Kowalczyk tuż za podium

2021-07-28 08:00:00(ost. akt: 2021-07-28 08:56:44)
Silna olsztyńska grupa w Salonikach (od lewej): trener Marcin Chorzelewski, Aleksandra Kowalczuk i Piotr Hatowski

Autor zdjęcia: Fot. archiwum klubu

TAEKWONDO\\\ Była długoletnia zawodniczka Startu Olsztyn, Aleksandra Kowalczuk przegrała w walce o brązowy medal z trzykrotną mistrzynią świata Brytyjką Biancą Walkden 3:7 i została sklasyfikowana na piątym miejscu w kat. +67 kg. Reprezentantka OŚ AZS Poznań najpierw pokonała Australijkę Rebę Stewart 7:2, w ćwierćfinale przegrała z Milicą Mandić 4:11, ale że Serbka awansowała aż do finału (który wygrała), to Kowalczuk dostała jeszcze szansę w repasażach. Tam najpierw pokonała Kenijkę Faith Ogallo 15:7, ale w pojedynku o medal uległa Walkden.

KOLARSTWO GÓRSKIE\\\ Mistrzynią olimpijską została Szwajcarka Jolanda Neff, a na podium stanęły też jej dwie rodaczki. Kończąca karierę dwukrotna medalistka olimpijska Maja Włoszczowska zajęła 20. miejsce ze stratą ponad ośmiu minut do Neff. 37-letnia kolarka z Jeleniej Góry wystartowała na igrzyskach już po raz czwarty i ostatni. W swoim debiucie w Atenach (2004) Włoszczowska była szósta, a w Pekinie (2008) i Rio de Janeiro (2016) zdobyła po srebrze.

SIATKÓWKA PLAŻOWA\\\ Grzegorz Fijałek i Michał Bryl pokonali chilijski duet Marco Grimalt/Esteban Grimalt 2:0 (21:17, 21:18) i zapewnili sobie awans do 1/8 finału. W czwartek Polacy zagrają z Brazylijczykami Evandro i Bruno o pierwsze miejsce w grupie. Z kolei Piotr Kantor i Bartosz Łosiak ulegli wicemistrzom świata, Niemcom Juliusowi Thole i Clemensowi Wicklerowi 0:2 (20:22, 16:21) i nie mogą być jeszcze pewni awansu.

TENIS\\\ Kolejne rozczarowanie spotkało fanów polskiego tenisa. Otóż, rozstawiony z numerem siódmym Hubert Hurkacz przegrał w drugiej rundzie turnieju olimpijskiego w Tokio z Brytyjczykiem Liamem Broadym, który jest sklasyfikowany na... 143. miejscu na świecie! Dla porównania: najlepszy polski tenisista, który niedawno cieszył się z awansu do półfinału wielkoszlemowego turnieju na kortach Wimbledonu, zajmuje 12. pozycję w rankingu ATP. Hurkacz zagrał słabo i przegrał z Broadym 5:7, 6:3, 3:6. - Niestety, nie zagrałem na 100 procent możliwości. Byłem trochę zatruty i brakowało mi tej energii, którą zwykle mam - przyznał wrocławianin.
Tym samym w rywalizacji singlistów na igrzyskach reprezentacja Polski nie ma już żadnego przedstawiciela: w pierwszej rundzie odpadli Kamil Majchrzak i Magda Linette, a w drugiej - tak jak teraz Hurkacz - Iga Świątek.
Po szybkim wyeliminowaniu również obu par deblowych (Linette/Alicja Rosolska oraz Hurkacz/Łukasz Kubot), w grze pozostał Polakom już tylko mikst, który utworzą na igrzyskach Łukasz Kubot i Iga Świątek. Już wiadomo, że w 1/8 finału Biało-Czerwoni zagrają z hiszpańskim duetem Pablo Carreno-Busta/Paula Badosa. Czyli w środę Świątek znów zmierzy się z rywalką, która wyeliminowała ją w drugiej rundzie singla.

KAJAKARSTWO GÓRSKIE\\\ Klaudia Zwolińska zajęła piąte miejsce w rywalizacji K1. Złoto wywalczyła Niemka Ricarda Funk, srebro - Hiszpanka Maialen Chourraut, a brąz - Australijka Jessica Fox. 22-letnia Polka awansowała do finału z ostatniej, 10. pozycji, ale w decydującym starcie otarła się o podium.

PŁYWANIE\\\ Krzysztof Chmielewski awansował do środowego finału 200 m stylem motylkowym. W swoim wyścigu półfinałowym 17-letni Polak pobił rekord życiowy (1.55,29) i zajął piąte miejsce (łącznie siódmy czas dnia).

KOSZYKÓWKA 3X3\\\ Polscy koszykarze, po piątej porażce w siódmym meczu, tym razem z Belgią 14:16 (i punktach decydujących o porażce, straconych równo z końcową syreną!), odpadli w fazie zasadniczej turnieju olimpijskiego. Zajęli siódme miejsce, wyprzedzając tylko Chińczyków. - Jesteśmy bardzo rozczarowani, bo nie przyjechaliśmy do Tokio na wycieczkę. Przed wyjazdem założyliśmy sobie cel, którym był złoty medal olimpijski. Niestety, przegrywaliśmy w końcówkach meczów i życie zweryfikowało nasze oczekiwania - powiedział Paweł Pawłowski z naszego zespołu