Trening cardio zimową porą - jak sobie poradzić?

2024-01-25 21:26:32(ost. akt: 2024-01-25 21:30:05)   Artykuł sponsorowany
Trening cardio nastawiony jest przede wszystkim na poprawę kondycji oraz wydolności organizmu. Wiosną, latem, a nawet jesienią wiele osób chętnie trenuje na świeżym powietrzu, jednak zimą ćwiczenia mogą stać się nie lada wyzwaniem. Jak sobie poradzić, gdy za oknem temperatura spada poniżej zera?

Za zimno na trening?


Niektórzy uważają, że nie ma złej pogody na trening w plenerze. Chłodne powietrze hartuje organizm, a dodatkowo pozwala uzyskać zdecydowanie lepsze efekty ćwiczeń. Zimą nie każdy trening będziemy w stanie wykonać na świeżym powietrzu. Trudno bowiem korzystać z osiedlowej siłowni pod chmurką, gdy temperatura spada poniżej zera. Niemniej jednak możemy zdecydować się na trening biegowy, o ile oczywiście na trasie nie jest zbyt ślisko.

Pamiętajmy, aby odpowiednio się ubrać - strój powinien być lekki, a jednocześnie zapewniać komfort termiczny. Trening cardio zimową porą to także nordic walking, który można praktykować bez względu na porę roku. Tutaj jednak ponownie należy pamiętać o odpowiednim stroju oraz butach, które zapewnią dobrą przyczepność do podłoża.

Domowa siłownia? Dlaczego nie!


Ci, którzy nie wyobrażają się treningu pod chmurką zimową porą, mogą zdecydować się na domową siłownię. Takie rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza że w przypadku treningu cardio nie trzeba wyposażać pomieszczenia w zbyt wiele sprzętów.

Na początek wystarczy mata do fitnessu oraz skakanka. Z czasem jednak warto zdecydować się na zakup roweru treningowego, dzięki któremu będzie można poprawić kondycję, mięśnie nóg oraz ogólną wydolność organizmu. Rowerek stacjonarny sprawdzi się w niemal każdym przypadku, nawet jeśli nie możemy pozwolić sobie na wygospodarowanie osobnego pomieszczenia do ćwiczeń. Oglądanie ulubionego serialu czy słuchanie audiobooka może iść w parze z pedałowaniem i poprawianiem formy.

Domowa siłownia to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie tylko nie chcą ćwiczyć w plenerze, ale również nie mają ochoty ani czasu na to, aby udać się na siłownię. Ćwiczenia w domu często okazują się efektywniejsze, jednak nie ulega wątpliwości, że wymagają też odpowiedniej dyscypliny. Warto więc przygotować sobie plan treningowy, którego będziemy skrupulatnie przestrzegać.

Domową siłownię można rozbudować o strefę przeznaczoną do ćwiczeń siłowych, jednak zwykle wymaga to zainwestowania większych środków pieniężnych. Natomiast w przypadku, gdy chcemy jedynie "przezimować", domowa strefa cardio okazuje się całkowicie wystarczająca, gdyż już wiosną będzie można powrócić do treningów w plenerze