byłego sędziego piłkarskiego, który podupadł na zdrowiu. Wcześniej sędziowie wspierali m.in. Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Olsztynie, kupując sprzęt medyczny.

W turnieju biorą udział nie tylko sami sędziowie, ale także delegaci, obserwatorzy, pracownicy i przyjaciele Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej. A kto sędziuje futsalowe spotkania, gdy wszyscy arbitrzy tego dnia wcielają się w rolę piłkarzy? Wówczas na boisku rządzą panie sędzie, których w naszym województwie nie brakuje. O prawidłowy przebieg piłkarskiej rywalizacji zadbają: Katarzyna Kaczmarczyk, Monika Piekarska, Gabriela Dymidziuk oraz Gabriela Czarna. Wśród pań jest jeden rodzynek - Grzegorz Rudziński.

Trzy lata temu turniej stał się bardziej prestiżowy, bo organizatorzy nadali mu imię Alojzego Jarguza, czyli pierwszego sędziego piłkarskiego z Polski, który prowadził mecz mistrzostw świata. Jarguz uczestniczył w mundialu rozgrywanym w 1978 roku w Argentynie, 4 lata później w Hiszpanii także sędziował. Poprowadził łącznie ponad 1300 meczów, w tym 18 międzypaństwowych, około 70 klubowych międzynarodowych, 25 w europejskich pucharach oraz około 300 meczów ligowych w Polsce. Sędziował też spotkania w lidze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Alojzy Jarguz zmarł 22 kwietnia 2019 roku i spoczywa w Alei Zasłużonych olsztyńskiego cmentarza przy ulicy Poprzecznej.

Trzy lata temu turniej stał się bardziej prestiżowy, bo organizatorzy nadali mu imię Alojzego Jarguza (na zdjęciu), czyli pierwszego sędziego piłkarskiego z Polski, który prowadził mecz mistrzostw świata. Fot. Emil Marecki

Dla wielu uczestników sobotniego turnieju Jarguz był inspiracją i wzorem do naśladowania. Tak jak choćby dla Marcina Szczerbowicza, który obecnie sędziuje spotkania I ligi. — Gdyby nie osoba pana Alka, to jestem przekonany, żebym tak szybko na szczeblu centralnym się nie znalazł — mówi Szczerbowicz.

— W czasach, gdy ja zaczynałem, to nie było jeszcze opieki mentorskiej starszego sędziego, który teraz zawsze wspiera młodego arbitra. Ja już wtedy miałem takie wsparcie w osobie Alojzego Jarguza. Jeździł ze mną na mecze, oceniał i wspierał moje początki. Pod koniec swojego życia, gdy choroba panu Alkowi dała mocno w kość, to potrafił przez 5 dni nie wyjść z domu, a w weekend pojechał na mecz ligowy — wspomina Szczerbowicz.

Turniej ponownie zostanie rozegrany w hali Szkoły Podstawowej nr 7 przy alei Przyjaciół 42, pierwsze spotkanie o godzinie 10.00.

Program turnieju:
10.00 – IV liga – A klasa
10.15 – Klasa okręgowa – TA/Asy
10.30 – uroczyste otwarcie turnieju
10.45 – B klasa – Oldboys
11.00 – Klasa okręgowa – WMZPN
11.15 – B klasa – A klasa
11.30 – Oldboys – TA/Asy
11.45 – B klasa – IV liga
12.00 – Oldboys – WMZPN
12.15 – TA/Asy – A klasa
12.30 – Oldboys – Klasa okręgowa
12.45 – TA/Asy – IV liga
13.00 – A klasa – WMZPN
13.15 – B klasa – TA/Asy
13.30 – A klasa – Klasa okręgowa
13.45 – WMZPN – IV liga
14.00 – A klasa – Oldboys
14.15 – WMZPN – B klasa
14.30 – IV liga – Klasa okręgowa
14.45 – WMZPN – TA/Asy
15.00 – IV liga – Oldboys
15.15 – Klasa okręgowa – B Klasa

Emil Marecki