Dziurawa kontrola antydopingowa
2024-11-20 15:37:40(ost. akt: 2024-11-20 15:39:03)
67 medalistów tegorocznych igrzysk w ciągu ostatniego półrocza przed zawodami w Paryżu nie przeszła testu antydopingowego - wynika z raportu International Testing Agency (ITA), niezależnej organizacji wykonującej badania na rzecz międzynarodowych federacji sportowych i MKOl.
Z raportu ITA wynika, że pomimo kolejnych ulepszeń program testów antydopingowych poprzedzających igrzyska, największą imprezę sportową czterolecia, nadal ma braki. Łącznie żadnych próbek w ciągu ostatnich sześciu miesięcy przed olimpijskim startem nie pobrano od 10,3 proc. sportowców, którzy wystartowali Paryżu.
"Program testów pozostaje niekompletny" - oceniła ITA, choć jednocześnie zaznaczyła dla porównania, że przed poprzednimi igrzyskami letnimi - w Tokio w 2021 roku - odsetek nietestowanych zawodników był większy (14-15 proc.), a łączna liczba badań zrealizowanych w ciągu ostatniego półrocza przed imprezą wzrosła o 45 proc. i wyniosła 31 896. Objętych nimi zostało 10 720 sportowców.
Jak dodano, okres sześciu miesięcy nie został wybrany przypadkowo, gdyż według ekspertów testy właśnie w tym czasie są szczególnie przydatne i efektywne.
Spośród dyscyplin tzw. wysokiego ryzyka największe braki w testowaniu wykazano w pływaniu (18 proc.), ale żaden z niebadanych nie stanął na podium, i lekkoatletyce (8 proc.). W ujęciu kontynentalnym największe braki miała Afryka - 30 proc. zawodników nie zostało przetestowanych.
W rozbiciu na kraje dostrzeżono znaczące różnice. Spośród czołowej "15" tabeli medalowej, po 1-2 proc. zawodników nie przebadano w USA, Chinach czy na Węgrzech, natomiast w składzie Nowej Zelandii, która z 10 złotami odnotowała najlepszy start w historii i zajęła 11. pozycję w klasyfikacji krajów, znalazło się 40 takich sportowców, co stanowiło 21 proc. reprezentacji. Także w czwartej w tym zestawieniu Australii odnotowano spore braki - ani jednego testu nie przeprowadzono w ostatnim półroczu przed igrzyskami u 13 proc. ekipy.
Ten odsetek w przypadku liczącej ponad 210 sportowców polskiej ekipy wyniósł osiem, a zalecane testy zostały zrealizowano na poziomie 76 proc.
Badania przeprowadzone w trakcie igrzysk wykazały pięć przypadków dopingu. Wszystkie pobrane próbki zamrożono do ewentualnych późniejszych analiz.(PAP)
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez