Komu awans, komu spadek

2024-06-22 09:00:00(ost. akt: 2024-06-21 21:22:49)

Autor zdjęcia: Łukasz Szymański

PIŁKA NOŻNA\\\ Dwa zespoły z IV ligi, sześciu przedstawicieli okręgówki i osiem drużyn z klasy A zagrają w barażach, które zadecydują o tym, kto ostatecznie spadnie, lub awansuje. Pierwszy etap dwumeczowej rywalizacji w sobotę i niedzielę.
Ambitnie walczący wiosną o utrzymanie w IV lidze Constract Lubawa ostatni krok będzie musiał postawić w barażach, w których rywalem będzie Sokół Ostróda, wicelider drugiej grupy okręgówki. Podopieczni Wojciecha Figurskiego wiosną zdobyli 24 punkty i jeszcze kilka minut przed końcem ostatniej serii gier byli nad strefą barażowa. Jednak Olimpia Olsztynek w końcówce uratowała remis 1:1 z Motorem Lubawa, a Mazur Ełk wygrał 3:2 z Granicą Kętrzyn (do przerwy przegrywał 0:2!), dzięki czemu oba kluby przeskoczyły „Konstruktorów” w tabeli przy takiej samej liczbie punktów.

– Pokazaliśmy wiosną, że zasługujemy na grę w IV lidze – mówi Wojciech Figurski, grający trener Constractu. – Uniknęliśmy bezpośredniej degradacji, odrabiając duże straty z rundy jesiennej. Liczę, że w barażach zagramy, tak jak w sezonie zasadniczym, bo piłkarsko wiosną prezentowaliśmy się naprawdę dobrze.

Oglądałem kilka meczów Sokoła na żywo. Rywal też na pewno wie o nas dużo. Spodziewam się trudnego dwumeczu, ale wierzę, że osiągniemy cel, jakim jest utrzymanie - kończy Figurski, który przed laty był i zawodnikiem, i szkoleniowcem Sokoła
W drugiej parze rywalizacji o IV ligę rezerwy Stomilu Olsztyn zmierzą się z Orlętami Reszel. Atutem wicelidera pierwszej grupy okręgówki może być grający trener Paweł Miłoszewski, który przed rokiem rywalizował w barażach w tej samej roli w barwach Victorii Bartoszyce. Jego zespół nie poradził sobie co prawda z Polonią Iłowo, ale doświadczenie powinno pomóc przygotować zespół do dwumeczu. Orlęta po raz ostatni występowały w IV lidze w 2018 r. Awans i gra poziom wyżej byłyby kolejnym krokiem w rozwoju młodych miejscowych zawodników wprowadzonych do seniorskiej piłki w ostatnich sezonach.

– Po spadku musieliśmy uporządkować kilka rzeczy i postawiliśmy na ogrywanie wychowanków – mówi Andrzej Adamiak, sekretarz klubu. – Dzisiaj mamy ciekawy zespół, bez zawodników z zewnątrz, i bez względu na wynik barażów będziemy kontynuowali naszą wizję rozwoju Orląt. Wiemy, że różnica poziomu między klasami rozgrywkowymi jest duża, a rywal będzie dysponował wybieganym i dobrze wyszkolonym zespołem.

W rywalizacji o grę w lidze okręgowej dojdzie do przedziwnego starcia. Warmia Olsztyn, pisząca przed laty ciekawą historię piłki w regionie, zmierzy się z Perkunem Orżyny, który przed dwoma laty wrócił po przerwie do rozgrywek Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej. Drużyna z niewielkiej miejscowości pod Szczytnem przed rokiem świętowała awans z klasy B, a teraz marzy o grze w okręgówce.
– Spodziewaliśmy się, że niezłe wyniki mogą dać nam bezpośredni awans lub grę w barażach – przyznaje Marcin Marszałek, grający trener Perkuna, który przed laty strzegł bramki Mrągowii Mrągowo, a teraz występuje na środku obrony i należy do czołowych strzelców drużyny. – Zebraliśmy zawodników z okolicznych miejscowości i gramy dla czystej przyjemności. Nie tylko swojej, ale też wielu osób, które uważnie śledzą nasze występy.

Jesteśmy prawdziwą drużyną lokalnej społeczności. Kibice towarzyszą nam na każdym meczu u siebie i na wyjazdach oraz wspierają klub finansowo. Wiemy, że założenie biało-zielonego szalika i kibicowanie nam podczas spotkania jest dla wielu dobrą rozrywką w codziennym życiu.

Po ostatnim meczu wspólnie świętowaliśmy sezon, w którym doznaliśmy tylko jednej porażki. Na pewno w sobotę w Olsztynie będziemy mieli duże wsparcie. Spodziewamy się trudnego meczu, bo Warmia zanotowała dobrą wiosnę, ale co ma być to będzie - kończy Marcin Marszałek.
Rezerwy Stomilu do ostatniej kolejki walczyły o bezpośrednie pozostanie w IV lidze. Przez pewien moment były nawet poza barażami, jednak porażka z Gołdapi z Romintą zepchnęła olsztyński zespół na 14. miejsce.


W sobotę o godz. 15 rozegrane zostaną także spotkania pomiędzy Victorią Bartoszyce i Warmią Wrzesina, Wałszą Pieniężno i Dębem Kadyny oraz Kormoranem Zwierzewo i Radomniankiem Radomno. W roli gospodarzy w pierwszych pojedynkach barażów wystąpią zespoły z ligi okręgowej.
Natomiast w niedzielę na boisko wybiegną zespoły, które zagrają o utrzymanie w klasie A. Z czterech grup rozgrywkowych na tym poziomie zdegradowano łącznie osiem drużyn, ale spadkowicz musi być jeszcze jeden. Rywalizacja toczona będzie w parach LKS Różnowo – Pogoń Ryn oraz Vel Dąbrówno – Zalew Frombork. Zwycięzcy zapewnią sobie ligowy byt (na tym poziomie nie ma rewanżów), a przegrani za tydzień zagrają ze sobą - ten który, przegra, spadnie ostatecznie do klasy B.
ŁUKASZ SZYMAŃSKI, em

BARAŻE

>>> O IV ligę, sobota: Constract Lubawa - Sokół Ostróda (15), Stomil II Olsztyn - Orlęta Reszel (17.30)
>>> O ligę okręgową, sobota: Victoria Bartoszyce – Warmia Wrzesina, Warmia Olsztyn – Perkun Orżyny, Wałsza Pieniężno – Dąb Kadyny, Kormoran Zwierzewo – Radomniak Radomno (wszystkie o 15)
>>> O utrzymanie w klasie A, niedziela: LKS Różnowo – Pogoń Ryn, Vel Dąbrówno – Zalew Frombork (oba 15)