Młode orły mogą być wszędzie...

2018-05-10 10:00:00(ost. akt: 2018-05-10 12:26:29)
Trenerzy Adam Łopatko (na zdjęciu w środku) i Grzegorz Żytkiewicz poprowadzili spotkanie m.in. w Górowie Iławeckim

Trenerzy Adam Łopatko (na zdjęciu w środku) i Grzegorz Żytkiewicz poprowadzili spotkanie m.in. w Górowie Iławeckim

Autor zdjęcia: gorowoilaweckie.wm.pl

We wtorek Gołdap, dzień później Lidzbark, w czwartek Nidzica, a w następnym tygodniu Giżycko, Iława i Lidzbark Warmiński — to kolejne przystanki Mobilnej Akademii Młodych Orłów, działającego od kwietnia projektu stworzonego przez PZPN.
Mobilna Akademia Młodych Orłów jest nowym „dzieckiem” Polskiego Związku Piłki Nożnej, wspartym budżetem w wysokości prawie 6 milionów złotych na rok, a mającym na celu wyłowienie piłkarskich talentów w całym kraju (a więc także z dala od największych ośrodków) oraz edukowanie trenerów i nauczycieli wychowania fizycznego. W przełożeniu na praktykę oraz na nasze, regionalne podwórko oznacza to, że trzy razy w tygodniu, kolejno we wszystkich 21 powiatach Warmińsko-Mazurskiego, trenerzy MAMO prowadzą bezpłatne zajęcia dla dzieci, trenerów, nauczycieli, a nawet zainteresowanych tym tematem rodziców. Tu ważna informacja: w tym roku projekt jest skierowany do dwóch kategorii wiekowych: U13 (rocznik 2005 i młodsi) oraz U11 (2007 i mł.).

W naszym województwie szkoleniowcami firmującymi ten projekt zostali wybrani przez PZPN Adam Łopatko (trener koordynator) oraz Grzegorz Żytkiewicz. Przypomnijmy: Adam Łopatko jest trenerem z licencją UEFA PRO, który jeszcze niedawno prowadził w I lidze Stomil Olsztyn, a później Pogoń Siedlce oraz ma na koncie m.in. trzy medale mistrzostw Polski wywalczone z młodzieżowymi kadrami wojewódzkimi. Z kolei Grzegorz Żytkiewicz legitymuje się trenerską licencją UEFA A, jest m.in. byłym piłkarzem Stomilu, absolwentem AWF w Warszawie oraz Birkbeck University of London, a także założycielem Global Sport School, szkółki łączącej naukę języka angielskiego z piłką nożną.
Na razie obaj szkoleniowcy odwiedzili 14 z 21 powiatów, a po zakończeniu pierwszego „okrążenia” — co nastąpi 24 maja w Olsztynie (na stadionie przy Al. Piłsudskiego 69 A) — „karuzela” MAMO zacznie drugą rundę spotkań we wszystkich powiatach (zob. plan zajęć poniżej). Siłą rzeczy, na okres wakacji projekt zostanie zawieszony, ale od września trenerzy odpowiedzialni za projekt w naszym województwie (których śmiało można nazwać łowcami talentów oraz edukatorami) wznowią swoje cykliczne objazdy po Warmii i Mazurach. Jeszcze jedno: obaj szkoleniowcy nieustannie zachęcają do współpracy lokalne samorządy, kluby oraz szkoły, które chciałyby zorganizować szkolenie na terenie swojej gminy. Aktualny plan zajęć Mobilnej Akademii Młodych Orłów można sprawdzać na portalu Łączy Nas Piłka.

* Adam ŁOPATKO, trener koordynator Mobilnej Akademii Młodych Orłów: — Projekt jest na etapie wdrażania, bo za nami, no i przed nami są pierwsze wizyty w powiatach. A to się wiąże także i z tym, że trenerzy, których spotykamy w regionie, nie do końca wiedzą „czym to się je” i dopiero w trakcie tych naszych spotkań przedstawiamy im tę ideę. Generalnie, odbiór jest bardzo pozytywny, co nas bardzo cieszy. Tak jak cieszą nas wszelkie pomysły pojawiające się w powiatach, a mające na celu lepsze wypromowanie i nadanie większej rangi temu projektowi. Zwłaszcza, że Mobilna Akademia Młodych Orłów na pewno na to zasługuje... Wszędzie napotykamy na szczerą chęć współpracy, więc myślę, że kolejne spotkania w tych samych miejscach będą jeszcze lepiej zorganizowane. Z całą pewnością bardzo przyda nam się współpraca z lokalnymi mediami, bo przecież o to tu chodzi: żeby dotrzeć z informacją o działaniach Mobilnej Akademii Młodych Orłów do jak największej liczby odbiorców. Bo to przyciągnie na nasze spotkania więcej zainteresowanych. Poza edukowaniem nauczycieli i trenerów, wszędzie przeprowadzamy też wstępną selekcję, starając się wyłowić nawet w tych najmniejszych ośrodkach najbardziej utalentowane dzieci. No i już grupa ciekawych chłopaków trafiła do naszych notesów, a niektórzy z nich już znaleźli się w kadrach wojewódzkich. Na razie mamy przygotowanych po pięć tematów zajęć teoretycznych i praktycznych, więc są materiały na pięć takich „kółek” po województwie, ale że ten projekt jest w fazie rozwoju, więc można być pewnym, że na tym się nie skończy (uśmiech). Zapraszamy na zajęcia i... do zobaczenia gdzieś w województwie.

MAJOWY HARMONOGRAM MAMO
10.05, godz.16 (czwartek) – powiat nidzicki, ul. Kopernika 1, Nidzica
15.05, godz.16 (wtorek) – powiat giżycki, ul. Moniuszki 5, Giżycko
16.05, godz.16 (środa) – powiat iławski, ul. Sienkiewicza, Iława
17.05, godz.16 (czwartek) – powiat lidzbarski, ul. Bartoszycka 50, Lidzbark Warmiński
22.05, godz.16 (wtorek) – powiat nowomiejski, ul. Jagiellońska 20, Nowe Miasto Lubawskie
23.05, godz.16 (środa) – ul. Agrykola 8, Elbląg
24.05, godz.17 (czwartek) – Al. Piłsudskiego 69 A, Olsztyn

* Temat pierwszej prezentacji w każdym powiecie to „Szkolenie piłkarskie dzieci, budowa treningu”, a tematem pierwszego treningu pokazowego jest „Doskonalenie gry 1 na 1”.

29.05, godz.16 (wtorek) – powiat bartoszycki, ul. Sportowa 10, Bartoszyce
30.05, godz.16 (środa) – powiat węgorzewski, ul. Turystyczna 13, Węgorzewo
31.05, godz.16 (czwartek) – powiat ostródzki, ul. 3 Maja 19, Ostróda

* Temat drugiej prezentacji: „Filary szkolenia dzieci i młodzieży”; temat drugiego treningu pokazowego: „Doskonalenie gry w ataku pozycyjnym”.
pes

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. na tych Pełowskich orlikach niemorzliweeeee. #2498732 | 193.46.*.* 10 maj 2018 10:01

    na tych Pełowskich orlikach niemorzliweeeee.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)