Granica musi być wzmocniona

2022-01-27 12:00:00(ost. akt: 2022-01-27 09:42:00)
Adam Fedoruk

Adam Fedoruk

Autor zdjęcia: Emil Marecki

PIŁKA NOŻNA\\\ Na półmetku forBET IV ligi Granica Kętrzyn zgromadziła 29 punktów i jest w ścisłej czołówce tabeli. Podopiecznym trenera Adama Fedoruka udało się pokonać mocnego Jezioraka Iława, ale też zaliczyć wpadkę z Mazurem Ełk.
- Jak wyglądają przygotowania do rundy rewanżowej?
- Okres przygotowawczy zaczęliśmy 10 stycznia. Pierwszy tydzień potraktowaliśmy dość lekko, by stopniowo wrócić do reżimu treningowego. Następny tydzień był już mocny, bo zaczęliśmy trenować dwa razy dziennie, oczywiście w Kętrzynie, ponieważ mamy profesjonalną siłownię oraz duże sztuczne boisko. Jest to też dobry czas na wprowadzanie do zespołu nowych zawodników, bowiem oprócz przygotowań do rundy wiosennej myślimy też o wzmocnieniach.
- O co Granica będzie wiosną grała?
- Na razie jest dużo niewiadomych, bo trwa okres przygotowawczy. Obecnie mamy piąte miejsce w tabeli, ale czołowa trójka, czyli Jeziorak, Huragan i Concordia, jest bardzo mocna. A przecież są jeszcze Mrągowia i Polonia Lidzbark Warmiński. Chcemy być w czołówce, ale chcemy też pokazać coś więcej niż zwykle. Jeśli uda nam się zatrzymać naszych zawodników, jednocześnie pozyskując dwóch dobrych piłkarzy, to myślę, że ten cel będzie jak najbardziej realny. Ale więcej będziemy wiedzieli dopiero na początku marca, kiedy kadra będzie już zamknięta.
Na pewno chcielibyśmy, żeby Granica poniżej pewnego poziomu nie schodziła, tym bardziej że do tej pory pokazaliśmy, że czołówka jak najbardziej jest w naszym zasięgu. Na dodatek przyszłość klubu rysuje się ciekawie, bo zainteresowanie ze strony miasta jest duże, a naszą pracę wszyscy oceniają wysoko.
- Kadra zespołu nie jest zamknięta, czyli możemy się spodziewać zmian?
- Oczywiście, tak jak chyba we wszystkich zespołach. Jedni piłkarze odchodzą, bo szukają szczęścia gdzie indziej, a inni ich zastępują. My już na koniec rundy jesiennej zostaliśmy troszkę osłabieni, bowiem na studia do Gdańska wybrał się Kuba Brych, który był naszym podstawowym zawodnikiem w środkowej części boiska. Z zespołu prawdopodobnie odejdzie też Łukasz Swacha, który będzie kontynuował swoją grę w klubach z Gdańska. Tracimy zatem dwóch podstawowych zawodników, więc w ich miejsce chcielibyśmy pozyskać graczy, którzy będą na podobnym lub wyższym poziomie. Mamy z tym ból głowy, bo przecież chcemy, by nasz zespół dalej liczył się w rozgrywkach, tymczasem 17-letni Seweryn Strzelec już dwa razy był na testach w Wiśle Płock, z kolei w Sokole Ostróda przebywa Maciej Kotarba, kolejny nasz młody zawodnik z rocznika 2002. Zastanawiamy się, jak to się potoczy, choć mamy nadzieję, że ostatecznie obaj wrócą do Kętrzyna. Jednocześnie sami też obserwujemy rynek i szukamy kolejnych zawodników.
- Na jakich pozycjach Granica potrzebuje wzmocnień?
- Przede wszystkim w środkowej strefie boiska. Zresztą mamy już pewne plany, rozmawiamy z kandydatami i przygotowujemy się do transferów, by wzmocnić właśnie tę pozycję. Poza tym chcielibyśmy pozyskać jeszcze jednego zawodnika ofensywnego, dobrego skrzydłowego, który zastąpiłby Łukasza Swacha i dałby nam moc w napadzie. Myślimy też nad tym, by dać szansę piłkarzom, którzy do tej pory w Granicy grali mniej, by w ten sposób zwiększyć rywalizację w zespole.
- Trenujecie już od ponad dwóch tygodni, a co ze sparingami?
- Pierwszy mamy już za sobą, bo wygraliśmy 3:2 z Wilczkiem Wilkowo, natomiast 29 stycznia naszym kolejnym rywalem będzie Victoria Bartoszyce. Przyznam, że lubimy grać z lokalnymi zespołami, bo jest to okazja do obserwacji utalentowanych zawodników. Chcemy mieć dobre rozeznanie o tym, co się dzieje wokół nas, ponieważ chcemy być klubem, który będzie zrzeszał tych najlepszych, którzy chcą się rozwijać, by iść na wyższy poziom.
- Podobno niedawno otrzymał pan ofertę z drugoligowego Sokoła Ostróda, gdzie ostatecznie trenerem został Wojciech Figurski?
- Rzeczywiście była taka propozycja, ale grzecznie odmówiłem, bo do 30 czerwca jestem związany kontraktem w Kętrzynie. I chcę ten kontrakt do końca wypełnić.
EM

PO 16 KOLEJKACH
1. Concordia 38 39:10
2. Huragan 33 38:17
3. Jeziorak* 31 37:15
4. Mrągowia 30 35:19
5. Granica 29 33:22
6. Polonia LW. 28 27:17
7. Motor 25 26:24
8. Olimpia II 21 24:27
9. DKS 21 16:19
10. Pisa 20 21:24
11. Polonia I. 19 29:33
12. Korsze 16 22:41
13. Mazur 15 25:42
14. Zatoka 14 19:30
15. Błękitni O. 14 18:45
16. Błękitni P.* 10 17:41
* mecz zaległy

Adam Fedoruk (ur. 11 grudnia 1966 roku w Elblągu), 18-krotny reprezentant kraju, jako zawodnik Legii Warszawa dwukrotnie (1993/94 i 1994/95) cieszył się ze zdobycia podwójnej korony (mistrzostwo i Puchar Polski). Jako trener od 2001 roku prowadził m.in. Olimpię Elbląg, Barkasa Tolkmicko, Huragana Morąg, Miedź Legnica, Mławiankę Mława, Karpaty Krosno i Wigry Suwałki