Święto Reformacji zamiast Halloween

2019-10-31 09:00:00 (ost. akt: 2019-10-31 10:45:53)
31 października ewangeliczni chrześcijanie wybierają modlitwę zamiast święta duchów

31 października ewangeliczni chrześcijanie wybierają modlitwę zamiast święta duchów

Autor zdjęcia: Pixabay

31 października od czasu przemian ustrojowych w Polsce i zachłyśnięciu się kulturą amerykańską dla wielu kojarzy się bardzo mocno z Halloween. Często bezrefleksyjnie przyjmujemy zwyczaje nad których istotą i pochodzeniem się nie zastanawiamy.
Geneza Halloween nie do końca jest potwierdzona, poszukuje się jednak źródeł Halloween w kultach celtyckich, a także kultach pogańskich starożytnego Rzymu. Nie może zatem dziwić sprzeciw Kościołów, wobec tradycji Halloween.

W kościołach ewangelickich 31 października nie koncentrujemy się na Halloween, jesteśmy od niego daleko, gdyż dzień ten dla protestantów związany jest z obchodami Święta Reformacji. To właśnie 31 października 1517 roku augustiański mnich ks. Marcin Luter przybił do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez, w których wystąpił w głównej mierze przeciwko sprzedaży listów odpustowych. Stawiając w centrum kościelnego nauczania Chrystusa i ewangelię Luter zwrócił uwagę na odejście Kościoła zachodniego od biblijnych fundamentów, na których niewzruszenie powinien stać Kościół. Założeniem Reformacji nie był rozłam Kościoła, jak to dziś niektórzy potrafią wskazywać, ale przede wszystkim przywrócenie Kościołowi znaczenia Pisma Świętego, podkreślenie, że Jezus Chrystus jest jedynym Zbawicielem, zwrócenie uwagi na znaczenie Bożej łaski w zbawieniu grzesznika. Pryncypiami dla teologii reformacyjnej stały się zasady:
- tylko Pismo – zasada ta wskazuje, że jedynym źródłem chrześcijańskiego nauczania i życia jest Pismo Święte,
- tylko Chrystus – zasada mówiąca, że jedynym pośrednikiem między Bogiem, a człowiekiem jest Jezus Chrystus,
- tylko z łaski przez wiarę – zasada wskazuje, że zbawienie otrzymujemy, jako dar łaski Bożej i nie jest on naszą zasługą, gdyż dobre uczynki to widzialny przejaw naszej wiary,
- tylko Słowo – zasada ta mówi, że jedynym środkiem łaski Bożej jest Słowo Boże, które występuje pod postacią słowa zwiastowanego, jak i widzialnego słowa w postaci Sakramentów.

Chrystus, jako ten, który przynosi zbawienie i życie, stoi na przeciwległym biegunie do Halloween, które kojarzy się ze śmiercią i duchami. Ksiądz Marcin Luter bardzo często posługiwał się łacińskim słowem „vivit”, co oznacza życie, żyję. W chwilach trudnych pisał to słowo, które bezpośrednio wiąże się z tym, że Chrystus żyje, a my z nim. „Vivit” znajdziemy również bardzo często wpisane w tzw. Różę Lutra, która stała się herbem Reformacji, ale również Kościołów luterańskich. Jako protestanci jesteśmy dalecy od gloryfikowania śmierci.

W kontekście Halloween, ważnym jest zatem dla Kościołów postawienie swoim wiernym pytania o motyw świętowania Halloween, bo ktoś jednak Halloween w naszym tak mocno według statystyk chrześcijańskim kraju obchodzi. Kościół Ewangelicko-Augsburski zatem 31 października nie świętuje Halloween, a uroczyście celebruje Pamiątkę Reformacji.

Ostatni dzień października dla wielu protestantów, to dzień świąteczny. W niektórych krajach dzień ten jest dniem ustawowo wolnym od pracy, również Ustawa o stosunku państwa do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego gwarantuje polskim luteranom dzień 31 października jako dzień wolny od pracy. Ewangelik ma prawo w tym dniu do niepłatnego dnia wolnego w miejscu swojej pracy.

Tam, gdzie posiadamy najliczniejsze parafie, a więc na Śląsku cieszyńskim, młodzież od kilku już lat spotyka się na tzw. „Nocy z Lutrem”, aby wspólnie zastanawiać się nad istota Reformacji, ale też razem się modlić i uwielbiać Boga pieśnią.

My tutaj na Mazurach także chcemy ten czas Święta Reformacji wspólnie przeżywać na nabożeństwach, jednak w tym roku mamy szczególny przywilej, aby zaprosić wszystkich do wspólnego przeżywania nabożeństwa reformacyjnego. W czwartek 31 października nabożeństwo w dzień Święta Reformacji z kościoła ewangelickiego w Sorkwitach, a więc z terenu Diecezji Mazurskiej, będzie transmitowane w programie TVP2, o godz. 17:00. Serdecznie zapraszam do wspólnej modlitwy. Pomimo, że tu na ziemi podzieleni, to w Chrystusie zjednoczeni.

bp Paweł HauseKomentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. wite #2812141 | 84.129.*.* 31 paź 2019 10:48

    Marzy mi sie protestancka Polska.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. rozsądek #2812124 | 87.204.*.* 31 paź 2019 10:10

    a nie może każdy obchodzić sobie świąt jakich chce i jak chce? Skoro ktoś jest ateistą to czy musi obchodzić święto zmarłych z obrządkiem katolickim? Dajcie ludziom żyć własnym życiem i tak jak chcą. Życie jest jedno i przeżyjmy je tak żeby wstyd było o nim opowiadać ;) Pozdrawiam

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5