Historia Mazurów mieszkających na terenie gminy Płośnica

2015-03-02 20:55:14(ost. akt: 2015-03-02 21:09:56)

Autor zdjęcia: Archiwum GOK Płośnica

Gminny Ośrodek Kultury w Płośnicy zorganizował niezwykle interesujące spotkania - „Śladami Mazurów”.
Tematem spotkań była historia Mazurów mieszkających na terenie gminy Płośnica ukazana we filmie dokumentalnym, w którym wzięli udział mieszkańcy miejscowości Skurpie i Wielki Łęck. Celem realizacji filmu było umacnianie tożsamości regionalnej mieszkańców naszych pięknych Mazur, promocja folkloru, kultury mazurskiej, utrwalenie wspomnień oraz zachowanie pamiątek po życiu mieszkańców Płośnicy i okolicznych wsi przełamanie uprzedzeń oraz utrwalenie wiedzy o życiu kulturalnym i społecznym mieszkańców, wzbogacenie materiałów do prowadzenia edukacji regionalnej.

Kultywowanie miejscowych tradycji, obrzędów i zwyczajów, języka regionalnego i gwary, tradycyjnych zawodów i rzemiosła. Promocja dziedzictwa kulturowego i historycznego.

Zależało nam na zgromadzeniu materiałów potrzebnych do prowadzenia edukacji regionalnej stąd pomysł nagrania płyty „Erotyki mazurskie” oraz nakręcenie w/w filmu wspomnieniowego „Śladami Mazurów”.

Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia była Katarzyna Borowska, dyrektor GOK, a realizacji podjął się nasz przyjaciel gość specjalny spotkania, ks. Przemek Kawecki - Salezjanin. Teolog i socjolog z wykształcenia, wychowawca młodzieży, dziennikarz. Przez kilka lat współpracował z Telewizją Polską – prowadząc i realizując programy: Słowo na Niedzielę, Pytając o Boga, Mam przepis na pielgrzymowanie. W RELIGIA.TV prowadził interaktywny program Rozmównica. Autor książki: Siła Serca kontra Siła Pięści.

Spotkanie w Działdowie odbyło się we współpracy z UTW Działdowo oraz z Towarzystwem Miłośników Ziemi Działdowskiej, natomiast spotkanie w Skurpiu zorganizowano we współpracy z Sołectwem Skurpie.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa pamiątek i fotografii ze zbiorów członków zespołu Echo.

GOK PłośnicaPochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5