Zachęcić dzieci do lekkiej atletyki
2015-05-13 20:00:54(ost. akt: 2015-05-13 17:02:16)
W 2014 roku ruszył program "Lekka atletyka dla każdego", którego celem jest popularyzacja sportu wśród dzieci. Jednym z jego elementów jest budowa lekkoatletycznych orlików, na których wychowają się następcy Szymona Ziółkowskiego.
W całym kraju prawie 400 trenerów prowadzi zajęcia lekkoatletyczne z około 7000 uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. — W ubiegłym roku w 11 olsztyńskich szkołach został przeprowadzony program pilotażowy — wyjaśnia Wiesław Czerniakowski, koordynator Ośrodka Lekkiej Atletyki w stolicy Warmii i Mazur.
— Program ten to przede wszystkim wsparcie edukacji wszesnoszkolnej, nauczyciele w-f są zobowiązani do przeprowadzenia jednej godziny lekkiej atletyki w tygodniu. przy czym otrzymują wszelką pomoc dydaktyczną. Poza tym każda szkoła otrzymała sprzęt sportowy, m.in. płotki, oszczepy.
Program pilotażowy jednak już się skończył, co zatem dalej? — W styczniu powstał w Olsztynie, tak jak w innych stolicach regionów, wojewódzki Ośrodek Lekkiej Atletyki. W Olsztynie nie pracujemy tylko w szkołach, ale utworzyliśmy też pięć grup naborowych, w których trenują dzieci z klas IV-VI — tłumaczy Czerniakowski.
— Oprócz tego program rozwijamy w Lubawie, Ostródzie Iławie, Pasłęku, Lidzbarku Warmiński, Kętrzynie, Górowie Iławeckim i Ornecie. Trenerami są przede wszystkim nauczyciele, którzy prowadzą tam z dziećmi lekkoatletyczne zajęcia pozalekcyjne opłacane przez ministerstwo. W tej chwili zatrudniamy 14 trenerów, ale w niektórych ośrodkach jest tak olbrzymie zainteresowanie, że nie jesteśmy w stanie przyjąć wszystkich chętnych.
Program obejmuje dzieci ze szkół podstawowych, co więc stanie się z nimi później? — Staramy się, by w gimnazjach powstawały klasy o profilu lekkoatletycznym, chcemy też, by nauczyciele nawiązywali kontakty z klubami sportowymi. Tam też po skończeniu gimnazjum ma trafiać młodzież nadal pragnąca trenować lekką atletykę — mówi koordynator olsztyńskiego Ośrodka Lekkiej Atletyki.
Jednym z istotnych elementów programu popularyzacji lekkiej atletyki jest plan budowy lekkoatletycznych orlików. — W porozumieniach z władzami lokalnymi, w których ustalamy m.in. powołanie klas lekkoatletycznych, jest też budowa obiektów lekkoatletycznych — twierdzi Wiesław Czerniakowski.
— I tak w Olsztynie są plany co do dwóch miejsc: przy Gimnazjum nr 7, gdzie powstanie boisko lekkoatletyczne, na środku którego będzie boisko do piłki ręcznej, bo w tej szkole powstaje też klasa o specjalności piłka ręczna. Poza tym planujemy powstanie obiektu przy SP 15. Rozgrywalibyśmy tam wszelkie zawody międzyszkolne. O rozbudowie bazy lekkoatletycznej myśli się też w innych miastach naszego województwa: w Ornecie, Ostródzie, Iławie i w Kętrzynie, gdzie ma powstać duży obiekt wielofunkcyjny, łącznie z boiskiem piłkarskim.
W ramach programu organizowane są liczne imprezy lekkoatletyczne, w tym roku odbędzie się ponad 1100 zawodów szkolnych oraz około 100 międzyszkolnych, w których weźmie udział aż 80 tysięcy uczniów! Najbliższa odbędzie się 16 maja w Lidzbarku Warmińskim.
Projekt zapewnia też pieniądze na wyposażenie szkół w sprzęt sportowy. — W zeszłym roku na sprzęt dla olsztyńskich podstawówek wydaliśmy 27,5 tysiąca złotych — przypomina Wiesław Czerniakowski.
Koordynatorami oraz trenerami programu są m.in. wielkie gwiazdy polskiej lekkiej atletyki: Szymon Ziółkowski, Lidia Chojecka, Paweł Czapiewski i Bronisława Ludwichowska.
Artur Dryhynycz
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez