Olimpijski siatkarski rozkład jazdy

2024-07-03 08:42:48(ost. akt: 2024-07-03 08:44:19)
Bartosz Kurek atakuje ponad blokiem

Bartosz Kurek atakuje ponad blokiem

Autor zdjęcia: PAP/EPA

Reprezentacja Polski siatkarzy rozpocznie turniej olimpijski od meczu z Egiptem, w sobotę 27 lipca o godz. 17. Następnego dnia o godz. 13 siatkarki zagrają z Japonią.
W kolejnych dniach siatkarze zmierzą się z Brazylią (31 lipca, 9.00) oraz z Włochami (3 sierpnia, 17.00), a siatkarki z Kenią (31 lipca, 21.00) i z Brazylią (4 sierpnia, 21.00).

Mecze ćwierćfinałowe mężczyzn odbędą się 5 sierpnia, natomiast kobiet - następnego dnia. Na 7 sierpnia zaplanowano półfinały mężczyzn, a kobiet - 8 sierpnia. Finał mężczyzn - 10 sierpnia, kobiet - 11 sierpnia, w dniu zamknięcia igrzysk w Paryżu.

Turniej olimpijski mężczyzn i kobiet rozegrany zostanie według nowej formuły. 12 drużyn każdej płci będzie rywalizować w trzech czterozespołowych grupach. Do ćwierćfinału awansują po dwie najlepsze reprezentacje oraz dwie ekipy z trzecich miejsc z najlepszym bilansem.

Podopieczni trenera Nikoli Grbica w turnieju olimpijskim zagrają z doskonale znanymi rywalami. Z Włochami przegrali w finale mistrzostw świata w 2022 roku, ale pokonali ich w finale europejskiego czempionatu rok temu. Z Brazylią wygrali w miniony czwartek w ćwierćfinale Ligi Narodów w Łodzi. Egipt to najsłabszy uczestnik igrzysk (19. lokata w rankingu FIVB), a kwalifikację uzyskał dzięki zasadzie parytetu geograficznego, w myśl którego każdy kontynent musi mieć swojego przedstawiciela.

Biało-czerwoni w pięciu ostatnich igrzyskach odpadali na etapie ćwierćfinału. Trzy lata temu w Tokio przegrali walkę o półfinał z późniejszym mistrzem olimpijskim Francją. "Trójkolorowi" w finale w Tokio pokonali Rosyjski Komitet Olimpijski 3:2.

Podopieczne Stefano Lavariniego również świetnie znają swoje rywalki. Na igrzyskach wystąpią po raz pierwszy od 16 lat. W 2008 roku w Pekinie odpadły w fazie grupowej. Tytułu mistrza olimpijskiego bronią Amerykanki, które w finale w Tokio pokonały Brazylijki 3:0.

W ostatnich dniach obie polskie drużyny zajęły trzecie miejsca w finałowych turniejach Ligi Narodów: kobiety w Bangkoku, a mężczyźni w Łodzi.

Podział na grupy turnieju olimpijskiego siatkarzy:

grupa A: Francja, Słowenia, Kanada, Serbia
grupa B: Polska, Włochy, Brazylia, Egipt
grupa C: Japonia, USA, Argentyna, Niemcy

Podział na grupy turnieju olimpijskiego siatkarek:

grupa A: Francja, USA, Chiny, Serbia
grupa B: Brazylia, Polska, Japonia, Kenia
grupa C: Włochy, Turcja, Holandia, Dominikana