AZS Olsztyn ma już 70 lat!

2020-09-03 12:00:00 (ost. akt: 2020-09-03 09:19:12)
Rok 1976, siatkarze AZS Olsztyn mistrzami Polski. Mirosław Rybaczewski, trzeci z prawej w górnym rzędzie, a po jego prawej stronie Hubert Wagner. Trener Leszek Dorosz, drugi z lewej w drugim rzędzie

Rok 1976, siatkarze AZS Olsztyn mistrzami Polski. Mirosław Rybaczewski, trzeci z prawej w górnym rzędzie, a po jego prawej stronie Hubert Wagner. Trener Leszek Dorosz, drugi z lewej w drugim rzędzie

Autor zdjęcia: Archiwum AZS Olsztyn

Wymienisz nazwiska wszystkich siatkarskich trenerów AZS Olsztyn? Wiesz, w jakich latach AZS Olsztyn zaliczył serię ośmiu sezonów zakończonych miejscem na podium mistrzostw Polski? Jeśli tak, to zgłoś się do konkursu i wygraj 4000 złotych!
Olsztyńska siatkówka ma już 70 lat, jest więc okazja do świętowania. Stąd pomysł na konkurs, w którym będzie się trzeba wykazać znajomością historii nie tylko siatkarskiego klubu ze stolicy Warmii i Mazur, ale warto też na przykład wiedzieć, od którego roku siatkówka jest dyscypliną olimpijską i z którego związku sportowego wyodrębnił się Polski Związek Piłki Siatkowej?
Bo pewnie nie wszyscy wiedzą (a raczej wiedzą to jedynie nieliczni), że w okresie międzywojennym, na początku swej historii, siatkówka była zrzeszona, razem z paroma innymi dyscyplinami, w... Polskim Związku Palanta i Gier Ruchowych.
Ale to nie jest dobra odpowiedź na to pytanie, bo potem nazwa związku zmieniała się jeszcze na Polski Związek Gier Ruchowych, który w 1928 roku przekształcił się w Polski Związek Gier Sportowych.

Jeśli zatem lubisz siatkówkę i co nieco o niej wiesz, to zgłoś się do konkursu i wygraj 4000 złotych! Z tym że kto pierwszy ten lepszy, bo maksymalnie w konkursie może wziąć udział jedynie 200 osób (zapisy na stronie www.ro.com.pl). Konkurs odbędzie się 19 września - uczestniczyć w nim mogą osoby, które w dniu rejestracji będą miały ukończone 16 lat.
Uczestnicy konkursu - przy użyciu elektronicznych pilotów - odpowiedzą na 80 pytań. Po każdej rundzie składającej się z 20 pytań zaplanowane jest podsumowanie poprawnych odpowiedzi i wskazanie najlepszych uczestników. Natomiast w przerwach specjalnie zaproszeni goście – byli siatkarze AZS Olsztyn – będą wspominać wydarzenia z historii klubu. Na uczestników czekają nagrody: zwycięzca otrzyma 4000 złotych, zdobywca drugiego miejsca nagrodę rzeczową o wartości 1500 złotych, natomiast trzeci zawodnik dostanie nagrodę o wartości 500 złotych.

Nie będzie to pierwszy taki konkurs z okazji kolejnej siatkarskiej rocznicy, bowiem poprzedni odbył się pięć lat temu.
Warto przypomnieć, że w jednym miejscu zobaczyliśmy wtedy wielu znakomitych siatkarzy, którzy przed laty w barwach AZS Olsztyn zdobywali medale mistrzostw Polski.
Wśród nich byli m.in. Mirosław Rybaczewski (mistrz świata z Meksyku w 1974 i mistrz olimpijski z Montrealu w 1976), Stanisław Zduńczyk (pierwszy olimpijczyk z Warmii i Mazur i brązowy medalista mistrzostw Europy w 1967), Zbigniew Lubiejewski (złoty medalista olimpijski z Montrealu w 1976), Stanisław Iwaniak (wicemistrz Europy w 1975) oraz trener Andrzej Grygołowicz, który z olsztyńskim klubem zdobył 13 medali mistrzostw Polski seniorów oraz złoto mistrzostw kraju juniorów.

Tym razem organizatorzy 70-lecia AZS Olsztyn także zaprosili zawodników oraz trenerów, którzy przez siedem dekad budowali potęgę klubu z Kortowa, jednak z powodu epidemii wielu z nich pewnie zrezygnuje z przyjazdu. Jednym z nich jest Mirosław Rybaczewski, który od lat mieszka we Francji. - Czasy mamy dość niespokojne, więc w tej chwili trudno coś zaplanować - przyznaje popularny „Ryba”. - Przecież nie wiadomo, czy będą latały samoloty, czy będą otwarte granice... Dlatego tym razem raczej nie przyjadę do Olsztyna, czego bardzo żałuję, bo fajnie byłoby się znowu spotkać z dawnymi kolegami - kończy mistrz świata i złoty medalista olimpijski.
Na koniec warto przypomnieć, że pięć lat temu największą wiedzą o historii AZS Olsztyn wykazał się Maciej Pichłacz, natomiast wśród sponsorów i przyjaciół klubu wygrał Andrzej Krzemiński, absolwent ART w Olsztynie, wiceprezes firmy Damix, który - niestety - sukcesu tego już nie powtórzy, bo dwa lata temu zginął w wypadku.
Konkurs odbędzie się zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi. Każdy uczestnik zobowiązany będzie do zakrycia nosa i ust, a organizator zapewni środki do dezynfekcji rąk i zachowania dystansu.
ARTUR DRYHYNYCZ


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Kibic #2967664 | 83.9.*.* 3 wrz 2020 21:06

    Ale to AZS był wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski. Tak, że tego ....

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. OKS #2967525 | 194.242.*.* 3 wrz 2020 14:32

    A Stomil i Warmia mają po 75 lat. Tak, że tego...

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz