Szachowa olimpiada w Indiach

2022-08-02 12:00:00(ost. akt: 2022-08-02 10:09:10)
Jan Krzysztof Duda

Jan Krzysztof Duda

Autor zdjęcia: Rafał Oleksiewicz

SZACHY\\\ W indyjskim Chennai trwa 44. FIDE Olimpiada Szachowa. W turniejach open oraz kobiecym biorą udział reprezentacje Polski, które nie ukrywają medalowych aspiracji. Do rywalizacji swoje drużyny zgłosili przedstawiciele aż 187 państw!
Polskie drużyny mają piąte numery startowe, najwyższe od wielu lat. Faworytami są reprezentanci Stanów Zjednoczonych, ale wydaje się, że także Indie, Azerbejdżan, ale i reprezentacje Polski mogą włączyć się do walki o najwyższe laury – mówi Łukasz Turlej, wiceprezydent Światowej Federacji Szachowej.
W turnieju w kategorii open Polskę reprezentują: Jan-Krzysztof Duda (MOS Wieliczka), Radosław Wojtaszek (Gwiazda Bydgoszcz), Kacper Piorun (Stilon Gorzów Wielkopolski), Wojciech Moranda (Wieża Pęgów) i Mateusz Bartel (Polonia Wrocław). Trenerem oraz kapitanem jest Bartosz Soćko (Hetman Katowice). Z kolei Polki grają w składzie: Alina Kaszlinska (Gwiazda Bydgoszcz), Monika Soćko (Hetman Katowice), Maria Malicka (Czternastka Warszawa), Oliwia Kiołbasa (Gwiazda Bydgoszcz) i Michalina Rudzińska (Strzelec Strzelce Opolskie). Trenerem i kapitanem drużyny jest Marcin Dziuba.

– W polskiej drużynie pierwszy raz zagra Alina Kaszlinska. To dwunasta zawodniczka na świecie, indywidualna mistrzyni Europy, naprawdę fantastyczna zawodniczka, która jest żoną arcymistrza Radosława Wojtaszka i od siedmiu lat mieszka w Polsce – dodaje Turlej (Kaszlinska urodziła się w Moskwie - red.).

Olimpiada szachowa to jedno z największych wydarzeń sportowych. Rzadko bowiem zdarza się, by cały świat, bez żadnych eliminacji, w jakiejkolwiek dyscyplinie sportu spotykał się w jednym miejscu. W sumie w sali gier pojawią się aż 343 drużyny w dwóch turniejach, a obok siebie grać będą najwięksi arcymistrzowie i gracze z najdalszych zakątków świata. Wszyscy zawodnicy rozegrają po jedenaście rund, po jednym meczu dziennie. Każdy mecz składa się z czterech partii i decyduje wynik drużynowy.
– Ceremonia otwarcia była zorganizowana na wzór igrzysk olimpijskich, a wzięło w niej udział około dwunastu tysięcy ludzi - opowiada Łukasz Turlej. - Oczywiście główną postacią był premier Indii. Na trybunach było wielu ambasadorów i innych gości zagranicznych, w tym m.in. szejk Sultan bin Khalifa Al Nahyan, prezydent Azjatyckiej Federacji Szachowej i członek rodziny królewskiej Zjednoczonych Emiratów Arabskich, oraz Arkady Dvorkovich, prezydent FIDE. Uwaga kibiców była skupiona przede wszystkim na pochodzącym z Chennai piętnastym mistrzu świata Viswanathanie Anandzie – dodaje Turlej, który od 2018 roku jest wiceprezydentem Światowej Federacji Szachowej. Jedyny Polak we władzach FIDE w trakcie kongresu, który będzie towarzyszył olimpiadzie szachowej, będzie ubiegał się o reelekcję.
Polacy w kategorii open tylko raz zwyciężyli w olimpiadzie szachowej – było to w 1930 roku w Hamburgu. W poprzedniej olimpiadzie rozgrywanej na żywo biało-czerwoni zajęli czwarte miejsce, remisując 2:2 w ostatnim meczu z Indiami. Gdyby jedna partia tego meczu zakończyła się wygraną polskiego szachisty, wówczas to reprezentacja Polski stanęłaby na najwyższym stopniu podium! W sumie w klasyfikacji medalowej wszech czasów w kategorii open Polacy zajmują dziewiątą lokatę z jednym złotym, dwoma srebrnymi i czterema brązowymi medalami. Ostatni brąz biało-czerwoni wywalczyli w 2020 roku, gdy z powodu pandemii COVID-19 olimpiada rozgrywana była w formule online. Z kolei największym sukcesem Polski w turnieju kobiet jest srebrny medal w 2016 roku.
Ostatnia runda zaplanowana jest na 9 sierpnia.

Wyniki

* Kobiety: Polska - Syria 4:0, Polska - Chorwacja 3,5:0,5, Polska - Wietnam 3:1
* Mężczyźni: Polska - Syria 4:0, Polska - Kolumbia 3:1, Polska - Australia 2,5:1,5