Nietypowy turniej w Olsztynie

2020-08-11 10:00:00(ost. akt: 2020-08-11 09:07:44)

Autor zdjęcia: archiwum klubu

W olsztyńskim turnieju II Ukiel Beach Kids Korfball Cup udział wzięło 133 dzieci.
Zawody zorganizował klub Ukiel, którego zawodnicy na co dzień grają i trenują w hali, ale jednocześnie propagują wersję plażową, która staje się coraz bardziej rozpoznawalną marką w środowisku korfballowym. Zdjęcia z olsztyńskiego turnieju są publikowane m.in. na profilu społecznościowym Międzynarodowej Federacji Korfballu.
W turnieju udział wzięło 25 zespołów z Warszawy, Konstancina, Wrocławia, Koła, Słupi i Olsztyna. Młodzi zawodnicy i zawodniczki (bo to jest koedukacyjna gra) ze stolicy Warmii i Mazur - podobnie jak przed rokiem - wygrali rozgrywki w kategorii U-11.

Końcowa klasyfikacja
* U-9: 1. Wesoła Szkoła; 2. Cirkus Konstancin; 3. Ukiel Olsztyn
* U-11: 1. Ukiel Olsztyn I; 2. Cirkus Konstancin II; 3. Wesoła Szkoła; 4. Ukiel Olsztyn II
* U-13: 1. Olympic Słupia; 2. Maratończyk Koło; 3. Iglica Wrocław; 4. Ukiel Olsztyn
* U-15: 1. Wesoła Szkoła; 2. Wesoła Szkoła; 3. Wesoła Szkoła.

Korfball to koedukacyjna dyscyplina sportu drużynowego z piłką. W drużynie znajduje się 8 graczy: 4 kobiety i 4 mężczyzn. Boisko o wymiarach 40x20m podzielone jest na 2 strefy: ataku i obrony. Na każdej połowie umieszczony jest kosz na 3,5-metrowym słupie (bez tablicy). Gra polega na zdobyciu większej liczby punktów niż zespół przeciwny. Za każdy celny rzut zdobywamy 1 punkt - niezależnie od dystansu czy sposobu jego wykonania. W korfballu nie wolno: biegać z piłką, kozłować, wyrywać piłki z rąk, ani podawać piłki z rąk do rąk bez fazy lotu piłki. Aby zapobiec zdobywaniu koszy przez drużynę przeciwną, możemy: przechwycić podanie bądź ustawić pozycję bronioną przed rzucającym zawodnikiem. Zgodnie z przepisami gry, krycie zawodnika odbywa się w ramach tej samej płci. Za wszelkie odstępstwa od tej zasady dyktowany jest rzut wolny lub karny. W oficjalnych meczach drużyna ma 25 sekund na rozegranie akcji ataku (liczone od momentu wejścia w posiadanie piłki przez zawodnika w strefie ataku lub po dotknięciu piłki obręczy kosza gdy następnie przejmie ją zawodnik atakujący).
Mecze międzynarodowe trwają 4×10min, z minutową przerwą pomiędzy kwartami i 10-minutową w połowie meczu.