Przedstawili historię Krzyżaków i zdobyli uznanie jury

2016-11-08 15:00:00(ost. akt: 2016-11-08 15:05:48)
Uczniowie podczas wizyty w Muzeum Ziemi Piskiej z członkami grupy Viri Misericordiae von Johannisburg

Uczniowie podczas wizyty w Muzeum Ziemi Piskiej z członkami grupy Viri Misericordiae von Johannisburg

Uczniowie klasy II C gimnazjum Zespołu Szkół Samorządowych im. Agnieszki Osieckiej w Rucianem-Nidzie zajęli III miejsce w wojewódzkim konkursie historycznym „Moja mała ojczyzna i Zakon Krzyżacki”. Chłopcy odebrali nagrody podczas uroczystości zorganizowanej w Muzeum Historycznym w Ełku.
Skład drużyny, która stanęła na podium tworzą Tomasz Jaworski, Denis Kulesza oraz Filip Złotoś. Nastolatkowie pracowali pod okiem swojej wychowawczyni - Anny Łukasik. Tematem konkursu była historia Zakonu Krzyżackiego na terenach Warmii i Mazur. A wszystko za sprawą przypadającej w tym roku 550. rocznicy podpisania II Pokoju Toruńskiego. Z tej okazji Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie i Muzeum Historyczne w Ełku zorganizowały Wojewódzki Konkurs Historyczny ,,Moja mała ojczyzna i Zakon Krzyżacki”. Uczestnicy konkursu rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych. Ich zadaniem było stworzenie projektu multimedialnego.

Nasi reprezentanci podeszli do tematu bardzo poważnie. By zgłębić historię zakonu, musieli dotrzeć do wielu źródeł wiedzy. Korzystali z książek, odwiedzili Muzeum Ziemi Piskiej, Muzeum Mazurskie w Szczytnie, gdzie kręcili filmiki i przeprowadzali wywiady. — Chłopcy wykazali się dużym wkładem pracy, zaprezentowali nowatorskie ujęcie tematu historii Zakonu Krzyżackiego na terenach Warmii i Mazur, a w szczególności Ziemi Piskiej i ujęli go w atrakcyjnej multimedialnej formie — przyznaje Anna Łukasik, opiekun projektu. Laureaci konkursu nie kryją radości z zajęcia III miejsca. To dla nich duży sukces i wyróżnienie.

— Mamy świadomość, że nie osiągnęlibyśmy tego sukcesu bez pomocy i zaangażowania dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej w Piszu pani Anety Karwowskiej, która udostępniła nam materiały, udzieliła wskazówek, informacji, umożliwiła kręcenie filmu z walki rekonstrukcyjnej Muzeum Ziemi Piskiej oraz pokazu walki rycerskiej. Pomocy swojej udzielili również panowie Sylwester Krajewski i Łukasz Kulągowski z grupy rekonstrukcyjnej Viri Misericordiae von Johannisburg, a także dowódca i założyciel tej grupy pan Dawid Cyprian Heller. Przeprowadzony był też wywiad z dyrektorem naszej szkoły Mariuszem Gburem, który wspomógł nas merytorycznie, a pani Ewa Norowska-Wnuk doradzała w kwestii polonistycznej. Wszystkim składamy serdeczne podziękowania — dodaje Anna Łukasik.


Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij


2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B