NAJPOPULARNIEJSZY E-SPORTOWIEC: MACIEJ „KASZAK” KASZUCKI

2020-02-26 15:00:00 (ost. akt: 2020-02-26 10:39:50)
Kamil Lentacz, dyrektor Centrum Logistycznego Zalando Lounge Polska, i Maciej „Kaszak” Kaszucki

Kamil Lentacz, dyrektor Centrum Logistycznego Zalando Lounge Polska, i Maciej „Kaszak” Kaszucki

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Maciej Kaszucki specjalizuje się w grze Coutner-Strike: Global Offensive.
- Naszą rozmowę musimy zacząć od wyjaśnienia, czym jest e-sport?
- Na pewno jest to ciekawe zjawisko. Jak sama nazwa wskazuje, jest to sport elektroniczny. I chociaż ktoś mógłby sobie pomyśleć, że jedynie siedzimy przed komputerami, to jednak tu też - tak jak w „normalnym” sporcie - by osiągnąć sukces, trzeba wiele trenować. Na początku historii e-sportu główny nacisk kładziono na samą grę, ale teraz dba się nie tylko o sprawności komputerowe zawodników, ale także o ich sprawność fizyczną. W efekcie najlepsi gracze mają swoich trenerów personalnych, a do tego dochodzą jeszcze ćwiczenia w siłowni oraz odpowiednia dieta. Dopiero połączenie tych wszystkich elementów może zaowocować e-sportowymi sukcesami. Uważam, że dzięki tym zmianom stajemy się coraz bardziej podobni do sportowców uprawiających klasyczne dyscypliny. Nic dziwnego, że już chodzą słuchy, iż większość gier będzie włączona do programu igrzysk olimpijskich, co mnie oczywiście bardzo cieszy (według niepotwierdzonych informacji, e-sport mógłby mieć premierę podczas igrzysk w Paryżu w 2024 roku, ale Międzynarodowy Komitet Olimpijski takiej decyzji jeszcze nie podjął - red.).
- A jaka gra jest twoją specjalnością?
- Coutner-Strike: Global Offensive, w której reprezentuję organizację Infernal eSport. W poprzednim roku pomagałem też innym zespołom, bo w przyszłości chciałbym zaistnieć poważniej w e-sporcie, niekoniecznie już jako zawodnik, ale może jako trener, menedżer, a może nawet jako właściciel jakiejś organizacji.
* Wśród najlepiej zarabiających polskich e-sportowców dominują gracze Coutner-Strike: Global Offensive. Najlepsi z nich zarobili już ponad... 700 tysięcy dolarów. Polska czołówka zarabia miesięcznie od 50 do 150 tysięcy złotych, a może być już tylko lepiej, bowiem e-sport z dnia na dzień zdobywa nowych fanów. Na przykład mistrzostwa świata w grze League Of Legends oglądało jednocześnie ponad sto milionów widzów, natomiast turniej Mid-Season Invitational przyciągnął ponad 127 milionów kibiców!

* Czołówka głosowania sms-owego: 1. Maciej „Kaszak” Kaszucki, 2. Mateusz „Matisław” Zagórski, 3. Karol „Repo” Cybulski, 4. Rafał „creativ” Krupka, 5. Paweł „Czekolad” Szczepanik.
mdryh
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD