Grupa F: Chorwacja - Kanada 4:1

2022-11-27 19:38:46(ost. akt: 2022-11-27 19:41:40)
Radośni Chorwaci

Autor zdjęcia: PAP/EPA

PIŁKA NOŻNA\\\ Miłe złego początki - tak kanadyjscy piłkarze będą mogli wspominać mecz mistrzostw świata z Chorwacją, który przegrali 1:4. Nie mają już bowiem szans na awans do fazy pucharowej.
* Chorwacja - Kanada 4:1 (2:1)
0:1 - Alphonso Davies (2), 1:1 - Andrej Kramaric (36), 2:1 - Marko Livaja (44), 3:1 - Andrej Kramaric (70), 4:1 - Lovro Majer (90+4)

Zaczęło się niespodziewanie; już w drugiej minucie prowadzenie ekipie spod znaku klonowego liścia ładnym strzałem głową dał Alphonso Davies. Zawodnik Bayernu Monachium na zawsze zapisał się w kronikach, bo to pierwszy gol w historii kanadyjskich występów na mundialach.

Inicjatywa do zespołu z Ameryki Północnej należała przez około pół godziny. Później kontrolę nad meczem przejęli Chorwaci, którzy odpowiedzieli czterema bramkami.

W 36. minucie wyrównał Andrej Kramaric wykorzystując dobre podanie Ivana Perisica. Tuż przed przerwą natomiast prowadzenie Chorwacji precyzyjnym strzałem zza pola karnego dał Marko Livaja.

W drugiej połowie wciąż przewaga należała do zespołu z Bałkanów. Kanadyjczycy nie byli nawet blisko wyrównującego gola, a w dodatku jeszcze dwa stracili. W 70. minucie ponownie trafił Kramaric, któremu znów idealnie dograł Perisic.

W doliczonym przez sędziego czasie gry fatalny błąd popełnił Kamal Miller i w efekcie przed kanadyjskim bramkarzem znalazło się dwóch Chorwatów. Mislav Orsic podał do Lovro Majera, który nie miał problemów z umieszczeniem piłki w siatce.

Przed ostatnią kolejką w grupie F sytuacja jest bardzo ciekawa. Po cztery punkty mają Chorwacja i Maroko, które kilka godzin wcześniej niespodziewanie pokonało Belgię 2:0. "Czerwone Diabły" mają trzy punkty, a Kanada zero.

W czwartek Maroko zagra z Kanadą, a Chorwacja z Belgią. Do awansu do 1/8 finału afrykańskiej ekipie wystarczy remis. Jest więc duże prawdopodobieństwo, że w fazie pucharowej zabraknie, któregoś z medalistów poprzedniego mundialu. Cztery lata temu Chorwacja była druga, a Belgia trzecia. (PAP)