Grupa D: Tunezja - Australia 0:1

2022-11-26 16:45:26(ost. akt: 2022-11-26 16:50:12)
Mitchell Duke zdobywa zwycięską bramkę dla Australii

Autor zdjęcia: PAP/EPA

PIŁKA NOŻNA\\\ Piłkarze reprezentacji Australii, którzy cztery dni wcześniej ulegli Francji 1:4, sprawili w kolejnym spotkaniu małą niespodziankę. Wydawało się bowiem, że Tunezja - po zremisowanym 0:0 meczu z silną Danią - jest faworytem sobotniego spotkania.
* Tunezja - Australia 0:1 (0:1)
0:1 - Mitchell Duke (23)

O wszystkim, jak się okazało, zadecydowała sytuacja z 23. minuty. Z lewej strony dokładnie dośrodkował Craig Goodwin, a znakomitym uderzeniem głową popisał się Mitchell Duke - 31-letni napastnik występujący na co dzień w... drugiej lidze japońskiej.

Tunezyjczycy ruszyli do odrabiania straty. Najgroźniejsze sytuacje stworzyli w końcówce pierwszej połowy.

W 41. minucie bliski szczęścia był Mohamed Drager, ale jego strzał ofiarnie zablokowali australijscy obrońcy, wyręczając swojego bramkarza.

W doliczonym czasie pierwszej części jeszcze lepszą okazję miał Youssef Msakni, lecz z bliska nie trafił do bramki.

Druga połowa stała pod znakiem dużej przewagi Tunezyjczyków, z której jednak nic nie wynikało. Australijczycy grali bardzo ofiarnie w obronie. I mądrze, co sprawiło, że okazje ich rywali nie były stuprocentowe. A jeśli nawet Tunezyjczykom udało się zbliżyć w pobliże bramki, na posterunku był doświadczony Mathew Ryan, były golkiper m.in. Valencii, Arsenalu i Brightonu.

Wynik do końca już nie uległ zmianie, co oznacza, że Australia odniosła pierwsze od 2010 roku zwycięstwo na mundialu (wówczas 2:1 z Serbią w fazie grupowej).

W MŚ 2014 Australijczycy przegrali wszystkie mecze w grupie, a cztery lata później zdobyli tylko jeden punkt. Zremisowali wówczas 1:1 z Danią, z którą... zmierzą się w Katarze 30 listopada w ostatniej kolejce fazy grupowej.