Kto został nowym pierwszoligowcem?

2024-06-01 19:53:46(ost. akt: 2024-06-01 19:55:17)

Autor zdjęcia: archiwum

Piłkarze Stali Stalowa Wola wygrali w Kaliszu finał baraży II ligi z miejscowym KKS 2:1 (0:1) i awansowali na zaplecze ekstraklasy. "Stalówka" po raz ostatni na tym szczeblu rozgrywek występowała w sezonie 2009/10.
KKS Kalisz – Stal Stalowa Wola 1:2 (1:0).

Bramki: 1:0 Hubert Sobol (3), 1:1 Jakub Górski (51-karny), 1:2 Jakub Górski (52)

Żółte kartki - KKS Kalisz: Hubert Sobol, Gawlik; Stal Stalowa Wola: Olivier Sukiennicki, Damian Oko, Kacper Chełmicki.

Czerwone kartki: KKS Kalisz: Wiktor Smoliński (za zagranie ręką w 49. minucie), Oskar Kalenik (za faul w 85. minucie), Mateusz Gawlik (za drugą żółtą w 90+1. minucie).

Sędziował: Bartosz Frankowski (Toruń).

Finałowe starcie o awans miało dość wyjątkowy przebieg. Gospodarze po strzale Huberta Sobola już w trzeciej minucie objęli prowadzenie. Sobol mógł ponownie wpisać się na listę strzelców, lecz tuż przed przerwą nie wykorzystał rzutu karnego.

Goście sprawę awansu rozstrzygnęli w dwie minuty. Za zagranie ręką w polu karnym czerwoną kartkę otrzymał Wiktor Smoliński, a "11" na gola zamienił Jakub Górski. W kolejnej akcji ten sam zawodnik po raz drugi pokonał kaliskiego bramkarza.

Kaliszanie, mimo osłabienia, uzyskali wyraźną przewagę, ale nie potrafili stworzyć zagrożenia pod bramką Stali. KKS kończył mecz w ósemkę, bowiem za brutalny faul Oskar Kalenik, zaledwie osiem minut po wejściu na boisko, otrzymał czerwoną kartkę. Przed końcowym gwizdkiem boisko za dwa żółte kartoniki musiał opuścić Mateusz Gawlik.

KKS po raz drugi rywalizował w barażach o 1. ligę. W sezonie 2020/21 w finale na własnym stadionie przegrał ze Skrą Częstochowa 0:3.

Wcześniej bezpośrednią promocję do 1. ligi uzyskały Pogoń Siedlce i Kotwica Kołobrzeg. Te trzy drużyny zastąpią spadkowiczów: Resovię, Podbeskidzie Bielsko-Biała i Zagłębie Sosnowiec.