Samorząd docenił trud sportowców

2017-04-10 01:00:00(ost. akt: 2017-04-10 00:44:45)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Konrad Bukowiecki, kulomiot Gwardii Szczytno, ponownie został sportowcem roku, a utalentowana żeglarka z Giżycka Julia Szmit odkryciem roku. Samorząd województwa nagrodził najlepszych sportowców, trenerów oraz działaczy.
Święto zawodników i ludzi sportu odbyło się w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie. Gospodarzem Gali Sportu 2017 był marszałek Gustaw Marek Brzezin. — Gdy chodzi sport, to mamy się czym chwalić na Warmii i Mazurach — powiedział marszałek Brzezin. — Poza grupą sportowców regularnie reprezentujących region na arenie międzynarodowej, mamy wielu młodych adeptów, którzy systematycznie podnoszą swoje umiejętności i depczą po piętach starszym, utytułowanym kolegom. Chcemy, żeby wiedzieli, że ich trud jest dostrzegany i ceniony na ich własnym podwórku. Obecnie rokrocznie utrzymujemy w budżecie stały poziom ok. 5 mln zł na wsparcie sportu wyczynowego i masowego — dodał marszałek.
Statuetki i nagrody samorządu województwa warmińsko-mazurskiego trafiły do najlepszych, 24 zawodników, którzy w 2016 roku w zawodach rangi igrzysk młodzieży, mistrzostw świata i Europy w kategorii młodzieżowca, juniora i juniora młodszego zdobyli mistrzowskie i wicemistrzowskie tytuły. Nagrodzeni zostali też ich trenerzy. Gala była również okazją do uhonorowani wójtów, burmistrzów i prezydentów, którzy na co dzień wspierają rozwój sportu na swoim terenie, a także podziękowania w formie „Honorowej Odznaki Zasłużony dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego” działaczom sportowym, dzięki którym nasz region liczy się na sportowej mapie Polski.
Rok 2016 był rokiem olimpijskim. I deszcz nagród, który na Gali Sportu spłynął na sportowców, najpierw spadł na uczestników igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Wśród nagrodzonych była mistrzyni Polski Joanna Zachoszcz. — Igrzyska to było ukoronowanie moich marzeń — powiedziała pływaczka. — A ta nagroda samorządu to dowód, że się o nas pamięta.
Po raz kolejny też samorząd województwa przyznał wyróżnienia specjalne, czyli „Sportowe Osobowości roku 2016”. Sportowym odkryciem województwa warmińsko-mazurskiego została żeglarka z Giżycka i mistrzyni świata juniorów Julia Szmit z Międzyszkolnej Bazy Sportów Wodnych oraz Uczniowskiego Klubu Żeglarstwa Regatowego Niegocin. Trenerem roku sportu młodzieżowego po raz trzeci z rzędu został Ireneusz Bukowiecki, a sportowcem roku został ponownie Konrad Bukowiecki, kulomiot Gwardii Szczytno. Obaj panowie Bukowieccy trenują tej chwili za oceanem, więc w ich imieniu statuetki odbierała Danuta Bukowiecka, mama Konrada. — W tak pięknych chwilach na pewno czuje się wielką dumę rodzicielską — powiedziała nam Danuta Bukowiecka, odbierając kilkakrotnie nagrody za syna.
O rodzicach nie zapomniała Julia Szmit, która w imieniu nagrodzonych sportowców podziękowała za otrzymane wyróżnienia. — Bez rodziców i trenerów oraz ich wsparcia nie byłoby nas tutaj — mówiła zawodniczka.
Specjalne wyróżnienie samorząd przyznał żeglarzowi i bojerowcowi Karolowi Jabłońskiemu za osiągnięcia sportowe oraz promocje żeglarstwa i regionu w kraju i na świecie. Żeglarz otrzymał także nagrodę zarządu województwa za wyniki sportowe w minionym roku.
Galę uświetnił pokaz młodziutkich gimnastyczek ze Szkoły Podstawowej nr 23 Mistrzostwa Sportowego im. Mariana Bublewicza w Olsztynie, a zakończył koncert Stashki, wokalistki pochodzącej z Mazur.
ANDRZEJ MIELNICKI