Ostatnia szansa na promocję. Karczma Berta walczy o tytuł "Lokalu z Wiejską Duszą"

2019-09-15 09:00:00(ost. akt: 2019-09-16 09:00:08)

Autor zdjęcia: Karczma Berta

Prowadzisz gospodarstwo agroturystyczne? Masz na wsi lokal? Uważasz, że twoja wieś jest najpiękniejsza ze wszystkich? W takim razie "SuperAgro WiM" jest dla Ciebie. Zgłoś się do naszej zabawy. To może być dobra okazja do promocji
Ponad 40% mieszkańców naszego regionu mieszka na wsi. Chcemy to docenić, a przy okazji wypromować gospodarstwa agroturystyczne i lokale gastronomiczne z prawdziwie wiejską duszą. Chcemy też pokazać wiejskie społeczności i ich liderów. Dlatego zorganizowaliśmy akcję "SuperAgro WiM". Termin nie jest wybrany przypadkowo, bo weszliśmy w okres dożynkowy. I już teraz zapraszam 22 września do skansenu w Olsztynku na Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie.

Nasza akcja ma trzy kategorie: Sołectwo Roku 2019, Gospodarstwo Agroturystyczne 2019, Lokal z Wiejską Duszą 2019.

Już teraz prosimy o zgłaszanie kandydatur. Mile widziane uzasadnienia i zdjęcia. Zgłoszenia z powiatu kętrzyńskiego przyjmujemy na adres: ketrzyn@gazetaolsztynska.pl. Każdy głosujący otrzyma smsa z kodem, dzięki któremu uzyska dostęp do elektronicznego wydania Gazety Olsztyńskiej z dnia oddania głosu.

Najlepsze sołectwo, gospodarstwo i lokal wybierzemy we wszystkich powiatach naszego regionu. Wybierzemy też zwycięzców na szczeblu regionalnym. Wszyscy laureaci mogą liczyć na promocję w naszych mediach.

Zdobywcy pierwszego miejsca w rankingach powiatowych otrzymają od nas stronę w naszych tygodnikach, zdobywcy 2 i 3 miejsca po pół strony. Teksty ze zdjęciami zamieścimy także w internecie. I przypomnimy je wiosną 2020 roku, przed długim, majowym weekendem.

Na to samo w Gazecie Olsztyńskiej oraz na gazetaolsztynska.pl mogą liczyć laureaci w rankingu regionalnym. Ponadto dla zdobywców pierwszych miejsc w rankingu regionalnym wiosną 2020 roku nakręcimy filmy promocyjne, które zamieścimy na naszych stronach www.

O miano Lokalu z Wiejską Duszą walczy Karczma Berta ze Świętej Lipki. Znajduje się ona w starej ponad dwustu-letniej chacie warmińskiej w Świętej Lipce na pograniczu Warmii i Mazur. Swoją nazwę zawdzięcza jednej z właścicielek tego domu ( w chacie mieszkały cztery rodziny - stąd cztery paleniska po jednym dla każdej z rodzin) - Bercie - której portret wisi w sali z barem. w budynku zachowała się prawdziwa czarna kuchnia - wspólna część w centrum chaty w której się wędziło. Można ją zwiedzać - wiszą tam też oryginalne ręcznie robione makatki.

Cała rodzina Kaczorowskich, która jest właścicielem karczmy, dużą wagę przykłada do wyposażenia chaty. Są tam stare sprzęty domowe - magiel, wagi, żelazka, gofrownica, garnki, maszyny do szycia itp. Na ścianach wiszą mapy tych terenów, obrazy przedstawiające Świętą Lipkę a wyposażenie tworzą stare oryginalne stoły i kredensy. Mimo tego, ze wydajemy niebotyczne pieniądze na pralnię, na stołach leżą prawdziwe bawełniane obrusy i haftowane serwety. Dbamy o to, aby witały gości kwiaty - pelargonie i malwy. Karczma to nie tylko jadło ale także mini-muzeum.

Otoczenie chaty jest także do dyspozycji turystów - stara kuźnia została przerobiona na wiatę z grillem i toaletę, obok znajduje się mini plac zabaw oraz stoliki pod jabłonką. Na terenie jest także Mikołajówka - chata przerobiona na domek letniskowy z aneksem kuchennym i łazienką. Mieszkał tam kiedyś Mikołaj, stąd nazwa chaty.

Co można znaleźć w menu? Nacisk położony jest na kuchnię tradycyjną, w tym warmińską. Kartacze z mięsem przepisu babci Janiny z Litwy, kluchy warmińskie, plince ze śmietaną, świeżonka z regionalnym pieczywem czy glónek (pajda chleba) ze smalcem i ogórkiem. - Słyniemy także z pysznych pierogów, w których jest bardzo cienkie ciasto a farsz jest najważniejszy: z wołowiną, ruskie ze skwarkami czy z twarogiem na słodko - chwalą się restauratorzy.

Co ważne - lokal nie ma charakteru sezonowego i czynny jest cały rok. Karczma to nie tylko jadło, ale także noclegi, imprezy okolicznościowe, możliwość zorganizowania grilla, czy spotkania autorskiego.

Głosowanie sms-owe rozpocznie się w momencie otrzymania pierwszych zgłoszeń i potrwa do godziny 23.59 dnia 19.09.2019. Szczegółowy regulamin i aktualne rankingi można znaleźć na stronie internetowej www.ketrzyn.wm.pl

RANKINGI POWIATOWE:

Gospodarstwo Agroturystyczne Roku:


Lokal z Wiejską Duszą:Regulamin: kliknij tutaj

redakcja

redakcja

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5