Na początku rugby był... Lech

2021-05-31 10:00:00 (ost. akt: 2021-05-30 21:16:10)

Autor zdjęcia: Emil Marecki

RUGBY\\\ W sobotę na stadionie przy ul. Gietkowskiej w Olsztynie odbyła się gala z okazji 45-lecia rugby na Warmii i Mazurach. Na koniec tej udanej imprezy zawodnicy Rugby Team Olsztyn rozegrali sparingowe spotkanie z Hegemonem Mysłowice.
Rugby w Budowlanych pojawiło za sprawą Lecha Janki, który wtedy był prezesem tego olsztyńskiego klubu, a potem przez wiele lat pracował jako dziennikarz sportowy „Gazety Olsztyńskiej”.
Jak to się stało, że powstała sekcja rugby? - Z przypadku, to przecież często powstają wielkie sprawy - wyjaśnia Lech Janka. - Pochodzę z Zielonej Góry i tam na stadionie Lechii obejrzałem pierwszy mecz rugby. Był to mecz juniorskiej reprezentacji Polski. W 1976 roku został prezesem Budowlanych i postanowiłem rozwinąć inne sekcje. No i podczas zebrania jeden z nauczycieli wychowania fizycznego Marek Witczak zaproponował rugby, bo na studiach AWF w Warszawie z powodzeniem uprawiał tę dyscyplinę sportu, zdobywając kilka tytułów mistrzostw Polski.
Marek Witczak został pierwszym trenerem rugby, jednak nie było sprzętu, więc na początku do treningów musiał użyczać swojej prywatnej piłki.

Cały tekst przeczytasz w poniedziałkowej Gazecie Olsztyńskiej


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD