Rusza liga z olsztyńskimi śladami

2021-09-22 18:00:00 (ost. akt: 2021-09-22 18:12:19)
Dawid Woch podczas treningu Indykpolu AZS w Uranii, czyli zdjęcie już podwójnie historyczne...

Dawid Woch podczas treningu Indykpolu AZS w Uranii, czyli zdjęcie już podwójnie historyczne...

Autor zdjęcia: indykpolazs.pl

Meczem pomiędzy, debiutującymi w rozgrywkach, licealistami ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Spale a spadkowiczem z PlusLigi, ekipą MKS Będzin rozpocznie się dziś sezon 2021/2022 w Tauron 1. Lidze siatkarzy. Rywalizacja zapowiada się arcyciekawie.
Skąd teza, że kibice mogą ostrzyć sobie zęby na Tauron 1. Ligę? Ano stąd, że na bezpośrednim zapleczu ekstraklasy zagra wielu siatkarzy o plusligowej przeszłości, wśród których znajdą się nawet byli reprezentanci Polski... i nie tylko. Z naszego punktu widzenia ciekawe jest to, że – jak co roku – w rozgrywkach nie zabraknie warmińsko-mazurskich akcentów. Ale o tym za chwilę...

Zacznijmy od „złotych” kadetów trenera Michała Bąkiewicza, który w latach 2004-07 był przyjmującym PZU AZS Olsztyn, zdobywając z nim srebro i dwa brązy mistrzostw Polski. Od czterech lat wicemistrz świata 2006 pracuje z młodzieżą w SMS w Spale, a od dwóch jest trenerem kadry juniorów młodszych, którą niedawno doprowadził do złota MŚ. I tu dochodzimy do Tauron 1. Ligi, bo aż 10 siatkarzy ze „złotej” dwunastki z Teheranu zagra (i zadebiutuje) w tych rozgrywkach.
– To będzie niezwykle wymagające wyzwanie, bo staniemy naprzeciwko rywali dużo bardziej doświadczonych i na pewno mocniejszych fizycznie – mówi Michał Bąkiewicz. – Dla rozwoju tej grupy szykuje się bardzo ważny sezon, a ja przede wszystkim liczę na to, że będziemy walczyć o każdą piłkę. To najlepsza droga dla tych młodych chłopaków, aby dalej się rozwijać, i indywidualnie, i jako drużyna. To powinno być super pozytywne doświadczenie, którego moi zawodnicy do tej pory jeszcze nie przeżyli – dodaje trener SMS PZPS. A wtóruje mu jeden z jego podopiecznych. – Mimo świadomości, że po drugiej stronie staną rywale bardziej doświadczeni i dobrze grający, my chcemy pokazać, że nie boimy się nikogo. I że powalczymy z każdym – uśmiecha się Kamil Szymendera, przyjmujący SMS PZPS.

A tych mocnych rywali faktycznie nie zabraknie na zapleczu PlusLigi. – To był jeden z naszych głównych celów, gdy przejmowaliśmy zarządzanie Tauron 1. Ligą – podkreśla Artur Popko, prezes zarządu PLS S.A. – Liga rozwija się w doskonałym kierunku, mamy kilka naprawdę głośnych transferów, mnóstwo zdolnej młodzieży, a gracze z pierwszej ligi coraz częściej trafiają do PlusLigi. Chcemy dalej rozwijać te rozgrywki i myślę że udział naszych mistrzów świata także nam w tym pomoże...

Przechodząc do nazwisk: w szykującej się do walki o awans Gwardii Wrocław zagrają m.in. były reprezentant kraju Grzegorz Bociek (były już atakujący Warty Zawiercie) czy – świetnie znany z plusligowych hal – czeski rozgrywający Lukas Tichacek. Dalej: w MKS Będzin pozostał m.in. Bartosz Gawryszewski, w Bielsku-Białej zagra dwóch siatkarzy z USA, w Norwidzie Częstochowa na ławce trenerskiej zasiądzie legenda polskiej siatkówki, Piotr Gruszka, natomiast w Bydgoszczy zobaczymy słowackiego rozgrywającego Michala Masnego oraz, powracającego po czterech latach do Polski i miasta nad Brdą, 34-letniego Igora Yudina. I dzięki temu ostatniemu, rosyjsko-australijskiemu obieżyświatowi – który w sezonie 2011/12 występował (średnio udanie) w Indykpolu AZS – dochodzimy do warmińsko-mazurskich śladów w I lidze.

Zaczynając od końca: po roku spędzonym w olsztyńskim zespole (i rzadkich wejściach na boisko), latem z Indykpolem AZS pożegnali się m.in. 20-letni przyjmujący Jakub Czerwiński i 24-letni środkowy Dawid Woch. Obaj trafili właśnie do pierwszoligowców – Czerwiński został wypożyczony do Mickiewicza Kluczbork, a Woch zasilił Gwardię. Byłych siatkarzy Indykpolu AZS znajdziemy na tym poziomie rozgrywkowym więcej. Idźmy alfabetycznie:
* Radosław Gil – 24-letni rozgrywający BBTS Bielsko-Biała, ostatni rok spędził w... izraelskim Hapoelu Kefar Saba, a w Olsztynie grał w sezonie 2018/19;
* Mateusz Kańczok – 28-letni atakujący MKS Będzin, trafił do I ligi dwa lata temu (do Lechii Tomaszów Maz.), zaraz po dwóch sezonach gry w Indykpolu AZS (2017-19);
* Serhij Kapelus – 39-letni przyjmujący BBTS, dokąd wrócił w 2019 r. po sezonie występów (2018/19) w Olsztynie.

Osobno wypada potraktować tych, którzy na Warmii i Mazurach stawiali pierwsze kroki w siatkówce. I tak, do AZS AGH Kraków trafił z plusligowego Projektu Warszawa 20-letni środkowy Michał Kozłowski, wychowanek UKS Chemik Olsztyn. A inny środkowy i wychowanek trenera Marka Kotulskiego (były gracz młodzieżowego Indykpolu AZS), 22-letni Kamil Leliwa zadebiutuje w pierwszej lidze z Legią Warszawa. Drugi sezon na wypożyczeniu w Lechii spędzi 22-letni przyjmujący Indykpolu AZS, Dawid Sokołowski, podczas gdy Avię Świdnik zasilił 28-letni przyjmujący Jakub Urbanowicz, który w 2019 r. opuścił Olsztyn razem z Gilem, Kańczokiem i Kapelusem. Dodajmy, że Urbanowicz jest świeżo upieczonym mistrzem... Szwajcarii, po który to tytuł sięgnął w barwach Chênois Genewa. Kończąc tę regionalną wyliczankę: w ekipie beniaminka z Głogowa znajdziemy m.in., znanego z sukcesów w siatkówce plażowej, 27-letniego Marcina Ociepskiego z Ostródy.

* 1. kolejka Tauron 1. Ligi, dzisiaj: SMS PZPS Spała – MKS Będzin (godz. 17), Norwid Częstochowa – Olimpia Sulęcin (18), Avia Świdnik – ZAKSA Strzelce Opolskie (18), Lechia Tomaszów Maz. – Chrobry Głogów (18); czwartek: Gwardia Wrocław – Krispol Września (20:30); Mecze przełożone: BBTS Bielsko-Biała – Mickiewicz Kluczbork (3 listopada), KPS Siedlce – AZS AGH Kraków (7.11), Visła Bydgoszcz – Legia Warszawa (25.11).
pes