Wolno idzie budowa nowego Stomilu

2022-06-24 13:00:00(ost. akt: 2022-06-24 12:58:57)
Trener Piotr Jacek

Trener Piotr Jacek

Autor zdjęcia: Emil Marecki

PIŁKA NOŻNA\\\ Drugoligowy Stomil kończy drugi tydzień przygotowań do nowego sezonu. Piotr Jacek musiał zmodyfikować plany treningowe, ale nie zmienił się sparingpartner na koniec mikrocyklu: w sobotę olsztynianie zagrają z Radunią Stężyca.
Stomil przygotowania do drugoligowego sezonu rozpoczął dwa tygodnie temu. Początkowo olsztyński szkoleniowiec miał do dyspozycji zawodników testowanych z niższych lig oraz grupę juniorów, którzy dotychczas trenowali pod okiem trenera Adama Zejera i rywalizowali w Makroregionalnej Lidze Juniorów oraz awansowali do finału Wojewódzkiego Pucharu Polski.
Ostatecznie szansę na dalsze treningi z pierwszym zespołem dostało trzech młodych zawodników: Adrian Morawski, Bartosz Florek oraz Mateusz Drabiszczak. Reszta piłkarzy jednak nadal jest „na radarze” sztabu szkoleniowego Stomilu. - Testem dla juniorów będzie finał WPP z GKS Wikielec - wyjaśnia trener Piotr Jacek. - Jeśli ktoś będzie dawał radę z drużyną trzecioligową (GKS spadł właśnie do IV ligi - red.), to istnieje duże prawdopodobieństwo, że może poradzić sobie i w II lidze. Jeśli natomiast ktoś nie będzie dawał sobie rady z Wikielcem, to odpowiedź nasuwa się sama.

Drugi tydzień przygotowań do sezonu miał być najbardziej intensywny podczas całego okresu przygotowawczego. Jednak Piotr Jacek musiał zmodyfikować swoje plany, ponieważ nie ma jeszcze zbyt wielu zawodników, którzy na pewno będą grali w przyszłym sezonie w barwach Stomilu.
- W tej chwili naszych piłkarzy mamy zaledwie kilku - wyjaśnia olsztyński szkoleniowiec. - Z tego względu zmodyfikowałem plany, przekładając intensywne zajęcia na trzeci tydzień przygotowań.

Ostatnio Stomil pozyskał dwóch były graczy Olimpii Elbląg - do dyspozycji Piotra Jacka będą pomocnik Hubert Krawczun oraz napastnik Piotr Korbiel.
Wśród testowanych zawodników jest m.in. Paweł Flis z Korsz, ale grający ostatnio dla Raduni Stężyca. I właśnie ta drużyna będzie pierwszym sparingpartnerem w okresie przygotowawczym. Początkowo mecz miał się odbyć w Ostródzie, ale przeniesiono go do Olsztyna. Początek na stadionie przy al. Piłsudskiego 69a zaplanowano o godzinie 12. Co prawda do Raduni ze Stomilu przeniósł się niedawno Jonatan Straus, ale w tym meczu go nie zobaczymy, bo w ostatnim sparingu doznał urazu.
Poza tym ze Stomilem trenuje od niedawna Shun Shibata, który początkowo miał trafić do jednego z zespołów I ligi, ale wszystko wskazuje na to, że zostanie na kolejny sezon w stolicy naszego regionu. Zbigniew Małkowski, trener bramkarzy, przygląda się umiejętnościom Jakuba Kanclerza, który miniony sezon spędził na wypożyczeniu do Znicz Biała Piska. Wiosną w tym samym klubie, który jednak nie utrzymał się w III lidze, grał wiosną Mateusz Jońca. Teraz ponownie dostanie szansę gry w Stomilu, ale musi pozytywnie przejść testy.

Na testach pojawił się także napastnik Concordii Elbląg João Criciúma. Brazylijczyk ma za sobą występy w polskiej I, II i III lidze, m.in. w Olimpii Grudziądz i Wigrach Suwałki. W minionym sezonie IV ligi w barwach Concordii w 10 spotkaniach strzelił 16 goli.

Nowy sezon II ligi rusza w połowie lipca. Co ciekawe olsztyński zespół w pierwszych trzech kolejkach zagra z beniaminkami. Na początek wyjazd do Kołobrzegu z Kotwicą, potem u siebie z Zagłębiem II Lubin i w Warszawie z Polonią.