Łapanie byka za rogi w Olsztynie

2022-06-24 12:00:00(ost. akt: 2022-06-23 10:09:01)

Autor zdjęcia: organizatorzy

KOLARSTWO GÓRSKIE\\\ 3 lipca odbędzie się kolejna edycja Olsztyn Cisowianka Mazovia MTB Marathon. Cezary Zamana, dyrektor sportowy zawodów, co roku udowadnia, że Olsztyn to prawdziwy raj dla wszystkich pasjonatów kolarstwa górskiego.
Olé! To krótkie energetyczne słowo najlepiej oddaje atmosferę towarzyszącą maratonowi MTB, organizowanemu przez Cezarego Zamanę w Olsztynie. W najprostszym i dosłownym tłumaczeniu hiszpańskie „olé” znaczy po prostu „brawo”. Ale te raptem trzy litery niosą ze sobą znacznie więcej. Niosą radość, entuzjazm, ekscytację, pozytywne emocje, nad którymi trudno zahamować. I co ciekawe, słówko to towarzyszy najczęściej sportowym wydarzeniom. Wyrywa się ono z gardeł za każdym razem, gdy przed oczami kibiców dzieje się coś ciekawego.
Okazji do gromkiego zakrzyknięcia „olé” podczas Olsztyn Cisowianka Mazovia MTB Marathon nie braknie. Pierwsze „olé” padnie tuż po zobaczeniu przepięknie ulokowanej bazy zawodów. Znajduje się ona tuż obok Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego w Olsztynie. To sportowy kompleks z bogatą ofertą sprzętu pływającego do wypożyczenia. Nudzić się nie będą więc rodziny czy znajomi, którzy wybrali się Olsztyna kibicować swoim bliskim.
Dzieci krzykną „olé” na widok Rybki MiniMini, która będzie zapraszać maluchy do wesołego rowerowego wyścigu. Kolejne olé padać będą już seryjnie – po pokonaniu kolejnych terenowych przeszkód przez mknących na dystansach Pro i Fit zawodników.

Wąziutki zakręt, z którego udało się bezpiecznie wyprowadzić nadsterowne koło - olé! Mordercza, wywołująca jęki w mięśniach ud seria podjazdów - olé! Sekcja bezlitosnych dla nadgarstków i przedramion korzeni - olé! I wreszcie wyjazd z lasów, wjazd na metę, upragniony odpoczynek - olé!

Cezary Zamana, dyrektor sportowy imprezy, co roku udowadnia, że Olsztyn to raj dla pasjonatów kolarstwa górskiego. Zamiast jechać do obleganego Zakopanego na południu Polski i tam, na Podhalu, szukać dla siebie górskich single tracków, Zamana otwiera kolarzom oczy na ulokowany w północnej Polsce skarb.
- Jazda po tutejszych terenach przypomina łapanie byka za rogi – uśmiecha się Cezary Zamana, kolarski mistrz Polski oraz triumfator Tour de Pologne. - Trzeba mocno trzymać kierownicę, stale utrzymywać koncentrację na najwyższym poziomie i kontrolowanie roweru, aby nie spłatał nam jakiegoś figla. I gdy już dojedziemy do metę, po pokonaniu tych wszystkich przeszkód, czujemy taką satysfakcję, jak gdybyśmy faktycznie ujarzmili dziką bestię – dodaje Zamana.
Współorganizatorem jest Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie. Honorowy patronat nad maratonem objął prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.
* Cały czas trwają zapisy, poza tym zapisać się będzie można także w biurze w dniu zawodów.


PROGRAM ZAWODÓW

* 3 lipca, g. 10:30 - start dystansu Hobby; 11.30 - start dystansów Fit i Pro; 12 – zawody na rowerkach biegowych z Rybką MiniMini; 12 - dekoracja dystansu Hobby; 13:45 - dekoracja dystansu Fit; 14:45 - dekoracja dystansu Pro

WARTO WIEDZIEĆ
Cisowianka Mazovia MTB Marathon to odbywający się od 18 lat cykl maratonów MTB dla pasjonatów sportów rowerowych. Pomysłodawcą, dyrektorem sportowym i dobrym duchem Mazovii jest Cezary Zamana, kolarski mistrz Polski oraz triumfator Tour de Pologne z 2003 roku. Wykorzystał on swoje sportowe wieloletnie doświadczenie na stworzenie zawodów przyjaznych dla rowerzystów o zróżnicowanym poziomie umiejętności. Od początku na listach startowych nie brakuje dzieci i młodzieży, kobiet i seniorów ani zapalonych miłośników MTB, poświęcających na treningi każdą wolną chwilę. Mazovia słynie z zapadających w pamięć tras, które dostarczają wielu wyzwań oraz pozytywnych doznań.
Cezary Zamana karierę sportową rozpoczął w klubie LKS Prim Ełk w 1981 roku. Jeden z pierwszych polskich kolarzy, którzy po 1989 roku dostali się do zagranicznych grup zawodowych. Swoje szosowe umiejętności rozwijał m.in. pod okiem legendarnego trenera Edwarda Borysewicza (w latach 1990-93 w teamie Subaru Montgomery). W 1994 roku startował w Tour de France jako kolarz grupy Kelme. Od 1996 roku znów reprezentował polskie drużyny, m.in. Mróz, Mat-Ceresit-CCC, CCC-Polskat czy Intel-Action. W 1998 roku wywalczył brązowy medal mistrzostw Polski w szosowym wyścigu indywidualnym, a rok później sięgnął po tytuł mistrza kraju. W 2003 roku triumfował w Tour de Pologne. Z innych sukcesów Cezarego Zamany warto wymienić etapowe zwycięstwo Criterium du Dauphine Libere (1993). Był też zwycięzcą Commonwealth Bank Classic (1998), Memoriału Henryka Łasaka (1999, 2002 i 2003), wyścigu Szlakiem Walk Majora Hubala (2000) oraz Małopolskiego Wyścigu Górskiego (2005). Od 2004 roku organizuje sportowe zawody dla amatorów: Mazovia MTB Marathon, wyścigi szosowe oraz maratony etapowe.