Puchar Warmii i Mazur. Worek z medalami został u nas

2022-06-23 09:00:00(ost. akt: 2022-06-23 09:48:36)
W przeszłości w Pucharze Warmii i Mazur brało udział wielu późniejszych medalistów igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy

W przeszłości w Pucharze Warmii i Mazur brało udział wielu późniejszych medalistów igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy

Autor zdjęcia: K. Piasecka

ZAPASY\\\ 70 nastoletnich zawodniczek i zawodników z trzech krajów wzięło udział w organizowanym już po raz 51. międzynarodowym turnieju O Puchar Warmii i Mazur. Reprezentanci naszego regionu zdobyli 7 złotych, 7 srebrnych i 19 brązowych medali.
Ta tradycyjna zapaśnicza impreza, która od początku organizowana jest przez Klub Sportowy Budowlani, odbyła się w hali OSiR przy ul. Mariańskiej. Zapaśnicza młodzież rywalizowała w stylu klasycznym (wśród młodzików i wśród mini chłopców) oraz w stylu wolnym dziewcząt. Przypomnijmy, że w przeszłości w tych olsztyńskich zawodach brało udział wielu późniejszych medalistów igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy.

W tym roku najwięcej uczestników było z naszego regionu, a najbardziej liczną grupę zawodniczek i zawodników stanowili reprezentanci Warmii Lidzbark Warmiński. Na olsztyńskich matach zmagali się przedstawiciele czterech województw. Oprócz naszego były kluby z woj. pomorskiego, mazowieckiego i podlaskiego. Nie zawiedli Litwini, było ich razem 16. Walczyło też kilku Ukraińców.

Impreza pewnie nie doszłaby do skutku, bądź byłaby znacznie uszczuplona w nagrody, gdyby nie współfinansowanie jej przez miasto Olsztyn i samorząd województwa warmińsko-mazurskiego. Jej patronem był prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

— Tym razem nasz turniej nie był tak licznie obsadzony, jak wiele poprzednich — przyznał Michał Staszewski, trener Budowlanych. — To pewnie pokłosie pandemii, ale nie tylko. Bardzo bym chciał, żeby w przyszłości z każdym rokiem było więcej i więcej uczestników. Nie zawiedli nas Litwini z Kowna i Wilna. Dobrze walczyli nasi zawodnicy, choć liczyłem na złoty medal Kacpra Golonki, szczególnie po jego pierwszej zwycięskiej walce z bardzo mocnym Litwinem. Doszedł do finału, ale tu przez nieuwagę upadł tak niefortunnie na matę, że na chwilę stracił przytomność i zakończył udział w turnieju na drugim miejscu — dodał trener Staszewski.

Medaliści z Warmii i Mazur
ZŁOTO
Młodzicy: Ksawier Skol (LUKS Marcinkowo)
Mini chłopcy: Oliwier Laskowski (Sokół Lubawa)
Dziewczęta: Maja Kubacz (Olimp Kętrzyn), Dżesika Krupiska, Łucja Krysiak (obie Orlik Nawiady), Małgorzata Wangin (Warmia Lidzbark Warmiński), Aleksandra Wałkuska (Budowlani Olsztyn)

SREBRO
Młodzicy: Piotr Piotrowicz (Warmia), Kacper Golonka (Budowlani)
Mini chłopcy: Konstantyn Klepanda, Bartosz Sienkiewicz (obaj Sokół), Franciszek Milewski (Warmia)
Dziewczęta: Malwina Linowska (Warmia), Kinga Romanowska (LUKS Marcinkowo)

BRĄZ
Młodzicy: Mateusz Pokojski (Sokół), Jacek Wajguniec, Aleksander Binczenko (obaj Budowlani), Aleksander Stepak, Aleksander Sochaj (obaj Warmia), Kacper Jelonek (GSZS Rybno), Szymon Żyźniewski (Olimp)
Mini chłopcy: Kordian Aftanas (Budowlani), Szymon Pokojski, Oliwier Waśniewski, Dmytro Klepanda (wszyscy Sokół), Karol Kula, Piotr Borkowski (obaj Warmia)
Dziewczęta: Aleksandra Trawińska, Hanna Hatlińska, Wiktoria Mucha, Zuzanna Horba (wszystkie Warmia), Elizawieta Karlowa (Budowlani), Amelia Kryspin (Orlik)

ELJOT