Mała piłeczka, duże emocje

2022-06-23 14:00:00(ost. akt: 2022-06-23 10:11:51)
Weronika Bobek

Weronika Bobek

Autor zdjęcia: PZTS

TENIS STOŁOWY\\\ W sobotę o godzinie 16 ekipa Polmleku OSiR Lidzbark Warmiński rozegra ostatni mecz obecnego sezonu. Rywalkami gospodyń będzie JKTS Jastrzębie Zdrój, natomiast stawką tego pojedynku będzie awans do kobiecej Ekstraklasy.
Prowadzony przez trenera Zbyszka Pietkiewicza Polmlek rozgrywki grupy północnej I ligi zakończył na drugim miejscu (15 zwycięstw, dwa remisy i jedna porażka), dzięki czemu zyskał prawo gry w barażu o awans do Ekstraklasy. Rywalkami tenisistek stołowych z Lidzbarka Warmińskiego jest JKTS Jastrzębie Zdrój, najlepszy zespół grupy południowej (17 zwycięstw, trzy remisy).
W pierwszym meczu barażowym, który rozegrano 5 czerwca, podopieczne trenera Zbyszka Pietkiewicza na wyjeździe zremisowały 5:5. Jastrzębie ma jednak minimalnie lepszy bilans setów (22:21), co przy ewentualnych dwóch remisach mieć decydujące znaczenie. W Jastrzębiu kompletem zwycięstw popisała się Natalia Bogdanowicz, a kolejne punkty dla lidzbarskiej ekipy zdobyły Julia Szymczak i Weronika Bobek.
Wbrew pozorom dla trenera Pietkiewicza awans nie jest tym razem najważniejszy. - Rok temu po nielegalnej decyzji władz PZTS spadliśmy z Ekstraklasy i teraz nie wiem, czy tak naprawdę chcemy do niej wrócić. Czy nie lepiej skupić się na szkoleniu młodych zawodników, by przygotować ich do startów w mistrzostwach Europy i świata - zastanawia się szkoleniowiec Polmleku. - Jeśli pokonamy Jastrzębie, wtedy zastanowimy się, co dalej: czy gramy w Ekstraklasie obecnym składem, czy szukamy wzmocnień, co wiąże się z większym budżetem, czy też rezygnujemy z awansu.

>>> LOTTO Superliga opublikowała wstępny terminarz rozgrywek na sezon 2022/23. Dekorglass Działdowo w pierwszej kolejce zmierzy się z Akademią Zamojską Zamość. Mistrz Polski z 2021 roku, a aktualnie brązowy medalista, już w trzeciej serii zmierzy się w hitowym starciu z Dartom Bogorią Grodzisk Mazowiecki. Natomiast dwa dni później działdowianie pojadą do Bydgoszczy na mecz z wicemistrzem Polski. Najbardziej wyczerpujący będzie jednak październik, na który zaplanowano aż sześć meczów Dekorglassu!
- Ostatni sezon zakończyliśmy na trzecim miejscu, co było wynikiem trochę poniżej oczekiwań - przyznaje Ferdynand Chojnowski, prezes Dekorglassu. - Niestety, w półfinałach nie mogliśmy wystawić najsilniejszego składu, w efekcie nie awansowaliśmy do walki o złoto. Ale mamy brąz i po raz ósmy z rzędu znaleźliśmy się wśród medalistów.
W nowym sezonie o sile Dekorglassu będą stanowić Jakub Dyjas, Japończyk Kai Konishi, Duńczyk Jonathan Groth i młody Patryk Lewandowski. - Myślę, że jest to skład, który pozwoli nam awansować do finału - twierdzi prezes Chojnowski. - Łatwo jednak nie będzie, bo jest jeszcze kilku innych mocnych kandydatów.

1. kolejka, 9 września (piątek), godz. 18: Dekorglass – Akademia Zamojska Zamość
2. kolejka, 11 września (niedziela), godz. 16: Palmiarnia Zielona Góra – Dekorglass
3. kolejka, 14 października (piątek), godz. 18: Dekorglass – Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki
4. kolejka, 16 października (niedziela), godz. 16: LOTTO Polski Cukier Gwiazda Bydgoszcz – Dekorglass
5. kolejka, 21 października (piątek), godz. 18: Dekorglass – Villa Verde Olesno
6. kolejka, 23 października (niedziela), godz. 16: Dekorglass – AZS AWFiS Balta Gdańsk
7. kolejka, 28 października (piątek), godz. 18: Energa Manekin Toruń – Dekorglass
8. kolejka, 30 października (niedziela), godz. 16: Dekorglass – Dojlidy Białystok
9. kolejka, 18 listopada (piątek), godz. 18: Sokołów SA Jarosław – Dekorglass
10. kolejka 20 listopada (niedziela), godz. 16: Dekorglass – Global Pharma Orlicz 1924 Suchedniów
11. kolejka, 16 grudnia (piątek), godz. 18: Polonia Bytom – Dekorglass
12. kolejka, 18 grudnia (niedziela), godz. 16: Dekorglass – Fibrain AZS Politechnika Rzeszów
13. kolejka, 20 grudnia (wtorek), godz. 18: Olimpia-Unia Grudziądz - Dekorglass

>>> 15 lipca w serbskim Nowym Sadzie rozpoczną się mistrzostwa Europy juniorów, w których nasz region będzie miał swoich reprezentantów. Poważnym kandydatem do medalu wydaje się być Natalia Bogdanowicz z Lidzbarka Warmińskiego, druga zawodnicza w rankingu europejskim i dziewiąta w światowym. Poza tym w Nowym Sadzie zagrają jej kolega klubowy Artur Gromek oraz wychowanek Dekorglassu Patryk Lewandowski. Oprócz „Lewego” w turnieju wystąpią też m.in. Maciej Kubik, który w rozgrywkach krajowych także reprezentuje barwy Dekorglassu, natomiast w lidze grał do tej pory dla niemieckiego TTF Liebherr Ochsenhausen, oraz Szymon Kolasa mający przeszłość w Enerdze-Morlinach Ostróda. W kadrze dowodzonej przez trenera Patryka Jendrzejewskiego znaleźli się również Miłosz Redzimski (Bogoria Grodzisk Mazowiecki) oraz Mateusz Zalewski (ZKS Zielona Góra).
Lewandowski udział w mistrzostwach Europy zapewnił sobie świetnymi startami ogólnopolskimi. W Gliwicach podczas mistrzostw Polski do lat 19 wywalczył złoty medal indywidualnie, a w deblu z Patrykiem Bieleckim sięgnął po brąz.

>>> Województwo warmińsko-mazurskie wywalczyło sześć medali (dwa złote, dwa srebrne i dwa brązowe) podczas mistrzostw Polski LZS. Po krążek z najcenniejszego kruszcu sięgnęli Patryk Lewandowski (Dekorglass) oraz Kacper Petaś (Ostródzianka Ostróda), a Warmia i Mazury były bezkonkurencyjne w klasyfikacji województw.
Srebrne medale podczas imprezy rozgrywanej w Ostródzie wywalczyli ponadto Artur Gromek (Warmia Lidzbark Warmiński) oraz Jakub Kuźmicz (Ostródzianka), natomiast na najniższym stopniu podium stanęli Weronika Bobek (Warmia) i Łukasz Sokołowski (Ostródzianka). Ostródzianie zajęli pierwsze trzy miejsca w kategorii młodzieżowców, lidzbarczanie swoje medale zdobywali w kadetach, natomiast wychowanek Dekorglassu był najlepszy w rywalizacji juniorów.
W zestawieniu województw warmińsko-mazurskie wyprzedziło mazowieckie oraz śląskie, natomiast na trzeciej pozycji w klasyfikacji klubów znalazł się Dekorglass. Pierwsze miejsce przypadło Bogorii Grodzisk Mazowiecki, zaś drugie MKS Czechowice-Dziedzice.
Oprócz wspomnianej klubowej trójki z Działdowa, Lidzbarka Warmińskiego i Ostródy swoich przedstawicieli podczas mistrzostw Polski mieli także Mlexer Elbląg i LUKS ABC Żak Pisanica.
WOJCIECH CHRZĄSZCZ, dryh