Joshua Tuaniga nowym rozgrywającym Indykpolu AZS Olsztyn

2022-06-20 16:39:50(ost. akt: 2022-06-20 17:25:32)
Joshua Tuaniga, nowy rozgrywający Indykpolu AZS Olsztyn

Joshua Tuaniga, nowy rozgrywający Indykpolu AZS Olsztyn

Autor zdjęcia: Artur Szczepański

SIATKÓWKA\\\ Przygotowujący się już do nowego sezonu Plus Ligi klub z olsztyńskiego Kortowa pozyskał właśnie nowego zawodnika. Jest nim Amerykanin Joshua Tuaniga.
Kreatywny zawodnik, którego cechuje znakomity przegląd pola. Rozgrywający, który jest niezwykle uśmiechniętym i energicznym siatkarzem. Joshua Tuaniga został nowym zawodnikiem Indykpolu AZS Olsztyn! — poinformował klub z Olsztyna.

Joshua Tuaniga urodził się 18 marca 1997 w amerykańskim Long Beach. To właśnie w tym miejscu stawiał swoje pierwsze kroki w siatkówce. W barwach akademickiego zespołu Long Beach State University, zawodnik dwukrotnie zdobył Mistrzostwo NCAA (2018 i 2019) oraz brązowy medal (2016, 2017). W 2018 roku został wybrany MVP zmagań, a rok później — najlepszym rozgrywającym. Jest także laureatem nagrody AVCA (Amerykańskie Stowarzyszenie Trenerów Siatkówki) w 2018 roku, która jest docenieniem dokonań siatkarza w rozgrywkach akademickich.

W 2019 roku siatkarz postanowił opuścić swój kraj. Dla rozgrywającego debiutem na europejskich boiskach była Polska. Zawodnik związał się ze Ślepskiem Malow Suwałki i dość szybko wywalczył miejsce w wyjściowej szóstce, stając się pewnym punktem zespołu. Podczas trzech sezonów spędzonych w Suwałkach, Tuaniga rozegrał 77 spotkań, w których zdobył 160 punktów (99 w ataku, 33 w polu serwisowym i 28 w bloku).

Joshua to także jeden z podstawowych rozgrywających reprezentacji USA. Trener John Speraw powołał go na inauguracyjny turniej Ligi Narodów w Brazylii oraz nadchodzący w Bułgarii. Przypomnijmy, iż w sztabie kadry USA zobaczymy także szkoleniowca akademików z Kortowa — Javiera Webera.

— Po wypowiedzeniu nam umowy przez Janka Firleja, rozpoczęliśmy poszukiwania jego następcy. Stworzyliśmy listę potencjalnych kandydatów i ostateczne wybór padł na reprezentanta USA. Decydujący głos w tej sprawie miał nasz trener Javier Weber, który przed laty był znakomitym rozgrywającym. Mam nadzieję, że pod jego przewodnictwem Joshua zrobi duży postęp w Olsztynie. Jestem przekonany, że będzie naszym filarem w nadchodzącym sezonie — mówi Tomasz Jankowski, prezes zarządu piłki siatkowej AZS UWM SA w Olsztynie.

Kontrakt amerykańskiego rozgrywającego z olsztyńskim klubem będzie obowiązywał przez rok.

red
sport@gazetaolsztynska.pl