Stare Jabłonki wracają do korzeni

2018-04-03 15:00:00 (ost. akt: 2018-04-03 16:35:27)

Autor zdjęcia: Emil Marecki

Wielkimi krokami zbliża się finał klubowych mistrzostw Europy w plażowej piłce ręcznej, który odbędzie się od 31 maja do 3 czerwca w Starych Jabłonkach. Ta ciekawa impreza otrzymała poważne wsparcie finansowe od Urzędu Marszałkowskiego.
Przeznaczymy na tę imprezę 50 tysięcy złotych - zapowiedział marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. - Stare Jabłonki emanują duchem sportu cały czas. To jest ważne dla naszego regionu, szczególnie, że w tym roku w Olsztynie nie odbędzie się turniej siatkówki plażowej. Cieszymy się, że dalej będzie u nas impreza o takiej randze. To jest naturalna promocja poprzez sport i pokazanie ducha sportowego w bardzo widowiskowej imprezie. Myślę, że znajdzie się wielu kibiców, którzy przyjadą na turniej i będą obserwować zmagania sportowców.

- Chcieliśmy nawiązać do czasów współpracy z Urzędem Marszałkowskim przy okazji organizacji wcześniejszych turniejów siatkówki plażowej - powiedział dyrektor turnieju Tomasz Dowgiałło. - Nie jest to impreza, która ma zastąpić siatkówkę plażową, bo o jej organizację staraliśmy się dużo wcześniej, zanim dowiedzieliśmy się, że Olsztyn stracił prawo organizacji. Tak naturalnie się stało, że wracamy do korzeni, żałujemy, że siatkówka ucieka, ale może kiedyś jeszcze powróci. Piłka ręczna plażowa aspiruje do tego, żeby stać się sportem olimpijskim i wszystko na to wskazuje, że już w 2024 roku w Paryżu tak się stanie.

Przypominamy, że w turnieju weźmie udział po 12 najlepszych żeńskich i męskich klubowych drużyn na starym kontynencie. - Warto podkreślić, że mamy cztery zespoły polskie. Oprócz dwóch najlepszych ekip, które wywalczyły kwalifikacje (Petra Płock, Red Hot Czili Buk - red.), przyznaliśmy też „dzikie karty” dla Team Poland, jest to niemal reprezentacja Polski kobiet, oraz dla drużyny Juko Piotrków Trybunalski - wylicza Dowgiałło.

Ambasadorem imprezy został Marcin Malewski, zawodnik Warmii Energi Olsztyn oraz były reprezentant Polski w piłce ręcznej. - Piłka ręczna plażowa w naszym regionie powinna być znana, bo Stare Jabłonki trzykrotnie organizowały mistrzostwa Polski - przypomina popularny „Maleś”. - W pierwszym roku jako Warmia zajęliśmy brązowy medal mistrzostw Polski, a rok później złoto. W tym roku w Starych Jabłonkach zobaczymy najlepszych zawodników świata, bo w klubach grają reprezentanci swoich krajów. Jest to taki piłkarski finał Ligi Mistrzów. Miałem okazję brać udział w takich turniejach w Hiszpanii oraz Portugalii. Atmosfera była niesamowita. Będzie się w czym zakochać, bo jak ktoś zobaczy pierwszy raz mecz na dobrym poziomie, to od razu będzie wiedział o co chodzi w tym sporcie i będzie chciał uczestniczyć w takich wydarzeniach.
Podczas turnieju kibice będą mieli do dyspozycji stadion położony nad jeziorem Szeląg Mały, który pomieści 2400 widzów. Oprócz stadionu mają być także dwa inne boiska, w tym jedno treningowe. Organizatorzy przewidzieli także nagrody finansowe dla uczestników. W każdej kategorii w puli jest po 4 tysiące euro.
Już teraz organizatorzy zapraszają całe rodziny na wielkie sportowe święto. Tradycyjnie mie zabraknie doskonałej kuchni i wielu pozasportowych atrakcji. Najmłodsi będą mieli okazję przeżyć tu wyjątkowy Dzień Dziecka. Wstęp na zawody jest darmowy.

* Program, 31 maja, godz. 9-18 - rywalizacja w grupach; 1 czerwca, godz. 9-18 - rywalizacja w grupach; 2 czerwca, godz. 9-18 - faza pucharowa; 3 czerwca, godz. 9-15: ćwierćfinały oraz półfinały, godz. 15 oraz 15.45 - finały, godz. 16.30 - ceremonia medalowa.

* Uczestnicy, kobiety: Team Poland (Polska), Red Hot Czili Buk (Polska), Westsite Amsterdam (Holandia), Multichem-Szentendrei N.K.E (Węgry), Grupo Llopis BMP Sevilla (Hiszpania), Dento Zagreb (Chorwacja), Beachqueens (Szwajcaria), CAIPIranhas (Niemcy), BHC 2AREG (Rosja), Be One - BHC (Portugalia), Sport Club Senec-Cannabis Energy Drink (Węgry), Balonmano Ciudad de Algeciras (Hiszpania - obrońca tytułu). Mężczyźni: BHT Auto Forum Petra Płock (Polska), Juko Piotrków Trybunalski (Polska), Chemo Profili Zagreb (Chorwacja), Pinturas Andalucia (Hiszpania), TSHV Camelot (Holandia), Salgótarjáni Strandépítők KC (Węgry), Nordlichter Beachhandball (Niemcy), Beach Handball Club 2AREG (Serbia), V.Gaw (Portugalia), Zagreb Beach Hrvatska (Szwajcaria), AO Anixis (Grecja), BHC Detono Zagreb (Chorwacja - obrońca tytułu).