Drugoligowcy myślą o wiośnie

2022-01-14 12:00:00(ost. akt: 2022-01-14 08:58:01)
Na testach w Sokole Ostróda przebywa Mateusz Jońca (w czerwonej bluzie)

Na testach w Sokole Ostróda przebywa Mateusz Jońca (w czerwonej bluzie)

Autor zdjęcia: archiwum klubu

PIŁKA NOŻNA\\\ Obaj nasi drugoligowcy rozpoczęli już przygotowania do rundy wiosennej. Zdecydowanie gorsza jest sytuacja w Ostródzie, bo nie dość, że Sokół zajmuje ostatnie miejsce, to jeszcze na pierwszym treningu było tylko 17 zawodników.
Sokół - budując kadrę na ten sezon II ligi - bazował głównie na piłkarzach wypożyczonych. No i właśnie dwóch z nich postanowiło wrócić do swoich macierzystych klubów: obrońca Mateusz Bondarenko kolejny raz spróbuje przebić się do składu I-ligowego GKS Jastrzębie, natomiast Jan Flak zamienił Sokoła na II-ligową Wisłę Puławy. Poza tym Sebastian Rugowski walczy o miejsce w składzie Stomilu - obecnie z olsztyńskim pierwszoligowcem jest na zgrupowaniu w Mrągowie.
W efekcie w pierwszych zajęciach wzięło udział zaledwie 17 ostródzkich piłkarzy. - Jest to oczywiście zdecydowanie za mało - nie ma wątpliwości trener Hubert Błaszczak, który w tej sytuacji sprawdza formę wyróżniających się piłkarzy z naszego regionu: Rafał Kruczkowski to wychowanek GKS Wikielec (ostatni rok spędził w Olimpii Grudziądz), Mateusz Jońca ma za sobą debiut w I lidze, a jesienią zaliczył całkiem solidną rundę w III-ligowym GKS Wikielec, natomiast spory awans może zaliczyć Mateusz Sobotka ze Startu Nidzica, który do tej pory grał jedynie w lidze okręgowej. Ale jednocześnie Sobotka ma też propozycję występów w juniorach Stomilu, gdzie dobrze go pamiętają z okresu gry olsztynian w Centralnej Lidze Juniorów Młodszych. Poza tym na testach pojawił się także bramkarz Mateusz Prochoń z Karkonoszy Jelenia Góra.

- W tej chwili trudno powiedzieć, czy zespół będzie budowany na zawodnikach z Warmii i Mazur - przyznaje Błaszczak. - Na pewno jednak chcemy, żeby tacy piłkarze byli w kadrze, bo staramy się myśleć długofalowo. Jednocześnie będziemy także szukać wzmocnień spoza województwa. Duża grupa zawodników przyjedzie do nas na testy w przyszłym tygodniu, kiedy zagramy dwa spotkania sparingowe.

W okresie przygotowawczym ze względów finansowych Sokół nie wyjedzie na obóz przygotowawczy, więc Hubert Błaszczak jest w trakcie opracowywania planu obozu dochodzeniowego w Ostródzie. W okresie przygotowawczym Sokół zagra szereg sparingów: na początek w środę z Olimpią Olsztynek, 22 stycznia ze Stomilem, a następnie formę ostródzian sprawdzą: Polonia Lidzbark Warmiński, GKS Wikielec, Olimpia Grudziądz i Motor Lubawa.
Bez względu na przebieg przygotowań oraz ewentualne wzmocnienia zespół z Ostródy ma niewielkie szanse na pozostanie w II lidze, bo do bezpiecznego miejsca traci aż 11 punktów.

Zdecydowanie lepsze nastroje panują w Elblągu, bo Olimpia zimową przerwę spędza na szóstym miejscu w tabeli, tracąc do wicelidera tylko 6 punktów (do I ligi awansują dwa czołowe zespoły).
W pierwszych zajęciach udział wzięło 28 zawodników, którzy w sobotę o godz. 12 na sztucznej nawierzchni przy ul. Skrzydlatej rozegrają wewnętrzny sparing. W kadrze znaleźli się m.in. Dominik Kozera i Dawid Winiarski, dwaj wychowankowie, którzy do tej pory występowali w IV lidze.
- Kolejne tygodnie to przygotowania specjalne wraz ze zgrupowaniem dochodzeniowym - wyjaśnia trener Tomasz Grzegorczyk, którego podopieczni w tym czasie rozegrają siedem sparingów. - A w rundzie wiosennej chcemy włączyć się do walki o awans. Oby tylko omijały nas kontuzje i kartki.
Przypominamy, że w Olimpii nie zagra już Klaudiusz Krasa, bowiem przeszedł do pierwszoligowej Resovii Rzeszów.
* Sparingi Olimpii: 22.01 - Arka Gdynia (wyjazd), 28.01 - Bałtyk Gdynia (Elbląg, g. 17), 5.02 - Stolem Gniewino (Elbląg, g. 17), 8.02 - Pogoń Szczecin (wyjazd), 12.02 - Olimpia Grudziądz (Świecie), 19.02 - GKS Przodkowo (Elbląg, g. 12), 19.02 - Jeziorak Iława (Elbląg, g. 14).