Grecka przygoda gimnazjalistów z Rozóg

2017-01-14 17:00:00 (ost. akt: 2017-01-13 11:50:37)
Niezwykłe chwile w Grecji spędzili uczniowie Gimnazjum w Rozogach, którzy wzięli udział w międzynarodowych warsztatach ,,Drama i teatr starożytnej Grecji z elementami sztuki i muzyki” w ramach realizowanego projektu ,,Przez zdolności artystyczne do rozwiniętych umiejętności podstawowych” Programu Erasmus +. Nawiązały się przyjaźnie, młodzi ludzie utrzymują ze sobą kontakt i jak zapewniają już pojawiły się propozycje odwiedzin.
21 grudnia 2016 r. w Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Rozogach odbyło się spotkanie władz lokalnych, radnych, kierowników i dyrektorów instytucji kulturalnych i oświatowych z uczniami i nauczycielami Zespołu Szkół w Rozogach. Uczniowie i nauczyciele podzielili się osobistymi wrażeniami z pobytu w Grecji (Schimatari), gdzie w dniach 21 - 28.11.2016 r. odbyły się pierwsze międzynarodowe warsztaty ,,Drama i teatr starożytnej Grecji z elementami sztuki i muzyki” w ramach realizowanego projektu ,,Przez zdolności artystyczne do rozwiniętych umiejętności podstawowych” Programu Erasmus +. Uczestnikami warsztatów byli uczniowie i nauczyciele ze szkół partnerskich z Chorwacji, Słowenii, Grecji oraz Polski – uczniowie z Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Rozogach. Do Grecji wyjechali uczniowie: Julia Kudrzycka, Zuzanna Madej, Adrian Jędrzejczyk, Kacper Jędrzejczyk, Klaudia Samsel i Łucja Górska oraz nauczycielki: Eliza Herasimiuk, lider klubu teatralnego oraz Anita Dąbrowska, koordynator projektu.
Podczas warsztatów uczniowie, podzieleni na kluby: teatralny, muzyczno – taneczny i plastyczny, przygotowywali w języku angielskim przedstawienie teatralne pt. „Ptaki”, oparte na komedii starożytnego greckiego dramatopisarza – Arystofanesa.
- Niezwykle cenna okazała się współpraca z greckim aktorem i reżyserem teatralnym p. Dimitrisem Theadorou, który koordynował prace nad przedstawieniem. Po 6 dniach wyczerpujących przygotowań międzynarodowy spektakl został wystawiony podczas Dnia Otwartego w szkole w Schimatari, w obecności licznie zgromadzonych gości: rodziców, przedstawicieli władzy lokalnej, członków społeczności Schimatari i nauczycieli - mówią organizatorzy. - Oprócz pracy nad sztuką uczniowie zwiedzili min. Muzeum Archeologiczne w Tebach oraz w Atenach: Akropol, Parteton, Erechtheion, Herodeion, Teatr Dionozosa, Muzeum u stóp Akropolu, a także wykopaliska archeologiczne w Tanagra. Poza tym delegacje ze wszystkich szkół prezentowały swoje kraje: historię i położenie, tańce narodowe, muzykę a także tradycyjne potrawy i zwyczaje. Ze szczególnym zainteresowaniem oglądaliśmy występy naszych gospodarzy. Uczniowie szkoły w Schimatari, przedstawili „Greckie wesele” oraz ludowe tańce narodowe. Było to niezwykłe zetknięcie się różnych kultur - opowiadają.
Podczas pobytu w Grecji uczniowie mieszkali u greckich rodzin, dzięki którym poznali tutejsze zwyczaje, kulturę i codzienne życie ale przede wszystkim doświadczyli niezwykłej gościnności i życzliwości. Wyjazd i pobyt w Grecji dla wszystkich był jedną z najpiękniejszych przygód w życiu.
- Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów, że zaangażowali się w ten projekt - zapewnia dyrektor Zespołu Szkół w Rozogach. - W powiecie jako jedyni realizujemy program Erasmus +. Po powrocie z Grecji uczniowie szczęśliwi relacjonowali swój pobyt i warsztaty, w jakich uczestniczyli. Porozumiewali się w języku angielskim. Już w kwietniu w ramach programu wyjeżdżają do Chorwacji, we wrześniu do Słowenii a w kwietniu 2018 roku spotkamy się na międzynarodowym podsumowaniu w Rozogach - dodaje.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5