Jakie sprzęty do ćwiczeń warto mieć w domu?

2022-08-15 21:12:04(ost. akt: 2022-08-16 20:44:53)   Artykuł sponsorowany
Ćwiczenia w domu mają wiele zalet. Jeśli zastanawiasz się nad wyposażeniem małej domowej siłowni, sprawdź, które sprzęty warto w niej umieścić — i jakie ćwiczenia możesz dzięki nim wykonywać.
Treningi we własnych czterech kątach to świetne rozwiązanie dla osób, które mają niewiele czasu, a nie chcą rezygnować z aktywności. Dzięki domowej siłowni możesz zaoszczędzić czas na dojazdy i ćwiczyć, kiedy tylko chcesz. Nie musisz czekać w kolejce do konkretnego urządzenia, a własny sprzęt sportowy daje pewność, że ćwiczysz na sprawnych i czystych urządzeniach. Treningi w domu to także dobry pomysł w przypadku osób, które ćwiczą dużo i często. Jednak jakie urządzenia warto mieć, by ćwiczenia były zróżnicowane i efektywne?

Sprzęt do ćwiczeń w domu — co warto mieć?
Zanim zaczniesz kompletować sprzęt do ćwiczeń w domu, warto ocenić, jak dużą powierzchnią dysponujesz i jaki budżet możesz przeznaczyć na urządzenia. Dobrym pomysłem jest wybranie takich urządzeń, dzięki którym możesz wykonywać różne ćwiczenia i trenować na kilka sposobów. W takim przypadku nie zagracisz całej powierzchni sprzętami, których będziesz używać sporadycznie, a wykorzystasz ją na urządzenia, które będą przydatne podczas każdego treningu. Jeśli zamierzasz w profesjonalny sposób podejść do ćwiczeń w domu, z pewnością przyda Ci się:

Mata do ćwiczeń
Niezastąpiona podczas rozgrzewki przed treningiem i wykonywania ćwiczeń — np. rozciągających. To także jedyny przedmiot, którego potrzebujesz, by zacząć ćwiczyć jogę! Mata do ćwiczeń sprawi, że treningi będą bardziej komfortowe i bezpieczniejsze, ponieważ zapewni Ci miękkie, stabilne (antypoślizgowe) oparcie. Stanowi idealne podłoże podczas ćwiczeń ze sztangą lub taśmami oporowymi.

Ławka do ćwiczeń
Ławka treningowa (dostępna np. w sklepie Marbo-Sport.pl) to sprzęt, który umożliwia wykonywanie różnych ćwiczeń na każdym poziomie zaawansowania. Najlepiej wykorzystać dodatkowo hantle lub sztangę — w zależności od wybranych ćwiczeń. Ławka treningowa umożliwia rozwój niemal wszystkich partii mięśni — zwłaszcza ramion, brzucha i klatki piersiowej. Możesz na niej wyciskać hantle na kilka sposobów, wykonywać przysiad bułgarski, przyciąganie kolan do klatki piersiowej czy hip thrusty. Takie zróżnicowanie pozwala na angażowanie różnych partii mięśni i zapobiega monotonii treningu.

Sztanga
Ławka treningowa i sztanga tworzą bardzo zgrany duet, ale sama sztanga również „robi robotę” — i to zarówno w treningu mężczyzn, jak i kobiet. Możesz wykonywać z nią przysiady, wyciskanie w pozycji stojącej lub leżącej, martwy ciąg, wykroki czy unoszenie bioder ze sztangą położoną na wysokości podbrzusza. Sztanga jest bardzo lubianym sprzętem do ćwiczeń wśród męskiego grona, kobiety sięgają po nią mniej chętnie. Niesłusznie! Ćwiczenia ze sztangą umożliwiają wyrzeźbienie sylwetki, poprawiają kondycję i koordynację, wspomagają spalanie tłuszczu i zwiększają siłę oraz wytrzymałość.

Drążek do podciągania
Niektóre modele można zamontować na ścianie lub drabinkach do ćwiczeń, do montażu innych wystarczy futryna w drzwiach. Drążek umożliwia ćwiczenia z własną masą ciała, a przy tym rozwija mięśnie, zwiększa wytrzymałość. Podciąganie podchwytem i nachwytem, podciąganie nóg do klatki piersiowej, aktywny zwis, unoszenie nóg w zwisie — do wyboru masz różne możliwości, które uzupełnią Twój trening. Co więcej, aktywny zwis na drążku pozytywnie wpływa na kręgosłup! Jeśli ćwiczenia są dla Ciebie za trudne, na początku możesz wykorzystać taśmy oporowe.

Taśmy oporowe
Zajmują niewiele miejsca, a są niesamowicie wszechstronne! Taśmy oporowe możesz wykorzystać do zwiększenia trudności ćwiczeń z własną masą ciała. To świetne rozwiązanie, jeśli ćwiczysz od jakiegoś czasu i chcesz dać swojemu organizmowi nowe wyzwania, które będą bodźcem do rozwoju mięśni i zwiększenia wytrzymałości. Taśmy oporowe mogą służyć do ćwiczeń na nogi i pośladki, ramiona, plecy oraz brzuch. Mogą także zastąpić hantelki.

Rower stacjonarny
To urządzenie szczególnie polecane osobom początkującym, które do tej pory prowadziły raczej mało aktywny tryb życia. Rower stacjonarny nie obciąża stawów i jest bardzo prosty w obsłudze, a przy tym pozwala na przyjemny trening (np. w trakcie oglądania telewizji). Na tym sprzęcie możemy wykonać zarówno najprostszy trening, który pozwoli zwiększyć wydolność organizmu i pomoże w spalaniu tłuszczu, jak i intensywny trening mięśni nóg oraz pośladków, z którego korzystają nawet profesjonaliści.
Obecnie z łatwością możemy kupić wybrane sprzęty sportowe przez internet. Warto mieć w domu przynajmniej jedno lub dwa urządzenia. Mogą stanowić doskonałe uzupełnienie Twojej codziennej aktywności fizycznej, alternatywę dla siłowni (np. w deszczowy dzień) lub dobrą motywację, by zacząć regularnie trenować — i zadbać o swoje zdrowie oraz świetny wygląd! Które urządzenia będą najlepszym wyborem w Twoim przypadku?