Ashtanga joga, czyli ośmiostopniowa ścieżka jogi

2021-07-27 07:19:13(ost. akt: 2021-07-27 07:40:07)   Artykuł sponsorowany
Tajemniczo brzmiąca ashtanga joga to ośmiostopniowa ścieżka jogi klasycznej. Innymi słowy, można powiedzieć, że joga klasyczna składa się z ośmiu części, które powinny być kolejno zgłębiane. Każda z nich skupia się na nieco innym obszarze życia człowieka.
Cztery pierwsze można niejako określić mianem podstawowych, które są przeznaczone dla osób, dla których joga jest formą uzupełnienia swojego życia o nowe doświadczenia. Cztery kolejne natomiast wymagają głębszego poznania siebie, zagłębienia w tajniki umysłu. Co jeszcze warto wiedzieć na temat ashtanga joga?

Ashtanga joga – joga klasyczna bez tajemnic


Ośmiostopniowa ścieżka jogi klasycznej to nic innego jak realizowanie kolejnych części praktyki, przy czym każda z nich stanowi rozszerzenie owej praktyki, wzbogacając ją o nowe doświadczenia. Praktykowanie kolejnego etapu musi zostać poprzedzone umiejętnością praktykowania poprzedniego. Kolejne części jogi klasycznej muszą następować po sobie. Ominięcie któregoś z nich lub zaburzenie chronologii ich zdobywania mogłoby zniszczyć dotychczas osiągnięte efekty.
Ashtanga joga składa się z następujących części:
1. Yama – zasady moralne
2. Niyama – samodyscyplina i jej podstawowe założenia
3. Asana – pozycje jogi
4. Pranayama – kontrolowany oddech
5. Pratyahara – umiejętność panowania nad zmysłami
6. Dharana – dotyczy koncentracji
7. Dhyana – in. medytacja
8. Samadhi – jest to stan nadświadomości będący owocem praktyki
Teoria, w której joga klasyczna została podzielona na owe 8 części, została stworzona przez Patańdźalego. Szacuje się, że miało to miejsce przeszło 2 tys. lat temu. Teoria ta zakłada, że rozwój człowieka następuje przez zgłębianie praktyki każdej z ośmiu części. Sama joga zaś powinna być traktowana jako uniwersalny sposób pracy nad sobą, odpowiedni dla każdego człowieka. Co ważne, nie należy przypisywać jej do żadnej religii czy też wyznania.
Pierwsze wzmianki na temat jogi klasycznej, które zostały kolejno potwierdzane przez wybitnych joginów, zakładają, że nie należy kojarzyć jej ze sposobem wierzenia, ale metodą samorozwoju, którą można praktykować bez względu na wyznawaną religią.
Tymczasem joga wciąż bywa utożsamiana z hinduizmem, z którego się wywodzi, i traktowana mylnie jako religia sama w sobie, przez co wiele osób zniechęca się do jej praktykowania, tłumacząc swoją wiarą.
A szkoda, gdyż systematyczne treningi przynoszą wiele dobrego dla ciała i ducha.
 

Zalety jogi


Wśród licznych zalet jogi można wymienić chociażby poprawę krążenia krwi, postawy ciała i koordynacji ruchowej, odporności organizmu, redukcję stresu, poprawę samopoczucia, zwiększenie elastyczności ciała, a nawet łagodzenie bólów menstruacyjnych, bólów kręgosłupa i stawów. Podobnie jak w przypadku każdego innego rodzaju aktywności fizycznej, również praktyka jogi niekiedy wymaga konsultacji medycznej. Dotyczy to m.in. osób cierpiących na osteoporozę oraz kobiet w ciąży.