Jazda kontrolowana i trzy tytuły

2021-10-12 12:00:00 (ost. akt: 2021-10-12 10:34:22)
Zbigniew Staniszewski

Zbigniew Staniszewski

Autor zdjęcia: archiwum teamu

SPORTY MOTOROWE\\\ Jak informowaliśmy, Zbigniew Staniszewski pojechał na torze Slovakiaring po trzecie miejsce w łączonej rundzie mistrzostw Polski, Czech i mistrzostw Europy strefy centralnej w rallycrossie. Dzięki temu olsztyński kierowca zdobył trzy tytuły!
Rywalizujący za kierownicą Forda Fiesty RX, Zbigniew Staniszewski zajął koło Bratysławy trzecie miejsce we wszystkich trzech klasyfikacjach, co wystarczyło mu nie tylko do obrony tytułu mistrza Polski i mistrza Europy CEZ. Olsztyński kierowca rajdowy, niejako przy okazji, wywalczył również tytuł mistrza Czech! Staniszewski pojechał na Słowację z precyzyjnie nakreślonym planem, no i zrealizował go w 100 procentach, bo aż trzy rallycrossowe tytuły w najmocniejszej klasie Supercar pojechały do Olsztyna!

– Stawka była bardzo mocna, a naszym celem było dojechać na podium i zdobyć dużo punktów. Oczywiście, chciałem wygrać, ale z drugiej strony: nie podejmowałem zbyt dużego ryzyka, tylko realizowałem nasz plan – opowiada Zbigniew Staniszewski.– Konkurenci, tradycyjnie, jechali bardzo agresywnie, a nam zależało na tym, aby sprawnym samochodem kontrolować sytuację i dojechać jak najwyżej do mety. Jest trzecie miejsce i jest znakomicie, bo obroniłem dwa tytuły, a przy okazji zdobyłem też trzeci. Nie planowałem zwycięstwa w mistrzostwach Czech, a tu taka miła historia (uśmiech). Triumf wielki i osiągnięty po bardzo ciężkim sezonie, bo pojechaliśmy aż w 10 imprezach. Rywalizacja, szczególnie na początku, była bardzo zacięta. Było wiele zwrotów akcji, bo nie prowadziliśmy od początku, a dopiero od połowy sezonu. Dodatkowo dotknęły nas problemy z nowym samochodem, które rozwiązaliśmy definitywnie dopiero w sierpniu. Bardzo się cieszę, ale generalnie nie umiem jeszcze opisać tego zadowolenia. Najpierw muszę ochłonąć, bo na razie to bardzo świeża sprawa. W każdym razie: wracamy do Olsztyna w wielkiej euforii (usmiech). Dziękuję wszystkim członkom zespołu, kibicom, sponsorom, wszystkim tym, którzy swoją pracą i wsparciem dołożyli cegiełkę do tego sukcesu – dodaje nieco oszołomiony sukcesem Zbigniew Staniszewski.

* Finał FIA mistrzostw Europy CEZ oraz mistrzostw Polski i Czech:
1. Mate Benyo (Węgry, Ford Focus SC) 5.22,815;
2. Ales Fucik (Czechy, Volkswagen Polo SC) 5.25,720;
3. Zbigniew Staniszewski (Ford Fiesta SC) 5.27,028;
4. Alois Holler (Austria, Ford Fiesta SC) 5.37,013;
5. Marian Gajdos (Słowacja, Ford Focus SC) 5.43,451.

* FIA CEZ2021, klasa SuperCars: 1. Staniszewski 158 pkt; 2. Lajos Gyula (Węgry) 99; 3. Holler 80.
* Mistrzostwa Polski w rallycrossie, SuperCars (po odjęciu dwóch najsłabszych rund): 1. Zbigniew Staniszewski 99 pkt; 2. Dariusz Topolewski, Maciej Manejkowski - po 76 pkt; 3. Marcin Gagacki 75.