Stomil w budowie, ale już zagrał

2021-07-06 21:00:00 (ost. akt: 2021-07-07 17:52:30)
Stomil przegrał sparing z Lechią Gdańsk

Stomil przegrał sparing z Lechią Gdańsk

Autor zdjęcia: Paweł Piekutowski

Pierwszoligowi piłkarze Stomilu Olsztyn mają już za sobą pierwszy sparing w trakcie przygotowań do nowego sezonu. Drużyna trenera Adriana Stawskiego, która jest w trakcie gruntownej przebudowy, przegrała w Gniewinie z ekstraklasową Lechią.
Olsztyński klub jest w trakcie kompletowania drużyny na rozgrywki Fortuna 1. Ligi, które w sezonie 2021/22 wystartują na przełomie lipca i sierpnia. Przed władzami Stomilu stoi spore wyzwanie, bo kadrę trzeba zbudować praktycznie od nowa. Nic dziwnego – po ostatnim sezonie z Olsztyna odeszło aż 15 piłkarzy, a teraz trzeba zebrać zawodników, którzy dadzą Biało-Niebieskim realne szanse na walkę o utrzymanie się w lidze. A ta już tak łatwa nie będzie: do drugiej ligi spadną trzy najgorsze drużyny, a nie – tak jak to było ostatnio – tylko jeden, ostatni zespół w tabeli...

Jak już informowaliśmy, Stomil sfinalizował w ostatnich dniach trzy kolejne transfery. Z poznańskiego Lecha został wypożyczony 18-letni, perspektywiczny bramkarz Krzysztof Bąkowski, który praktycznie przez cały sezon grał w drugoligowych rezerwach Lecha, walnie przyczyniając się do utrzymania „Kolejorza” w rozgrywkach.
Innym ciekawym nabytkiem Stomilu jest Łukasz Moneta, który ostatnie dwa sezony spędził w GKS Tychy. Klub ogłosił też pozyskanie Merveille Fundambu z Demokratycznej Republiki Konga, który ostatnio reprezentował Widzew Łódź.
Przypomnijmy, że wcześniej do olsztyńskiego klubu trafili też Karol Żwir (z Sokoła Ostróda), Wojciech Reiman (Stal Rzeszów) i Damian Ciechanowski (Olimpia Grudziądz).

Cała trójka zagrała w premierowym sparingu Stomilu, który zmierzył się w kaszubskim Gniewinie z, przebywającą tam na zgrupowaniu, Lechią Gdańsk. Mecz zakończył się porażką olsztynian 0:2.

Trener Adrian Stawski przyglądał się w tym spotkaniu grze zawodników, którzy kandydują do podpisania umowy ze Stomilem. Testowani byli więc m.in. bramkarz Eryk Mirus z Lechii Gdańsk, portugalski obrońca Tiago Lopes (ostatnio Unia Tarnów) czy Radosław Sylwestrzak (obrońca Stali Rzeszów).

Kolejną grę kontrolną Stomil ma zaplanowaną na sobotę, kiedy to zmierzy się w pomorskim Pelplinie z II-ligową Chojniczanką Chojnice (g. 12).

* Lechia Gdańsk – Stomil Olsztyn 2:0 (1:0)
1:0
– Kristers Tobers (31), 2:0 – Flávio Paixão (47)
LECHIA: Zlatan Alomerović (60 Antoni Mikułko) – Mateusz Żukowski (60 Mykoła Musolitin), Mario Maloča (60 Michał Nalepa), Kristers Tobers (60 Bartosz Kopacz), Bartosz Brylowski (60 Conrado) – Kingsley Sarpei (46 Ryszard Sumiński, 60 Ilkay Durmuş), Jan Biegański (30 Kacper Sezonienko, 60 Filip Koperski), Maciej Gajos (60 Tomasz Makowski), Jakub Kałuziński (60 Jarosław Kubicki), Timur Gayret (46 Marek Niewiadomski, 60 Joseph Ceesay) – Flávio Paixão (60 Łukasz Zwoliński)
STOMIL: Krzysztof Bąkowski (46 Eryk Mirus) – Maciej Dampc, Rafał Remisz (46 Tiago Lopes), Damian Ciechanowski (46 Radosław Sylwestrzak), Jonatan Straus (46 Patryk Skórecki) – Karol Żwir (46 D'sean Theobalds), Wojciech Reiman (46 Aleksander Pawlak), Merveille Fundambu (46 Jakub Tecław), Łukasz Moneta (46 Shuma Nagamatsu), Hubert Szramka (46 Maciej Spychała) – Jakub Mysiorski (46 Aron Stasiak)

Więcej - w czwartkowej "Gazecie Olsztyńskiej".