Olsztyńscy żeglarze walczą o medale mistrzostw Europy

2019-10-09 14:00:00 (ost. akt: 2019-10-09 14:16:55)

Autor zdjęcia: archiwum klubu

W portugalskim Portimao rozpoczęły się żeglarskie mistrzostwa Europy. W klasie Hansa 303 o medale powalczy czworo Polaków, którzy na co dzień reprezentują barwy AKS OSW Olsztyn.
W klasie Hansa 303 w konkurencji załóg wystartują Marian Zakowicz i Andrzej Bury, ale prawdziwą niespodzianką będzie tu również wspólny start Piotra Cichockiego z Olgą Górnaś-Grudzień. Nasi indywidualni mistrzowie Europy po raz pierwszy spróbują połączyć siły jako załoga. Oczywiście wystartują też osobno. Warto przypomnieć, że w lipcu w Hiszpanii Cichocki został mistrzem świata.
– Będzie to nie lada wyzwanie dla naszej ekipy – przyznaje Grzegorz Prokopowicz, trener kadry żeglarzy niepełnosprawnych. – Postaramy się temu jednak sprostać i powalczyć. Zawody Hansa Class są tak skonstruowane, że rano odbywają się wyścigi w klasie jednoosobowej, a po południu w klasie dwuosobowej z krótką przerwą na zmianę sprzętu. Następnego dnia jest zmiana tej kolejności. Może się więc tak zdarzyć, że Piotr z Olgą będą pływać po sześć wyścigów dziennie, ale nikt tam przecież nie jedzie na wakacje. Będą to trudne regaty, bowiem do Portugalii przyjechała cała światowa czołówka. Poziom jest wysoki i startuje dużo łódek w jednej grupie. Dodatkowo zawody mają formułę otwartą, czyli żeglarze niepełnosprawni będą rywalizować z pełnosprawnymi zawodnikami. W klasie jednoosobowej Piotr Cichocki jest jednym z faworytów do medalu. Podobnie Olga Górnaś-Grudzień, dla której będzie to okazja, żeby odbudować swoją pozycję i formę po nieudanym starcie w mistrzostwach świata (po bardzo dobrym początku olsztyńska żeglarka ostatecznie zajęła czwarte miejsce - red.). Andrzej Bury i Marian Zakowicz są bardzo doświadczonymi żeglarzami, ale będzie to ich pierwszy wspólny start na klasie Hansa 303 w regatach międzynarodowych - kończy trener Prokopowicz.
Rywalizacja o mistrzostwo Europy zakończy się 12 października. W tym czasie organizatorzy przewidują rozegranie 10 wyścigów w każdej klasie.
Natalia Majcher


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

Unia Europejska

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.